Jak zachowywać się w restauracji - świat gentelmana, część 6

W restauracji prawdziwy dżentelmen czuje się jak ryba w wodzie. Tu niemal na każdym kroku może stawić czoła zasadzkom czyhającym na nieświadomych kodeksu dobrego zachowania. Jeśli kelner stawia przed dżentelmenem talerz z daniem, ten czeka, aż kolejna osoba zostanie obsłużona i dopiero wtedy zaczyna jeść. Pod żadnym pozorem nie je pierwszy, sam. Jeśli sytuacja się odwróci, a dżentelmen czeka jako ostatni na pyszne danie, szczerze zachęca swoich towarzyszy do jedzenia.

 

Dżentelmen nigdy nie sięga ostentacyjnie po zestaw do przypraw, by nie urazić kucharza

 

Dżentelmen sięga po widelec leżący najdalej od talerza, o ile obok niego leży kilka widelców. Jeśli obsługa pomyliła kolejność, dżentelmen uprzejmie pomija wpadkę milczeniem.

Gdy dżentelmen przerywa posiłek, krzyżuje sztućce na talerzu, nigdy nie opiera ich o stół. Kiedy kończy jedzenie, nóż i widelec kładzie obok siebie, nieco pod skosem, na porcelanie. Do głowy mu nie przyjdzie, by położyć brudne sztućce na obrusie.

 

Płynne przyprawy można wlać w eleganckie, szklano-akrylowe karafki Bugatti

 

I jeszcze jedna z licznych zasad – dżentelmen sięga, ewentualnie, po zestaw do przypraw dopiero po skosztowaniu potrawy. Nigdy nie soli, nie dodaje pieprzu przed posiłkiem, nie spróbowawszy dania. W ten sposób ostentacyjnie demonstrowałby nieufność w stosunku do kucharza. Nie przyjdzie mu też do głowy życzenie sobie keczupu do wyszukanych dań.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Bugatti, Rosendahl

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Młynek Peugeot Paris wyższy od mojego siostrzeńca

Odwiedził mnie mój mały, półtoraroczny siostrzeniec. Mierzy sobie niecałe 80 cm wzrostu. Przyglądając mu się, uświadomiłem sobie, że niektóre młynki Peugeot są od niego wyższe.

Jak być gościem, którego chętnie zapraszają - świat gentelmana, część 20

Bycie gościem, który ma zostać w domu gospodarzy przez dłuższy czas, to kwestia dość delikatna. Trzeba wiedzieć, jak się zachować, by radykalnie nie naruszyć stałego trybu życia.

Jak nakryć do stołu, na którym gości sałata - świat gentelmana, część 14

Co wielce specyficzne, stół, na którym pojawi się, jako istotny element posiłku, sałata, nakrywa się wedle innych reguł, niż stół przygotowywany do klasycznego obiadu.

Stelton - władca cukrowego wszechświata

Do jednej z najbardziej kultowych linii zastawy stołowej wszechczasów, AJ Cylinda Line, projektu Jacobsena, należy stalowa, minimalistyczna cukiernica z pokrywką.

Jak zmienić zastawę w czasie przyjęcia - świat gentelmana, część 16

Dżentelmen, człowiek wielce oświecony, znający się na złożonych regułach dotyczących, między innymi, stołu, doskonale wie, jak, w jakiej kolejności i kiedy zmieniać zastawę.

Bugatti od strony sztućców - tym się jada od 1923 roku

Sztućce Bugatti to ciągle jeszcze nieznana miłośnikom stołu przestrzeń. Mało kto wie, że ta znana włoska marka zaczęła w 1923 roku właśnie od zastawy stołowej i ręcznie produkowanych sztućców.
}