Pierwsza część testu żeliwnej patelni grillowej Skeppshult

Testując przez lata wiele technologii i sprzętów kuchennych, znalazłem takie, które pozwalają mi skupić się wyłącznie na gotowaniu, a nie na tym, by przestrzegać z drżącym sercem spisu reguł dotyczących użytkowania i konserwacji naczyń. W tym mini-teście padnie wiele dobrych słów na temat żeliwnych patelni grillowych szwedzkiej marki Skeppshult.

Od lat testuję moją patelnię z linii Natural Selection i, co przyznaję z przyjemnością – Szwedzi wiedzieli, co robią. Patelnia jest nie do zabicia, po ponad czterech latach (stan na 2012 rok) bardzo intensywnego użytkowania wygląda tak, jakby była całkiem nowa.

Słowo o firmie Skeppshult – szwedzka marka, założona w 1906 roku, skupiła się na produkcji naczyń – garnków, patelni, brytfann – z naturalnego żeliwa. Firma ta jest największym producentem żeliwa w Skandynawii. Produkty marki Skeppshult powstają z najprawdziwszego z prawdziwych żeliwa – z połączenia żelaza i węgla. Tu nie ma mowy o żadnych dodatkach, dostajemy żeliwo takie, jak wytapiano już setki, ba, nawet tysiące lat temu. Co z tego wynika? Gdy do żeliwa dodać różnego typu zanieczyszczonych domieszek, cała jego struktura osłabia się.

 

Żeliwne patelnie grillowe marki Skeppshult pozwalają na tworzenie pysznych mięs

 

 Żeliwo i żeliwo

Żeliwo żeliwu nie równe. Zdarza się słyszeć o pseudo-żeliwie, które, nie dość że lekkie (co niejako przeczy samej naturze żeliwa), na dodatek jest słabe i może pęknąć w trakcie użytkowania. W przypadku produktów Skeppshult do czegoś takiego na pewno nie dojdzie, bo producent zadbał, by cały proces produkcji – od wydobycia piasku na formy, po wytapianie samego żeliwa, jego szlifowanie, aż po pakowanie – przebiegał zgodnie z restrykcyjnymi regułami. Skeppshult osiągnął maestrię w tworzeniu ultra-ekologicznych naczyń z żeliwa.

 

Super-ekologiczny proces produkcji patelni Skeppshult

Co zjawiskowe, wytworzenie jednej, np., patelni wydziela do atmosfery 1/100000 dwutlenku węgla, którą w ciągu dnia wydycha dorosły człowiek. To jest totalnie niesamowite. Za to, między innymi, można wielbić Skeppshulta. Nie dość, że jego produkty są trwałe, bardzo estetyczne, to jeszcze absolutnie zdrowe dla użytkownika i bezpieczne dla natury. Wielki plus dla producenta.

 

25 lat gwarancji

Kolejna ogromna zaleta produktów Skeppshult – w tym i mojej patelni grillowej. Kupując patelnie, czy garnki Skeppshult otrzymujemy od producenta 25 lat gwarancji na doskonałe, niezwykle mocarne, potężne naczynia nie zdarcia. To wszystko daje jednoznaczną informację, jak bardzo Skeppshult jest pewien swoich produktów.

Zdarzyło mi się spotkać wśród kochających gotowanie Klientów mojego sklepu takich, którzy już od ponad 20-tu lat korzystają z patelni Skeppshult i śmieją się, że patelnia znudzi się, nim skończy się jej fabryczna gwarancja. Coś w tym jest, choć ze znudzeniem polemizowałbym – bo każde smażenie na Skeppshulcie wywołuje dreszcz emocji.

 

Intrygujące smaki potraw grillowanych na naturalnym żeliwie

Jak się grilluje na żeliwnej patelni Skeppshult? Zacznę od końca. Od smaku. Patelnia z naturalnego żeliwa intensyfikuje smak grillowanych mięs, ryb i warzyw. Tu mamy do czynienia ze smakiem dosadnym, można rzecz, pierwotnym, takim jednoznacznym, mocnym i radykalnym. Jeśli do grillowanego mięsa, ryb, czy warzyw dodać jakąkolwiek przyprawę, na pewno będzie ją można czuć na talerzu tak samo, jakbyśmy jej szczyptę nałożyli na czubek języka. To genialna sprawa – żeliwo nie dość, że nie zmienia smaku potrawy, dodatkowo podnosi jej aromat i wyrazistość do którejś potęgi. Dla mnie to plus ogromny, bo kocham różnorodne przyprawy. Minusem będzie to dla tych, którzy lubią potrawy subtelne i delikatne – tym grillującym polecam inne patelnie – np. z powłokami nieprzywierającymi.

