Jak sprawdzić się w roli wydającego przyjęcie - świat gentelmana, część 13

W sytuacji, gdy dżentelmen sam przygotowuje przyjęcie, uprzejmie odrzuca propozycje pomocy ze strony zaproszonych gości. W razie krytycznych sytuacji może jednak jakąś przyjąć – gdy, np., trzeba możliwie szybko zaserwować gorącą zupę, która, średnio ciepła, straci na wyrazie. Niemniej, dżentelmenowi wolno prosić któregoś z gości o otwarcie butelki wina, czy dołożenie lodu do szklanek.

Gdy dżentelmen chce zasygnalizować koniec obiadu, czy kolacji, zdejmuje z kolan rozłożoną tam przed posiłkiem serwetkę i kładzie ją, niedbale zwiniętą, obok talerza. Ciekawe, czy współcześni, nie znający czasem zasad savoir-vivre’u goście zareagowaliby na taki sygnał?

 

Czerwone wino doskonale odetchnie przed serwowaniem w karafce marki Blomus

 

Dżentelmen przysuwa i odsuwa krzesło kobiecie, która siedzi po jego lewej stronie. Winien jest również uprzejmą konwersację towarzyszącym mu gościom. Dżentelmen zawsze pamięta, by nie toczyć przy stole poważnych dyskusji, podejmuje lekkie, sympatyczne, budzące pozytywne emocje tematy.

Jeśli dżentelmen musi wstać od stołu, by udać się we wiadome miejsce, przeprasza towarzystwo i odchodzi bez zbędnych, czy quasi zabawnych tłumaczeń.

W czasie przyjęcia psy, koty, czy inne zwierzęta dżentelmena przebywają daleko od gości. Dżentelmen zakłada, że jego upodobanie do czworonogów nie musi być powszechne. Dodatkowo – niektórzy goście mogą cierpieć na alergię na psią, czy kocią sierść. Poza tym usiane zwierzęcym futerkiem sukienki koktajlowe, czy eleganckie garnitury wyglądają niespecjalnie atrakcyjnie. Dżentelmen przewidując to z góry, zamyka czworonogi w osobnym pomieszczeniu.

Jeśli, po pysznym posiłku, dżentelmena kusi szklaneczka whisky z cygarem, pyta głośno wszystkich gości, czy nie będzie im przeszkadzał specyficzny zapach. Jeśli ma być jedynym palącym w gronie, rezygnuje z cygara, czekając, aż goście wrócą do domów.

 

Bankiet uda się znakomicie, gdy pomogą w nim luksusowe akcesoria AJ Cylinda Line

 

Jeśli na przyjęciu dżentelmena pojawi się alkohol, zadaniem gospodarza jest dbać, by nikt, kto degustował wino, trzymał w dłoni kieliszek szampana, czy próbował koniaku, nie siadał za kierownicą. Dżentelmen zamawia gościom taksówkę lub prosi innych, by odwieźli ich do domu.

Jeśli dżentelmen chce zasygnalizować, że przyjęcie kończy się, przestaje podawać alkohol.

Kiedy któryś z gości proponuje dżentelmenowi pomoc przy sprzątaniu po przyjęciu, należy uprzejmie odmówić. Chyba, że dżentelmena łączą z gościem bliskie relacje i taka propozycja jest naturalną. Jednak – dżentelmen nie może liczyć na takie oferty i powinien z góry założyć, że sprzątanie będzie miał na swojej głowie.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Blomus, Stelton

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak zamawiać i serwować wino - świat gentelmana, część 7

Zamawianie odpowiedniego do posiłku wina jest sporą sztuką. Oczywiście, dżentelmen zna ją i potrafi zaserwować doskonale dobrany trunek do każdego typu posiłku.

Luksusowe AGD to nieco inny świat

Marki Premium żyją własnym życiem i rządzą się swoimi prawami. Tu trzeba dostosować swoje oczekiwania do nich, bo one dyktują warunki. Czytaj o tym, co znaczy luksusowe AGD.

Jakie są odpowiednie temperatury serwowania wina

Wino, zarówno czerwone i białe, deserowe, wytrawne, słodkie, czy musujące, powinno być serwowane w odpowiedniej, podkreślającej jego bukiet i walory smakowe temperaturze.

Degustacja wina - kilka prostych zasad dla gospodarzy i gości

Kiedy zaprasza się gości na degustację wina, trzeba zachować pewne zasady, by przyjęcie przebiegło bez komplikacji, a wino wyśmienicie smakowało

Prezenty dla teścia, miłośnika wyrazistych wieczorów

Jeśli życzymy sobie rozpieścić teścia, miłośnika dobrych trunków, warto podarować mu wyśmienite, designerskie kieliszki tworzone przez słynną w świecie hutę szkła Holmegaard.

Wino wygodnie wsparte na stali - stojak na wino marki Blomus

Stojaki na wino pozwalają doskonale przechowywać markowe trunki. Współczesne stojaki można powiesić na ścianie, by były dodatkowo ozdobą kuchni, jadalni, czy baru.
}