Pasiaste safari, czyli Zebra Kaya Bojesena

Zebra miniatura

Jeśli ktoś zna nazwisko kultowego zabawkarza, Kaya Bojesena, na pewno w pierwszym skojarzeniu przywołuje jego kolorowe, drewniane ptaszki nazwane imionami najbliższych duńskiego złotnika. Jednak równie znane jest jego ZOO – kolekcje wielu pięknie formowanych, również drewnianych zabawek – afrykańskich zwierzątek.

Jedną z bardziej charakterystycznych figurek, które stały się współcześnie, co specyficzne, jednym z ciekawszych, kultowych podarunków… dla dorosłych, jest stworzona z bukowego drewna, ręcznie malowana Zebra. Piszemy o prezencie dla dorosłych, bo – jak świat długi i szeroki – słynną Zebrę Kaya Bojesena można znaleźć w gabinetach prezesów, na biurkach rozchwytywanych inżynierów, czy architektów.

 

Drewniana figurka - Zebra - z kolekcji Kaya Bojesena, design 1935 rok

 

Zebry przechadzają się po półkach bibliotek koneserów-bibliofilów, zajmują poczesne miejsce w nobliwych salonach, czy gabinetach finansistów.

I trudno się dziwić wielkiej popularności figurek Kaya Bojesena, bo powstały na początku XX wieku. Zebra została stworzona w roku 1935, a dziś prawa do jej reaktywacji zyskała duńska marka Rosendahl, która na powrót rozsławiła dzieło kultowego zabawkarza.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Rosendahl

 

Niegdyś zabawka - teraz kultowy prezent - Zebra Kaja Bojesena

Pin it button

Artykuły powiązane

Naczynia staub

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Światowi designerzy dobrze znają tajemnice ludzkiej duszy – projektując piękne sprzęty codziennego użytku ulepszają życie, dając każdemu możliwość obcowania z wyjątkowością.
Szklany wazon rosendahl miniatura

Jak i komu wysyłać kwiaty - świat gentelmana, część 3

Wysyłanie, czy wręczanie kwiatów jest, jak się okazuje, sztuką samą w sobie. Sztuką obwarowaną pewnymi ograniczeniami i zasadami, które dżentelmen doskonale zna.
Patera ninnananna bugatti

Jak natura podpowiedziała kształt luksusowemu designowi

Światowej klasy designerzy często sięgają po wzory inspirowane naturą – tak rzecz się ma w przypadku luksusowych pater marek Bugatti i Legnoart, które zawsze przyciągają wzrok
Wazonik embrace stelton

Wszechświat objęć wazoników Steltona

Obejmij mnie - szepcze wazonik Embrace, duńskiej marki Stelton. Kusi, by przytulić się do ukochanej osoby, by znowu poczuć nadzwyczajną bliskość i radość bycia razem.
Patera ondea blomus

Owocowa elegancja - patery mistrzów designu

Stalowy design marek Blomus i Bugatti przejawia się po raz kolejny w projektach wypełniających jadalnię i salon. Dekoracyjne misy i patery znowu kuszą swoimi kształtami.
Donice cocoon elegancja dmuchanego szk%c5%82a marki holmegaard

Śnieżnobiałe ekspozycje marki Holmegaard - szklane doniczki na kwiaty

Szklane donice słynnej duńskiej huty, Holmegaard, do dziś święcą triumfy. Posadzić w takiej doniczce rośliny, to tak, jakby powiedzieć im – „Jesteście najbardziej wyjątkowe na świecie”.
}