Żeliwne patenie w stylu retro - o żeliwie, które lubi drewno

Nie ma chyba bardziej urokliwego, kuchennego połączenia, niż żeliwo i drewno. I nie ma znaczenia, czy mówimy o naturalnym, impregnowanym olejami żeliwie szwedzkiej marki Skeppshult, czy wyjątkowych, pokrywanych nieprzywierającą, porcelanową emalią żeliwnych patelniach francuskiej marki Staub.

Estetyka tych wyjątkowych patelni przywodzi wspomnienia kuchni z dzieciństwa, kuchni przepełnionej poczuciem zupełnego bezpieczeństwa i nigdzie indziej niespotykanego zapachu. Trudno więc się dziwić, że na nowo nastała tak wielka moda na żeliwne patelnie z drewnianymi uchwytami.

 

Wyposażone w drewniane uchwyty patelnie żeliwne nie dają się do zapiekania w piekarniku

 

Żeliwo, choć znane od tysiącleci, przechodzi w Polsce swoisty renesans. Coraz częściej doceniane jest przez tych, którzy chcą zdrowo i aromatycznie smażyć, dusić, czy grillować. Wybór doskonałej, żeliwnej patelni z prawdziwego zdarzenia jest o tyle trudny, że trzeba skupić się na markach mających potężne doświadczenie w tworzeniu masywnych oraz trwałych naczyń i patelni. Sam proces produkcji żeliwa, choć wydawałoby się, że to materiał prymitywny, jest w gruncie rzeczy, na tyle złożony, że musi być przeprowadzany przez mistrzów w swoim fachu.

Doskonałe żeliwo wytrwa całe dekady i zawsze będzie równie sprawnie spełniać swoją rolę. Ale musi być odpowiednio użytkowane i konserwowane, o czym już wielokrotnie pisałem.

W przypadku żeliwnej patelni z drewnianym uchwytem trzeba pamiętać o tym, by nie wstawiać jej do piekarnika i uważać, by zbyt wielki płomień kuchenki gazowej nie uszkodził pięknie polerowanego drewna.

 

Żeliwne patelnie z drewnianym uchwytem nigdy nie wyjdą z kuchennej mody

 

Wśród żeliwnych, nadzwyczaj nastrojowych patelni z drewnianymi uchwytami, można znaleźć najróżniejsze formy. Patelnia do naleśników i omletów, marek Staub, czy Skeppshult, posiada minimalnej wysokości ścianki, które pomagają smażyć puszyste pyszności. Z kolei płytkie i głębokie patelnie z drewnianymi uchwytami – Staub, Skeppshult – można podzielić na te klasyczne oraz specjalne patelnie z wylewkami. I, oczywiście, w grupie wyjątkowo nostalgicznych patelni z drewnianym uchwytem znajdziemy też kwadratowe i okrągłe patelnie grillowe.

Cechą wspólną tych wszystkich patelni są długie i bardzo długie gwarancje. Skeppshult udziela na swoje produkty aż 25 lat, a Staub gwarantuje dożywotnie wsparcie.

Na koniec coś, co zwraca uwagę, gdy zestawi się wszystkie żeliwne patelnie z drewnianymi uchwytami. W każdym przypadku dominują naturalne brązy – bardzo ciemne (Skeppshult) ciemne (Staub). Jasne drewno, chyba, nie bardzo pasuje do wyrazistego, kuszącego potęgą żeliwa. Drugie spostrzeżenie – wszystkie drewniane uchwyty w produktach wspomnianych marek są proste, nawiązują stylem do patelni z początku XX wieku. Stąd – budzą skojarzenia czasów, których już nie ma, a które zdają się być bajecznie malownicze i romantyczne.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Kaprysy twardziela, czyli czego nie tolerują żeliwne naczynia Staub

Wyśmienite, obdarzone dożywotnią gwarancją żeliwne naczynia marki Staub stawiają swojemu użytkownikowi nieco wymagań. Odwdzięczają się za to rewelacyjną jakością.

Inkwizytor Kuchenny i tajemna płatność

Zdarzają się karkołomne, zakazane i konieczne do trzymania w tajemnicy zakupy w sieci. Jak sobie z nimi poradzić, by nie wpędzić się w domowe kłopoty, podpowiada Kuchenny Inkwizytor.

Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Noże do pieczywa wyposażone są w charakterystyczne ząbki, tzw. piłę, dzięki którym pozwalają na wygodne krojenie chrupkiego chleba, puszystych bułek, czy rogali.

Demeyere i jego wizja smażenia - 4 typy patelni belgijskiego producenta

Od wielu lat fascynuje nas belgijska marka Demeyere. Jej dorobek, znajomość technologii i jej udział w branży kulinariów dla bardzo wymagających. Dziś o 4 typach patelni Demeyere.

Trzy noże i nieskończoność możliwości - Miyabi 5000 MCD w kuchni

Wielu kupujących noże zastanawia się, ile faktycznie ostrzy będzie im potrzebnych. Okazuje się, że wystarczy całkiem prosty zestaw, np. 3 noży, by poradzić sobie z każdym kuchennym wyzwaniem.

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 3

Przypominające rozchylone kielichy kwiatów słynne sprzęty Bugatti – waga Uma i wyciskarka do owoców – Vita, tworzą niepowtarzalny, kuchenny duet, który zmienia codzienność
}