Jak być dobrym gospodarzem przyjęcia - świat gentelmana, część 12

Zasad rządzących dobrym przyjęciem i reguł, których winien trzymać się gospodarz, jest sporo. Ale, da się je opanować i – wedle woli – zastosować do nich. Opiszemy ich nieco, by pomóc przyszłym dżentelmenom w przygotowywaniu budzących szacunek, eleganckich przyjęć.

Zacznijmy od samego początku – czyli od zaproszeń. Dżentelmen nigdy, przenigdy, nie zaprasza gości na ostatnią chwilę. Wie, że zaburzyłby w ten sposób rytm ich planów. Zdaje sobie sprawę, że jego przyjaciele mogliby poczuć się urażeni zaproszeniem „na jutro”, potraktowani jako zastępstwo, wypełnienie pustego miejsca przy stole. Stąd – dżentelmen zaprasza gości odpowiednio wcześniej. Sugeruje też, jak powinni się ubrać, jeśli wymagany jest specjalny strój.

 

Dekanter pozwoli serwować markowe, napowietrzone czerwone wino

 

Druga reguła – dżentelmen nie urządza składkowych przyjęć (zakładając, że chodzi o prawdziwie eleganckie przyjęcie), nie proponuje też gościom, by przynieśli ze sobą napoje, czy jedzenie. Jeśli gość zaproponuje, że będzie miał ze sobą wino, czy inny trunek, dżentelmen może przyjąć ofertę lub grzecznie za nią podziękować. Jeśli gość przyniesie coś na przyjęcie, dżentelmen dziękuje za podarunek. Przyniesione jedzenie serwuje na stół, wino, czy alkohol również, jednak pod warunkiem, że pasuje do menu. Jeśli kłóci się z zaplanowanym posiłkiem, dżentelmen nie ma obowiązku tłumaczyć się obdarowującemu, dlaczego schował jego prezent w barku.

Jeśli dżentelmen zaprasza do siebie jedną, czy dwie osoby, może zaproponować im, by towarzyszyły mu w kuchni przy finalizowaniu przygotowań. Nie wykorzystuje jednak gości do pomocy, a jedynie zabawia ich rozmową.

Każdego przychodzącego na przyjęcie gościa dżentelmen wita osobiście. Wskazuje bufet z jedzeniem i napojami, albo kieruje na przeznaczone im miejsca przy stole.

Dżentelmen dba o dobre samopoczucie swoich gości. Jeśli zauważy, że ktoś stoi sam, przedstawia go innym i wciąga w rozmowę.

 

Eleganckie przyjęcie nie objedzie się bez luksusowego szkła barowego

 

Z tego też samego powodu – dla komfortu swoich gości – dżentelmen nie stawia na stole najbardziej wyszukanych, ekscentrycznych zakąsek, czy potraw, jeśli wie, że goście nie poradzą sobie z doborem sztućców dla nich przeznaczonych.

Dżentelmen stawia na stole najlepszy serwis obiadowy i szkło barowe. Jeśli któremuś z gości zdarzy się coś stłuc, dżentelmen nie irytuje się, nie wspomina ciotki hrabiny, po której odziedziczył drogą porcelanę, nie zgadza się też, by gość płacił za szkodę.

Jeśli gość dżentelmena zachowuje się nieodpowiednio, gospodarz toleruje go, starając się ewentualnie dyskretnie przywołać do porządku. Jednak nigdy więcej nie zaprasza takiego gościa do siebie.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Holmegaard, Menu, Rosendahl

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Skandynawska wizja azjatyckiej przyjemności - seria Theo marki Stelton

Kolekcja kamionkowych akcesoriów do parzenia herbaty, Theo, duńskiej marki Stelton, nawiązuje stylistycznie do azjatyckich czajniczków do parzenia aromatycznego naparu.

Sztućce nie dla Kowalskiego

Słynne sztućce projektowane dla marki Stelton są wyznacznikiem designu XX wieku. Wiele z serii można znaleźć w muzeach sztuki współczesnej całego świata. Ot, design dla VIP-ów.

Tłokowe zaparzacze do kawy - prosta alternatywa dla ekspresu

Prosta kawa w trzy minuty – nie ma łatwiejszego sposobu, na przyrządzenie aromatycznego, pysznego naparu, jak użycie minimalistycznego, designerskiego zaparzacza do kawy.

Dzbanek skandynawskiej bogini miłości

Freja, skandynawska bogini piękna i miłości, użyczyła swojego imienia luksusowemu, stalowemu dzbankowi na wodę i sok, który trafił do portfolio słynnej, duńskiej marki Stelton.

Zaproś do siebie legendy designu

Słynni na całym świecie designerzy, których nazwiska dawno już obrosły legendą i ich zjawiskowe projekty, do dziś wywołują na twarzach Polaków grymas zdziwienia.

Jak budować relacje z szefem - świat gentelmana, część 4

Dżentelmen zawsze wie, jak zachować się wobec swojego szefa. Nie popełni żadnego faux pas, gdy przyjdzie mu stawić się na przyjęciu szefa, czy zostanie zaproszony na drinka.
}