Dlaczego warto kupić ostry nóż?

Kolejna część naszego poradnika, który ma pomóc w rozstrzyganiu wątpliwości dotyczących doboru noża, dotyczy problemu jego ostrości. Wielu, nie wiedzieć czemu, szaleje ze strachu na myśl o ostrym nożu w kuchni. Widać tu klasyczną nieświadomość i bazowanie na dziwacznych przesądach, czy niesprawdzonych opiniach. Ten, kto dostanie do ręki prawdziwie doskonały, ostry nóż, nade wszystko japoński, nigdy w życiu nie zamieni go na nic o klasę niższego. Warto się odważyć i spróbować całkiem nowego doświadczenia, które zmienia kulinarne życie.

 

 

Tępy nóż jest niebezpieczny i szkodliwy dla krojonych produktów

Prosto jest zrozumieć, dlaczego tępy nóż jest niebezpieczny dla krojącego. Trudno jest coś za jego sprawą pokroić, bo trzeba się sporo nawysilać. W krojenie takim wynalazkiem musimy włożyć sporo siły, tym samym nie panujemy nad ostrzem. A ono może łatwo zjechać z krojonego produktu.

I druga, bardzo ważna kwestia, z której wielu nie zdaje sobie sprawy. Tępy nóż niczego nie kroi, on miażdży, czy rozgniata mięsa, warzywa, ryby, owoce itp. W efekcie cała esencja tego, co najbardziej wartościowe, ląduje na desce, a potem w zlewie, zamiast w garnku, czy na patelni. Im więcej tępe ostrze wyciśnie soków, tym więcej witamin i wartości odżywczych pozbawione zostanie jedzenie. I w ten sposób posiłek będzie wiele mniej wartościowy.

 

Ostry nóż pozwala na odkrycie przyjemności, jaką jest krojenie - nie wie, co traci, kto nie spróbował

 

Lepsze krojenie, lepsze gotowanie

Znowu kwestia, której trzeba spróbować, by wiedzieć, w czym rzecz. Jeśli dysponujemy doskonałej jakości, ostrym nożem, krojenie staje się zjawiskową przyjemnością. Japońskie ostrza potrafią poplasterkować leżącą na blacie, nie przytrzymywaną połówkę pomidora. Zjawiskowa sprawa!

Kiedy kroi się dobrym nożem, zaczyna się nabierać zupełnie innej świadomości kulinarnej. Można poczuć głęboko, na czym polega doskonałe gotowanie, jak wiele jest w nim maestrii i jak bardzo potrafi zmienić życie. Bo, jeśli zacząć dobrze gotować, poczucie, że można ulepszyć swoje życie, przenosi się na wiele innych przestrzeni. I zaczyna się żyć lepiej, bardziej świadomie.

A w tym potrafi wydatnie pomóc doskonały, ostry nóż.

Oczywistym jest, że mając w ręku takie narzędzie, trzeba być ostrożnym i posługiwać się nim z głową. Ale ostry nóż odwdzięczy się zupełnie niepospolitymi doznaniami.

 

Wszystkich zainteresowanych naszych poradnikiem, w którym znajdą się różnorodne rady dotyczące wyboru noża, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Blask włoskiego designu - seria Glamour marki Bugatti

Linia kuchennych utensyliów Glamour, marki Bugatti, powstała dzięki talentowi Andreas’a Seegatz’a i grupy Architects Milano-Berlin, stałych współpracowników włoskiej firmy

Schabowa 13, czyli złośliwie o polskiej sobocie

Kuchenny Inkwizytor, mięsożerca zawołany, zaatakował polską świętość – serwowany nieodmiennie w niedzielę kotlet schabowy. Ironicznie o polskie weekendowej kuchni.

Gęsiareczka apetycznie zarumieniona czyli żeliwne oblicza brytfanny

Brytfanna cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozwala stworzyć niebiańskie mięsa, genialnie smakujące zapiekanki. Koneserzy smaków sięgają chętnie po brytfanny z żeliwa.

Czy ktoś ma obowiązek uczyć Cię smażyć i korzystać z patelni?

Ogromna ilość ludzi zakłada, że nie istnieje coś takiego jak instrukcja używania patelni. Inni z kolei chcą dokładnego, gotowego wzoru, jak smażyć. Co z tym począć?

Demeyere i jego wizja smażenia - 4 typy patelni belgijskiego producenta

Od wielu lat fascynuje nas belgijska marka Demeyere. Jej dorobek, znajomość technologii i jej udział w branży kulinariów dla bardzo wymagających. Dziś o 4 typach patelni Demeyere.

Co wolisz? Patelnię z diamentem, czy szafirem?

Niemiecka marka Woll, znany producent tytanowych patelni nieprzywierających, ma dwa ciekawe patenty na wzmacnianie swoich powłok. Dodaje do nich mikroelementy szafiru lub diamentu.
}