Pasiaste safari, czyli Zebra Kaya Bojesena

Zebra miniatura

Jeśli ktoś zna nazwisko kultowego zabawkarza, Kaya Bojesena, na pewno w pierwszym skojarzeniu przywołuje jego kolorowe, drewniane ptaszki nazwane imionami najbliższych duńskiego złotnika. Jednak równie znane jest jego ZOO – kolekcje wielu pięknie formowanych, również drewnianych zabawek – afrykańskich zwierzątek.

Jedną z bardziej charakterystycznych figurek, które stały się współcześnie, co specyficzne, jednym z ciekawszych, kultowych podarunków… dla dorosłych, jest stworzona z bukowego drewna, ręcznie malowana Zebra. Piszemy o prezencie dla dorosłych, bo – jak świat długi i szeroki – słynną Zebrę Kaya Bojesena można znaleźć w gabinetach prezesów, na biurkach rozchwytywanych inżynierów, czy architektów.

 

Drewniana figurka - Zebra - z kolekcji Kaya Bojesena, design 1935 rok

 

Zebry przechadzają się po półkach bibliotek koneserów-bibliofilów, zajmują poczesne miejsce w nobliwych salonach, czy gabinetach finansistów.

I trudno się dziwić wielkiej popularności figurek Kaya Bojesena, bo powstały na początku XX wieku. Zebra została stworzona w roku 1935, a dziś prawa do jej reaktywacji zyskała duńska marka Rosendahl, która na powrót rozsławiła dzieło kultowego zabawkarza.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Rosendahl

 

Niegdyś zabawka - teraz kultowy prezent - Zebra Kaja Bojesena

Pin it button

Artykuły powiązane

Stalowa patera na owoce bugatti

Płynna patera Bugatti

Włosi słyną z odkrywczego, inspirującego desingu. Patera Acqua jest przykładem tego, jak natura podpowiedziała kształt przedmiotowi Bugatti, dając w efekcie formę modną i prostą.
Provence holmegaard

Dekoracyjne misy Provence Holmegaard - rarytas dla konesera szkła

Doskonale piękne, tworzone przez mistrzów rzemiosła z dmuchanego szkła misy Provence, duńskiej huty Holmegaard są niekończącym się źródłem inspiracji dla aranżujących salon.
Miniatura

Papillo Uno - świecznikowe motyle marki Stelton

Stalowe, pokryte miedzą lub mosiądzem świeczniki Papillo Uno, duńskiej marki Stelton, wprowadzą zupełnie niepowtarzalne nastroje rodem z baśni.
Koszyk na polana blomus

Design niejedno ma imię

Przedmioty codziennego użytku, tworzone przez słynnych designerów, przestają być li tylko przedmiotami. Stają się sprzętami obdarzonymi duszą i, co najważniejsze, imieniem.
Patera ondea blomus

Owocowa elegancja - patery mistrzów designu

Stalowy design marek Blomus i Bugatti przejawia się po raz kolejny w projektach wypełniających jadalnię i salon. Dekoracyjne misy i patery znowu kuszą swoimi kształtami.
Donice cocoon elegancja dmuchanego szk%c5%82a marki holmegaard

Śnieżnobiałe ekspozycje marki Holmegaard - szklane doniczki na kwiaty

Szklane donice słynnej duńskiej huty, Holmegaard, do dziś święcą triumfy. Posadzić w takiej doniczce rośliny, to tak, jakby powiedzieć im – „Jesteście najbardziej wyjątkowe na świecie”.
}