Jak być dobrym gospodarzem przyjęcia - świat gentelmana, część 12

Zasad rządzących dobrym przyjęciem i reguł, których winien trzymać się gospodarz, jest sporo. Ale, da się je opanować i – wedle woli – zastosować do nich. Opiszemy ich nieco, by pomóc przyszłym dżentelmenom w przygotowywaniu budzących szacunek, eleganckich przyjęć.

Zacznijmy od samego początku – czyli od zaproszeń. Dżentelmen nigdy, przenigdy, nie zaprasza gości na ostatnią chwilę. Wie, że zaburzyłby w ten sposób rytm ich planów. Zdaje sobie sprawę, że jego przyjaciele mogliby poczuć się urażeni zaproszeniem „na jutro”, potraktowani jako zastępstwo, wypełnienie pustego miejsca przy stole. Stąd – dżentelmen zaprasza gości odpowiednio wcześniej. Sugeruje też, jak powinni się ubrać, jeśli wymagany jest specjalny strój.

 

Dekanter pozwoli serwować markowe, napowietrzone czerwone wino

 

Druga reguła – dżentelmen nie urządza składkowych przyjęć (zakładając, że chodzi o prawdziwie eleganckie przyjęcie), nie proponuje też gościom, by przynieśli ze sobą napoje, czy jedzenie. Jeśli gość zaproponuje, że będzie miał ze sobą wino, czy inny trunek, dżentelmen może przyjąć ofertę lub grzecznie za nią podziękować. Jeśli gość przyniesie coś na przyjęcie, dżentelmen dziękuje za podarunek. Przyniesione jedzenie serwuje na stół, wino, czy alkohol również, jednak pod warunkiem, że pasuje do menu. Jeśli kłóci się z zaplanowanym posiłkiem, dżentelmen nie ma obowiązku tłumaczyć się obdarowującemu, dlaczego schował jego prezent w barku.

Jeśli dżentelmen zaprasza do siebie jedną, czy dwie osoby, może zaproponować im, by towarzyszyły mu w kuchni przy finalizowaniu przygotowań. Nie wykorzystuje jednak gości do pomocy, a jedynie zabawia ich rozmową.

Każdego przychodzącego na przyjęcie gościa dżentelmen wita osobiście. Wskazuje bufet z jedzeniem i napojami, albo kieruje na przeznaczone im miejsca przy stole.

Dżentelmen dba o dobre samopoczucie swoich gości. Jeśli zauważy, że ktoś stoi sam, przedstawia go innym i wciąga w rozmowę.

 

Eleganckie przyjęcie nie objedzie się bez luksusowego szkła barowego

 

Z tego też samego powodu – dla komfortu swoich gości – dżentelmen nie stawia na stole najbardziej wyszukanych, ekscentrycznych zakąsek, czy potraw, jeśli wie, że goście nie poradzą sobie z doborem sztućców dla nich przeznaczonych.

Dżentelmen stawia na stole najlepszy serwis obiadowy i szkło barowe. Jeśli któremuś z gości zdarzy się coś stłuc, dżentelmen nie irytuje się, nie wspomina ciotki hrabiny, po której odziedziczył drogą porcelanę, nie zgadza się też, by gość płacił za szkodę.

Jeśli gość dżentelmena zachowuje się nieodpowiednio, gospodarz toleruje go, starając się ewentualnie dyskretnie przywołać do porządku. Jednak nigdy więcej nie zaprasza takiego gościa do siebie.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Holmegaard, Menu, Rosendahl

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak rozsadzić gości na przyjęciu - świat gentelmana, część 15

Dżentelmen, gospodarz przyjęcia, rozsadza swoich gości wedle ścisłych reguł. Uważa, by nie posadzić obok siebie małżonków, przyjaciół, czy ludzi ze sobą związanych. Dziwne?

Jak budować relacje z szefem - świat gentelmana, część 4

Dżentelmen zawsze wie, jak zachować się wobec swojego szefa. Nie popełni żadnego faux pas, gdy przyjdzie mu stawić się na przyjęciu szefa, czy zostanie zaproszony na drinka.

Jak zmienić zastawę w czasie przyjęcia - świat gentelmana, część 16

Dżentelmen, człowiek wielce oświecony, znający się na złożonych regułach dotyczących, między innymi, stołu, doskonale wie, jak, w jakiej kolejności i kiedy zmieniać zastawę.

Skagerak i teakowe serwowanie

Poręczna, wygodna, mocna, a zarazem elegancka – taka jest właśnie nietuzinkowa taca skandynawskiej marki Skagerak Denmark.

Gwiazdorska obsada na stole - przyprawianie w stylu Glamour

Stworzone ze szkła i kolorowego akrylu luksusowe zestawy do przypraw, marki Bugatti, przypominają, że sprzęt włoskiego producenta zawsze będzie gwiazdą na jadalnianym stole.

Młynek Peugeot Paris wyższy od mojego siostrzeńca

Odwiedził mnie mój mały, półtoraroczny siostrzeniec. Mierzy sobie niecałe 80 cm wzrostu. Przyglądając mu się, uświadomiłem sobie, że niektóre młynki Peugeot są od niego wyższe.
}