Jak dekantować wino w domowych warunkach?

Czasem zdarza się zobaczyć w programach telewizyjnych, jak sommelierzy dekantują wino. Wtedy, z reguły, pojawia się obawa, że nie będzie się umiało powtórzyć ich pełnych wprawy gestów i zabiegów. W sukurs miłośnikom wina chętnym do przeprowadzenia domowej dekantacji przyszła duńska marka MENU, tworząc karafki i małe dekantery, które pomogą fachowo przelać i napowietrzyć rubinowy trunek.

 

Pomysłowe karafki-dekantery pozwalają udoskonalić smak i aromat trunku

 

Dekantacja ma na celu oddzielenie wina od osadu, który zebrał się na dnie liczącej sobie wiele lat butelki. Z drugiej strony pod pojęciem dekantacji rozumie się też napowietrzanie wina, dzięki któremu wzmocniony zostaje smak i aromat trunku.

Jeśli szczęśliwie staniemy się właścicielami rocznikowego, starego wina, trzeba pamiętać, by obchodzić się z nim szczególnie łagodnie. Warto odstawić butelkę na kilka dni, by osad usadowił się na dnie. Później trzeba bardzo ostrożnie przelać wino do karafki lub czystej butelki. W tym pomogą doskonale niewielkie nalewaki-dekantery do wina duńskiej marki MENU. Dekantery-nalewaki posiadają wewnątrz niewielkie siteczko, które oddzieli osad od trunku, a przepływające przez system komór wino napowietrzą z prawdziwym znawstwem. Niewielki zawór kulowy, osadzony w dekanterze-nalewaku, inteligentnie reguluje dopływ powietrza do wina.

 

Dekantowanie wina to znana od wieków sztuka wspomagana przez akcesoria barowe

 

Jako dekanter do czerwonego wina posłuży też genialnie pomysłowa karafka architektów-designerów, grupy Norm, stale współpracujących z marką MENU. Ta specyficzna karafka o szerokim dnie „działa” w dwie strony. Można wlewać do niej wino, które dekantuje się, spływając po szyjce karafki przez specjalnie zaprojektowany system przelewania.

Projekt grupy Norm, przysadzista w formie karafka do dekantacji wina, pozawala też zlać wino z powrotem do butelki. Istotę działania tego wyśmienicie pomysłowego sprzętu pokazują poniższe filmy.

I na koniec coś jeszcze, specjalnie dla konserwatystów – urocza w formie, klasyczna karafka do czerwonego wina, zaprojektowana dla MENU przez znaną designerkę Louise Christ. Tu istotę rzeczy stanowi szerokie dno karafki, które pozwala przelanemu doń winu odetchnąć pełną piersią. MENU pozwala cieszyć oczy subtelnym kształtem wyśmienicie formowanego szkła.

 


Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Blomus, Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

Artykuły powiązane

Jak wyposażyć domowy barek - świat gentelmana, część 11

Każdy dżentelmen, człowiek dbający o reguły i zasady, powinien znać sztukę wyposażenia domowego barku. Dżentelmen nigdy nie serwuje drinków w niedostosowanym od nich szkle.

Prezenty dla teścia, miłośnika wyrazistych wieczorów

Jeśli życzymy sobie rozpieścić teścia, miłośnika dobrych trunków, warto podarować mu wyśmienite, designerskie kieliszki tworzone przez słynną w świecie hutę szkła Holmegaard.

Jak wznosić toasty - świat gentelmana, część 19

Dżentelmen, niezależnie od tego, czy jest urodzonym mówcą, czy nie kocha słów, potrafi wznosić toasty. Robi to z wdziękiem, stylowo, zaskakując gości intrygującą przemową.

Co wyróżnia Klienta klasy Premium?

Klient klientowi nie równy. Okazuje się, że branża sprzętów Premium ma bardzo specyficznych klientów. Dziś o nich, o tym, co ich wyróżnia, jak myślą i jak się zachowują.

Najsłynniejsze odmiany wina i równie słynne szkło do jego serwowania

Wino jest na tyle wymagające, że życzy sobie, by serwować je w odpowiednim do gatunku typie szkła. Jak poradzić sobie z tym problemem, podpowiada artykuł naszego specjalisty.

Jakie są odpowiednie temperatury serwowania wina

Wino, zarówno czerwone i białe, deserowe, wytrawne, słodkie, czy musujące, powinno być serwowane w odpowiedniej, podkreślającej jego bukiet i walory smakowe temperaturze.
}