Pasiaste safari, czyli Zebra Kaya Bojesena

Zebra miniatura

Jeśli ktoś zna nazwisko kultowego zabawkarza, Kaya Bojesena, na pewno w pierwszym skojarzeniu przywołuje jego kolorowe, drewniane ptaszki nazwane imionami najbliższych duńskiego złotnika. Jednak równie znane jest jego ZOO – kolekcje wielu pięknie formowanych, również drewnianych zabawek – afrykańskich zwierzątek.

Jedną z bardziej charakterystycznych figurek, które stały się współcześnie, co specyficzne, jednym z ciekawszych, kultowych podarunków… dla dorosłych, jest stworzona z bukowego drewna, ręcznie malowana Zebra. Piszemy o prezencie dla dorosłych, bo – jak świat długi i szeroki – słynną Zebrę Kaya Bojesena można znaleźć w gabinetach prezesów, na biurkach rozchwytywanych inżynierów, czy architektów.

 

Drewniana figurka - Zebra - z kolekcji Kaya Bojesena, design 1935 rok

 

Zebry przechadzają się po półkach bibliotek koneserów-bibliofilów, zajmują poczesne miejsce w nobliwych salonach, czy gabinetach finansistów.

I trudno się dziwić wielkiej popularności figurek Kaya Bojesena, bo powstały na początku XX wieku. Zebra została stworzona w roku 1935, a dziś prawa do jej reaktywacji zyskała duńska marka Rosendahl, która na powrót rozsławiła dzieło kultowego zabawkarza.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Rosendahl

 

Niegdyś zabawka - teraz kultowy prezent - Zebra Kaja Bojesena

Pin it button

Artykuły powiązane

Szklany wazon rosendahl miniatura

Jak i komu wysyłać kwiaty - świat gentelmana, część 3

Wysyłanie, czy wręczanie kwiatów jest, jak się okazuje, sztuką samą w sobie. Sztuką obwarowaną pewnymi ograniczeniami i zasadami, które dżentelmen doskonale zna.
Stojak na polana madra blomus

Polana przybrane w tkaninę - Blomus i jego stojaki na drewno

Stojaki, czy koszyki na polana tworzone były z najróżniejszych materiałów. Wiklinowe, drewniane, stalowe – nikogo nie dziwią. A stworzone ze stali i materiału? Blomus zaskauje!
Naczynia staub

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Światowi designerzy dobrze znają tajemnice ludzkiej duszy – projektując piękne sprzęty codziennego użytku ulepszają życie, dając każdemu możliwość obcowania z wyjątkowością.
Teakowa patera frame skagerak denmark

Lista prezentów ślubnych - stylowy, drewniany podarunek

Drewniane dodatki do salonu, oczywiście te, tworzone przez światowej klasy designerów, mogą być idealnym pomysłem na ślubny podarunek.
Patera ninnananna bugatti

Jak natura podpowiedziała kształt luksusowemu designowi

Światowej klasy designerzy często sięgają po wzory inspirowane naturą – tak rzecz się ma w przypadku luksusowych pater marek Bugatti i Legnoart, które zawsze przyciągają wzrok
%c5%9bcienny wieszak na pras%c4%99 rosendahl

Prasa designem udoskonalona - markowe stojaki na gazety

Prawdziwe, papierowe gazety chyba nigdy nie dadzą się całkowicie wyeliminować internetowej prasie. Świat wypełniają designerskie stojaki na prasę.
}