Nie ma chyba bardziej urokliwego, kuchennego połączenia, niż żeliwo i drewno. I nie ma znaczenia, czy mówimy o naturalnym, impregnowanym olejami żeliwie szwedzkiej marki Skeppshult, czy wyjątkowych, pokrywanych nieprzywierającą, porcelanową emalią żeliwnych patelniach francuskiej marki Staub.
Estetyka tych wyjątkowych patelni przywodzi wspomnienia kuchni z dzieciństwa, kuchni przepełnionej poczuciem zupełnego bezpieczeństwa i nigdzie indziej niespotykanego zapachu. Trudno więc się dziwić, że na nowo nastała tak wielka moda na żeliwne patelnie z drewnianymi uchwytami.
Żeliwo, choć znane od tysiącleci, przechodzi w Polsce swoisty renesans. Coraz częściej doceniane jest przez tych, którzy chcą zdrowo i aromatycznie smażyć, dusić, czy grillować. Wybór doskonałej, żeliwnej patelni z prawdziwego zdarzenia jest o tyle trudny, że trzeba skupić się na markach mających potężne doświadczenie w tworzeniu masywnych oraz trwałych naczyń i patelni. Sam proces produkcji żeliwa, choć wydawałoby się, że to materiał prymitywny, jest w gruncie rzeczy, na tyle złożony, że musi być przeprowadzany przez mistrzów w swoim fachu.
Doskonałe żeliwo wytrwa całe dekady i zawsze będzie równie sprawnie spełniać swoją rolę. Ale musi być odpowiednio użytkowane i konserwowane, o czym już wielokrotnie pisałem.
W przypadku żeliwnej patelni z drewnianym uchwytem trzeba pamiętać o tym, by nie wstawiać jej do piekarnika i uważać, by zbyt wielki płomień kuchenki gazowej nie uszkodził pięknie polerowanego drewna.
Wśród żeliwnych, nadzwyczaj nastrojowych patelni z drewnianymi uchwytami, można znaleźć najróżniejsze formy. Patelnia do naleśników i omletów, marek Staub, czy Skeppshult, posiada minimalnej wysokości ścianki, które pomagają smażyć puszyste pyszności. Z kolei płytkie i głębokie patelnie z drewnianymi uchwytami – Staub, Skeppshult – można podzielić na te klasyczne oraz specjalne patelnie z wylewkami. I, oczywiście, w grupie wyjątkowo nostalgicznych patelni z drewnianym uchwytem znajdziemy też kwadratowe i okrągłe patelnie grillowe.
Cechą wspólną tych wszystkich patelni są długie i bardzo długie gwarancje. Skeppshult udziela na swoje produkty aż 25 lat, a Staub gwarantuje dożywotnie wsparcie.
Na koniec coś, co zwraca uwagę, gdy zestawi się wszystkie żeliwne patelnie z drewnianymi uchwytami. W każdym przypadku dominują naturalne brązy – bardzo ciemne (Skeppshult) ciemne (Staub). Jasne drewno, chyba, nie bardzo pasuje do wyrazistego, kuszącego potęgą żeliwa. Drugie spostrzeżenie – wszystkie drewniane uchwyty w produktach wspomnianych marek są proste, nawiązują stylem do patelni z początku XX wieku. Stąd – budzą skojarzenia czasów, których już nie ma, a które zdają się być bajecznie malownicze i romantyczne.
Dział PR Grupy Nas Troje
Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: