Jak zachowywać się w restauracji - świat gentelmana, część 6

W restauracji prawdziwy dżentelmen czuje się jak ryba w wodzie. Tu niemal na każdym kroku może stawić czoła zasadzkom czyhającym na nieświadomych kodeksu dobrego zachowania. Jeśli kelner stawia przed dżentelmenem talerz z daniem, ten czeka, aż kolejna osoba zostanie obsłużona i dopiero wtedy zaczyna jeść. Pod żadnym pozorem nie je pierwszy, sam. Jeśli sytuacja się odwróci, a dżentelmen czeka jako ostatni na pyszne danie, szczerze zachęca swoich towarzyszy do jedzenia.

 

Dżentelmen nigdy nie sięga ostentacyjnie po zestaw do przypraw, by nie urazić kucharza

 

Dżentelmen sięga po widelec leżący najdalej od talerza, o ile obok niego leży kilka widelców. Jeśli obsługa pomyliła kolejność, dżentelmen uprzejmie pomija wpadkę milczeniem.

Gdy dżentelmen przerywa posiłek, krzyżuje sztućce na talerzu, nigdy nie opiera ich o stół. Kiedy kończy jedzenie, nóż i widelec kładzie obok siebie, nieco pod skosem, na porcelanie. Do głowy mu nie przyjdzie, by położyć brudne sztućce na obrusie.

 

Płynne przyprawy można wlać w eleganckie, szklano-akrylowe karafki Bugatti

 

I jeszcze jedna z licznych zasad – dżentelmen sięga, ewentualnie, po zestaw do przypraw dopiero po skosztowaniu potrawy. Nigdy nie soli, nie dodaje pieprzu przed posiłkiem, nie spróbowawszy dania. W ten sposób ostentacyjnie demonstrowałby nieufność w stosunku do kucharza. Nie przyjdzie mu też do głowy życzenie sobie keczupu do wyszukanych dań.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Bugatti, Rosendahl

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Skagerak i teakowe serwowanie

Poręczna, wygodna, mocna, a zarazem elegancka – taka jest właśnie nietuzinkowa taca skandynawskiej marki Skagerak Denmark.

Jak zmienić zastawę w czasie przyjęcia - świat gentelmana, część 16

Dżentelmen, człowiek wielce oświecony, znający się na złożonych regułach dotyczących, między innymi, stołu, doskonale wie, jak, w jakiej kolejności i kiedy zmieniać zastawę.

Dlaczego młynki Peugeot zawojowały świat przypraw

Jak to jest, że niektóre marki są nierozerwalnie kojarzone z najlepszymi kulinariami, słynnymi kucharzami i znanymi restauracjami? Poczytaj o młynkach Peugeot.

Co składa się na podstawowy serwis obiadowy - świat gentelmana, część 10

Przyjmujący gości dżentelmen zawsze jest odpowiednio przygotowany na wizytę. Jeśli zaprasza przyjaciół na obiad, wyjmuje z kredensu specjalną zastawę stołową.

Amfora zamiast karafki na wodę

Kontra, przepiękny, stalowy termiczny dzbanek na wodę, czy sok, stylizowany jest na starożytną amforę z alabastru. Duńska marka Stelton z przyjemnością dołączyła go do swojego portfolio.

Nieco o mieleniu pieprzu, czyli sztuce zdecydowanie zaniedbanej

O zaletach przyprawiania aromatycznym, świeżo zmielonym pieprzem i istocie młynków do przypraw pisze dyplomowany specjalista sklepu PrestiżowaKuchnia, Krystian Wawrzyczek
}