Design niejedno ma imię

Koszyk na polana blomus

Wszyscy, którzy z kulturą i historią są jako tako obyci, wiedzą, że nadawanie imienia miało symboliczny wydźwięk. Nazywając, brało się coś w posiadanie, brało się za to odpowiedzialność. Tak właśnie tworzył Bóg w Księdze Genesis. Nazywał i brał pod opiekę to, czemu nadał imię. Dziś, w świecie, w którym człowiek dyktuje prawa, nie myśli się o imieniu w ten sposób, traktując je tylko jako odróżniające jednego człowieka od drugiego.

 

Wypełniające świat nowoczesnego designu sprzęty słynnych designerów mają własne imiona

 

A jak to się przekłada na sferę sprzętu? Dzieło ludzkich rąk? Nasza, wielce specyficzna, luksusowa i egalitarna branża sprzętu AGD i artykułów służących dekoracji i wyposażeniu domowych przestrzeni, którą para się nasz sklep www.smakprostoty.pl, jest branżą, w której dominują imiona. Sprzęt danej marki – z reguły – jakoś się nazywa. Co specyficzne, czasem owo imię, bo trudno tu mówić o nazwie, jest tak specyficzne, że staje się rozpoznawalne bardziej, niż sam designer, który jest ojcem/ matką sprzętu. I tak, np., Vera, o czym wiedzą miliony, to czajnik Bugatti. Niewielu z kolei pamięta, kto go zaprojektował. Chimo, to, rzecz jasna, luksusowe akcesoria kominkowe niemieckiej marki Blomus Żaden miłośnik designu nie musi wymieniać nazwiska genialnego Jacobsen’a, by wiedzieć, co znaczy AJ Cylinda Line. Niewtajemniczeni niech rzucą okiem na stalową zastawę, która stała się ikoną designu XX wieku.

Można tak wymieniać i wymieniać w nieskończoność. Imię ma pojedynczy sprzęt, albo cała ich linia. I bardzo, bardzo rzadko zdarza się, by coś nie zostało przez designera nazwane. Wtedy wyręczamy go, nadając sprzętowi, czy grupie produktów, własne nazwy. Bo, jak to tak?! Bezimiennego światu pokazać?!

 

Luksusowe, designerskie sprzęty obdarzane są własnymi imionami

 

Jesteśmy przekonani, że skłonność do nadawania imion projektowanym przez siebie sprzętom jest przejawem przywiązania designera do własnego dzieła. Bo człowiek kocha żyć w świecie nazw, które tłumaczą mu miejsce – i jego i przedmiotu, którzy tworzy i który jest od swojego mistrza zależny. A mistrz, nadając mu imię, bierze zań odpowiedzialność, pokazując światu prawdziwe oblicze wykreowanej przez siebie bryły. Stąd – nie bójmy nazywać się rzeczy po imieniu, bo ich imiona, wdzięcznie brzmiące, pozwalają nam odkryć harmonię w świecie, który musimy sobie sami zaprojektować.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Blomus, Stelton

Pin it button

Artykuły powiązane

Knowladge in the brain menu miniatura

Głowy „od Rashida” - kultowy design wśród książek

Słynny designer, mistrz tworzywa sztucznego – Karmin Rashid – stworzył dla duńskiej marki MENU wyśmienicie pomysłowe podstawki pod książki, które przybrały formę głów.
Donice cocoon elegancja dmuchanego szk%c5%82a marki holmegaard

Śnieżnobiałe ekspozycje marki Holmegaard - szklane doniczki na kwiaty

Szklane donice słynnej duńskiej huty, Holmegaard, do dziś święcą triumfy. Posadzić w takiej doniczce rośliny, to tak, jakby powiedzieć im – „Jesteście najbardziej wyjątkowe na świecie”.
Naczynia staub

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Światowi designerzy dobrze znają tajemnice ludzkiej duszy – projektując piękne sprzęty codziennego użytku ulepszają życie, dając każdemu możliwość obcowania z wyjątkowością.
Patera ninnananna bugatti

Jak natura podpowiedziała kształt luksusowemu designowi

Światowej klasy designerzy często sięgają po wzory inspirowane naturą – tak rzecz się ma w przypadku luksusowych pater marek Bugatti i Legnoart, które zawsze przyciągają wzrok
Holmegaard wazony

Zmysłowe wazony Cocoon dla wyjątkowego domu

Wazony Cocoon, stworzone z luksusowego szkła przez duńską markę Holmegaard, przybrały organiczne formy kokonów jedwabników. Kuszą śnieżnobiałą bielą i opływowym kształtem.
Szklany wazon rosendahl miniatura

Jak i komu wysyłać kwiaty - świat gentelmana, część 3

Wysyłanie, czy wręczanie kwiatów jest, jak się okazuje, sztuką samą w sobie. Sztuką obwarowaną pewnymi ograniczeniami i zasadami, które dżentelmen doskonale zna.
}