Jak zachowywać się w restauracji - świat gentelmana, część 6

W restauracji prawdziwy dżentelmen czuje się jak ryba w wodzie. Tu niemal na każdym kroku może stawić czoła zasadzkom czyhającym na nieświadomych kodeksu dobrego zachowania. Jeśli kelner stawia przed dżentelmenem talerz z daniem, ten czeka, aż kolejna osoba zostanie obsłużona i dopiero wtedy zaczyna jeść. Pod żadnym pozorem nie je pierwszy, sam. Jeśli sytuacja się odwróci, a dżentelmen czeka jako ostatni na pyszne danie, szczerze zachęca swoich towarzyszy do jedzenia.

 

Dżentelmen nigdy nie sięga ostentacyjnie po zestaw do przypraw, by nie urazić kucharza

 

Dżentelmen sięga po widelec leżący najdalej od talerza, o ile obok niego leży kilka widelców. Jeśli obsługa pomyliła kolejność, dżentelmen uprzejmie pomija wpadkę milczeniem.

Gdy dżentelmen przerywa posiłek, krzyżuje sztućce na talerzu, nigdy nie opiera ich o stół. Kiedy kończy jedzenie, nóż i widelec kładzie obok siebie, nieco pod skosem, na porcelanie. Do głowy mu nie przyjdzie, by położyć brudne sztućce na obrusie.

 

Płynne przyprawy można wlać w eleganckie, szklano-akrylowe karafki Bugatti

 

I jeszcze jedna z licznych zasad – dżentelmen sięga, ewentualnie, po zestaw do przypraw dopiero po skosztowaniu potrawy. Nigdy nie soli, nie dodaje pieprzu przed posiłkiem, nie spróbowawszy dania. W ten sposób ostentacyjnie demonstrowałby nieufność w stosunku do kucharza. Nie przyjdzie mu też do głowy życzenie sobie keczupu do wyszukanych dań.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Bugatti, Rosendahl

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak rozsadzić gości na przyjęciu - świat gentelmana, część 15

Dżentelmen, gospodarz przyjęcia, rozsadza swoich gości wedle ścisłych reguł. Uważa, by nie posadzić obok siebie małżonków, przyjaciół, czy ludzi ze sobą związanych. Dziwne?

Tak pięknie podane, że aż ślinka cieknie - patera Nordic, marki Skagerak

Elegancka prostota patery Nordic, duńskiej marki Skagerak, zauroczyła niejednego smakosza, który sięgał po najróżniejsze pyszności serwowane na tej minimalistycznej paterze

Skandynawska wizja azjatyckiej przyjemności - seria Theo marki Stelton

Kolekcja kamionkowych akcesoriów do parzenia herbaty, Theo, duńskiej marki Stelton, nawiązuje stylistycznie do azjatyckich czajniczków do parzenia aromatycznego naparu.

Sztućce nie dla Kowalskiego

Słynne sztućce projektowane dla marki Stelton są wyznacznikiem designu XX wieku. Wiele z serii można znaleźć w muzeach sztuki współczesnej całego świata. Ot, design dla VIP-ów.

Prawdopodobnie najdroższe młynki świata - Lalique marki Peugeot

Jak przyprawiać, to z rozmachem. I na bogato. Francuskie młynki marki Peugeot z serii René Lalique to prawdziwe maleństwa w szokującej wielu cenie. Czytaj więcej w naszym tekście.

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.
}