 

Dietetyczne grillowanie jest możliwe, między innymi, dzięki patelni grillowej Skeppshult

 

Błyskawiczne rozgrzewanie patelni ze szwedzkiego żeliwa

Rozgrzewanie grillowej patelni Skeppshult to czysta, niczym nie zmącona frajda. Włącza się palnik i bez żadnych większych ceregieli po kilkudziesięciu sekundach wrzuca na gorącą patelnię mięso. W trakcie rozgrzewania smaruję patelnię pędzelkiem zamoczonym w oleju bądź oliwie. Taka potrzeba zachodzi tylko wtedy, gdy grilluję delikatne, mało tłuste gatunki mięs i ryb. Jeśli natomiast chcemy usmażyć klasyczne steki, z których wytopi się sporo tłuszczu, można położyć mięso na rozgrzaną patelnię. Tłuszcz jest zbędny, bo naturalne żeliwo Skeppshult impregnowane jest olejami, które zabezpieczają patelnię przed przywieraniem. W trakcie rozgrzewania żeliwa oleje, którymi patelnia grillowa jest nasączona, delikatnie nawilżają powierzchnię żeliwa. Super sprawa, wielki plus dla technologii Skeppshulta.

 

Patelnie impregnowane olejami jadalnymi

Warto powiedzieć, że nienasączone olejami żeliwo byłoby zbyt suche, by bezpiecznie i zdrowo na nim grillować. Patelnia momentalnie ścinałaby białko, wysuszała mięso i ryby w środku, a wysoka temperatura, zamiast grillować, spiekałaby skórkę, dając w efekcie gorzką i przesuszoną potrawę. Dzięki temu, że Skeppshult impregnuje swoje żeliwo naturalnymi olejami roślinnymi, można zawsze mieć pewność, że mięso wyjdzie doskonale. Wielki, kolejny, plus dla żeliwnej patelni grillowej. Sama o siebie dba w trakcie grillowania.

 

Doskonałe akumulowanie i przewodnictwo ciepła

Kolejny plus – żeliwne patelnie Skeppshult doskonale szybko przewodzą ciepło i długo je akumulują. Stąd – po bardzo mocnym nagrzaniu patelni możemy bez obaw zmniejszyć płomień, czy moc palnika do minimum – patelnia sama dokończy dzieła. Gdyby coś takiego zrobić przy delikatnej patelni, np., z powłoką z krzemionki tytanowej, mięso będzie niedopieczone, albo i surowe.

 

Stalowe utensylia niestraszne naturalnemu żeliwu

I jeszcze jeden, gigantyczny plus, który cenią sobie wszyscy gotujący i smażący z pasją. Do Skeppshulta można podejść z każdego typu utensyliami. Nie straszne mu widelce do mięs, nie boi się stalowych łopatek. Na dobrą sprawę można by swobodnie przewracać mięso widłami, a patelnia jak była nienaruszona, tak i będzie. To o tyle ważne, że nie trzeba się zastanawiać, czy nie zarysuje się patelni, czy się jej nie zniszczy, albo nie przebije na wylot w szale gotowania. Niestety, takie zagrożenie niosą ze sobą różne techniczne powłoki, tworzone przez człowieka. Skeppshult jest niczym czołg w kuchni.

 

Jeśli życzą sobie Państwo przeczytać ciąg dalszy artykułu-opinii na temat patelni Skeppshult, zapraszamy TUTAJ.

 

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, dumny posiadacz grillowej patelni Skeppshult
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Skeppshult, Zwilling

Artykuły powiązane

Japońskie noże dla polskich mistrzów kuchni

Podobnie, jak nie ma informatyka bez komputera, tak nie ma kucharza bez noża. I to noża dobranego przez gotującego bardzo świadomie, bo dostosowanego do stylu pracy i krojenia.

Prezenty pod sporą choinkę - elektryczny sprzęt IndiVidual Bugatti

Jeśli ktoś ma odpowiednio dużą choinkę i, rzecz jasna, odpowiednio zaopatrzony portfel, może pokusić się o prezent wszechczasów – sprzęt kuchenny Bugatti z linii IndiVidual

Jak w kilka minut przygotować michę pysznej surówki?

Surówka jest zawsze dobrze widziana. I to nie tylko jako dodatek do głównego dania. Surówka pełni rolę idealniej przekąski w pracy, na drugie śniadanie, czy lunch. Spróbuj naszego przepisu.

Dlaczego na rynku naczyń Premium jest tak niewiele nieprzywierających garnków?

Garnki z nieprzywierającymi powłokami są dość rzadkim zjawiskiem w świecie markowych kulinariów. Z czego wynika ich niewielka popularność?

Modne kuchenne akcesoria z drewna teakowego

Ci, którzy kochają kuchnię wypełnioną drewnianymi dodatkami, nie potrafią oderwać wzroku od teakowych akcesoriów marki Skagerak Denmark – tu design łączy się z funkcjonalnością.

Miedziane naczynia - fanaberia dla bogatych, czy wielka oszczędność?

Miedziane garnki i patelnie francuskiej marki De Buyer wytrwają w Twojej kuchni przez całe dekady. A potem przejdą w ręce Twoich dzieci, a kolejno i ich dzieci. Czy w takim razie są drogie?
}