Pasiaste safari, czyli Zebra Kaya Bojesena

Zebra miniatura

Jeśli ktoś zna nazwisko kultowego zabawkarza, Kaya Bojesena, na pewno w pierwszym skojarzeniu przywołuje jego kolorowe, drewniane ptaszki nazwane imionami najbliższych duńskiego złotnika. Jednak równie znane jest jego ZOO – kolekcje wielu pięknie formowanych, również drewnianych zabawek – afrykańskich zwierzątek.

Jedną z bardziej charakterystycznych figurek, które stały się współcześnie, co specyficzne, jednym z ciekawszych, kultowych podarunków… dla dorosłych, jest stworzona z bukowego drewna, ręcznie malowana Zebra. Piszemy o prezencie dla dorosłych, bo – jak świat długi i szeroki – słynną Zebrę Kaya Bojesena można znaleźć w gabinetach prezesów, na biurkach rozchwytywanych inżynierów, czy architektów.

 

Drewniana figurka - Zebra - z kolekcji Kaya Bojesena, design 1935 rok

 

Zebry przechadzają się po półkach bibliotek koneserów-bibliofilów, zajmują poczesne miejsce w nobliwych salonach, czy gabinetach finansistów.

I trudno się dziwić wielkiej popularności figurek Kaya Bojesena, bo powstały na początku XX wieku. Zebra została stworzona w roku 1935, a dziś prawa do jej reaktywacji zyskała duńska marka Rosendahl, która na powrót rozsławiła dzieło kultowego zabawkarza.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Rosendahl

 

Niegdyś zabawka - teraz kultowy prezent - Zebra Kaja Bojesena

Pin it button

Artykuły powiązane

Szklany wazon rosendahl miniatura

Jak i komu wysyłać kwiaty - świat gentelmana, część 3

Wysyłanie, czy wręczanie kwiatów jest, jak się okazuje, sztuką samą w sobie. Sztuką obwarowaną pewnymi ograniczeniami i zasadami, które dżentelmen doskonale zna.
Safari hipopotam miniatura

Tłuściutkie safari - czyli drewniany Hipopotam Kaya Bojesena

Z zabawkami jest jak z baśniami, niektóre przetrwają wieki, inne przepadną w annałach wieków. Drewniane figurki Bojesena przetrwały do dziś. Bawią dzieci i zdobią dorosłe salony całego świata.
S%c5%82o%c5%84   miniatura

Szczęście z ciekawską trąbą - drewniany Słoń Kaya Bojesena

Słonik, drewniana figurka słynnego Kaya Bojesena, stał się maskotką nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy cenią sobie design kultowych zabawek znanego duńskiego złotnika.
Naczynia staub

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Światowi designerzy dobrze znają tajemnice ludzkiej duszy – projektując piękne sprzęty codziennego użytku ulepszają życie, dając każdemu możliwość obcowania z wyjątkowością.
Stojak na polana madra blomus

Polana przybrane w tkaninę - Blomus i jego stojaki na drewno

Stojaki, czy koszyki na polana tworzone były z najróżniejszych materiałów. Wiklinowe, drewniane, stalowe – nikogo nie dziwią. A stworzone ze stali i materiału? Blomus zaskauje!
Knowladge in the brain menu miniatura

Głowy „od Rashida” - kultowy design wśród książek

Słynny designer, mistrz tworzywa sztucznego – Karmin Rashid – stworzył dla duńskiej marki MENU wyśmienicie pomysłowe podstawki pod książki, które przybrały formę głów.
}