Dlaczego warto kupić ostry nóż?

Kolejna część naszego poradnika, który ma pomóc w rozstrzyganiu wątpliwości dotyczących doboru noża, dotyczy problemu jego ostrości. Wielu, nie wiedzieć czemu, szaleje ze strachu na myśl o ostrym nożu w kuchni. Widać tu klasyczną nieświadomość i bazowanie na dziwacznych przesądach, czy niesprawdzonych opiniach. Ten, kto dostanie do ręki prawdziwie doskonały, ostry nóż, nade wszystko japoński, nigdy w życiu nie zamieni go na nic o klasę niższego. Warto się odważyć i spróbować całkiem nowego doświadczenia, które zmienia kulinarne życie.

 

 

Tępy nóż jest niebezpieczny i szkodliwy dla krojonych produktów

Prosto jest zrozumieć, dlaczego tępy nóż jest niebezpieczny dla krojącego. Trudno jest coś za jego sprawą pokroić, bo trzeba się sporo nawysilać. W krojenie takim wynalazkiem musimy włożyć sporo siły, tym samym nie panujemy nad ostrzem. A ono może łatwo zjechać z krojonego produktu.

I druga, bardzo ważna kwestia, z której wielu nie zdaje sobie sprawy. Tępy nóż niczego nie kroi, on miażdży, czy rozgniata mięsa, warzywa, ryby, owoce itp. W efekcie cała esencja tego, co najbardziej wartościowe, ląduje na desce, a potem w zlewie, zamiast w garnku, czy na patelni. Im więcej tępe ostrze wyciśnie soków, tym więcej witamin i wartości odżywczych pozbawione zostanie jedzenie. I w ten sposób posiłek będzie wiele mniej wartościowy.

 

Ostry nóż pozwala na odkrycie przyjemności, jaką jest krojenie - nie wie, co traci, kto nie spróbował

 

Lepsze krojenie, lepsze gotowanie

Znowu kwestia, której trzeba spróbować, by wiedzieć, w czym rzecz. Jeśli dysponujemy doskonałej jakości, ostrym nożem, krojenie staje się zjawiskową przyjemnością. Japońskie ostrza potrafią poplasterkować leżącą na blacie, nie przytrzymywaną połówkę pomidora. Zjawiskowa sprawa!

Kiedy kroi się dobrym nożem, zaczyna się nabierać zupełnie innej świadomości kulinarnej. Można poczuć głęboko, na czym polega doskonałe gotowanie, jak wiele jest w nim maestrii i jak bardzo potrafi zmienić życie. Bo, jeśli zacząć dobrze gotować, poczucie, że można ulepszyć swoje życie, przenosi się na wiele innych przestrzeni. I zaczyna się żyć lepiej, bardziej świadomie.

A w tym potrafi wydatnie pomóc doskonały, ostry nóż.

Oczywistym jest, że mając w ręku takie narzędzie, trzeba być ostrożnym i posługiwać się nim z głową. Ale ostry nóż odwdzięczy się zupełnie niepospolitymi doznaniami.

 

Wszystkich zainteresowanych naszych poradnikiem, w którym znajdą się różnorodne rady dotyczące wyboru noża, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Długie noże do porcjowania - leksykon noży, część 6

Noże do łososia, noże do porcjowania wędlin, szynki lub pieczeni muszą posiadać długie, wygodne ostrze, które pozwoli wygodnie podzielić lub poplastrować potężne kawałki mięs.

Jak i na czym ostrzyć japońskie noże

Specjalne kamienie ceramiczne, półsyntetyczne bądź syntetyczne służą do ostrzenia japońskich noży. Niestety, japońskiej stali nie wolno ostrzyć na innego typu ostrzałkach.

Japoński nóż Kasumi ze stali VG-10 - prawdziwy mocarz

Japońskie noże Kasumi to synonim mocy, potęgi, perfekcyjnej ostrości. I, co najważniejsze, genialnej niezawodności zaklętej w klasycznej, zeuropeizowanej formie. Czytaj o stali VG-10 marki Kasumi.

Szaro-grafitowe oblicze dostojnych naczyń Staub

Nie ma na świecie człowieka, któremu nie przypadłaby go gustu kradnąca serce seria żeliwnych garnków, patelni i woków Staub. Graphite Grey czaruje od pierwszego wejrzenia.

Stara miłość też rdzewieje - japońskie noże Zen-Bokashi marki Kanetsune

Odkryj urok rdzewnych japońskich noży Zen-Bokashi kuźni Kanetsune. Niezwykłe arcydzieła sztuki kowalskiej oczarują Cię swoją ostrością i subtelnym pięknem. Czytaj o wielkiej miłości.

Nieprofesjonalnie, bo emocjonalnie? Czy uwielbienie niszczy obiektywizm sprzedawcy?

Jeśli kocha się to, co się robi, robi się to, co się robi, w przestrzeń profesjonalizmu wkradają się emocje. To dobrze, czy źle, że sprzedający markowy sprzęt AGD kultywuje swoje zajęcie?
}