Dżentelmen z największą przyjemnością dba o potrzeby i wygodny innych, ale nie oznacza to wcale, że musi, wbrew rozsądkowi, przedkładać ich dobro nad swoje. Jeśli zamawiane przez gościa dżentelmena wino jest zbyt drogie w pojęciu zapraszającego, dżentelmenowi wolno, bez usprawiedliwiania się przed swoim gościem, zamówić inną butelkę.
Dżentelmen zamawia takie wino, jakie sam lubi lub to, które wybiorą jego goście (spełniając powyższy warunek). Choć zasady dyktują, że czerwone wino serwuje się do czerwonych mięs, makaronów z sosem pomidorowym, czy wyrazistych zakąsek, białe zaś do kurczaków, ryb, czy sałat, dżentelmen może, bez skrępowania, złamać te reguły i zamówić wino wedle swojego gustu.
Przynoszący do stolika wino kelner prezentuje dżentelmenowi etykietę butelki, by ten mógł się upewnić, że zostanie mu zaserwowany taki trunek, jaki zamówił. W pierwszym rzędzie napełniany jest kieliszek dżentelmena, który akceptuje wino. Wtedy kelner wypełnia kieliszki gości, kończąc na kieliszku dżentelmena.
Butelka z czerwonym winem, czy karafka-dekanter mogą stać na stole. Butelkę z białym winem kelner może wstawić w elegancki kubełek do chłodzenia trunków znajdujący się na wózku obok stołu z obiadem. Jeśli kelner nie dolewa gościom wina, dżentelmen przejmuje ten obowiązek.
By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: MENU, Rosendahl
Szukaj nas tutaj: