Jak serwować białe i czerwone wino?

Wino kocha szkło, w nim czuje się najbardziej komfortowo i w nim też smakuje najlepiej. Winny bukiet najlepiej eksponują szklane kieliszki. By jednak degustacja była prawdziwym, smakowym przeżyciem, warto pamiętać, że kieliszki do wina trzeba przepłukać przed serwowaniem trunku czystą wodą, by pozostałość aromatu detergentów i płynów do mycia nie wpływała na odbiór bukietu i aromatu.

Światowej klasy producenci, np. duńska marka Holmegaard, oferuje szeroką gamę najróżniejszych, wykwintnych i bardzo prostych w formie kieliszków do białego, różowego, czerwonego, czy musującego wina.

 

By ze znawstwem serwować wino, trzeba poznać nieco reguł dotyczących jego podawania

 

Generalnie rzecz biorąc, nie ma ściśle określonych zasad, które nakazywałby stosować bardzo konkretny typ kieliszka do serwowania określonego rodzaju wina. Warto trzymać się jednej reguły – czerwone wino smakuje najlepiej, gdy poda się jej w kieliszku o odpowiednio szerokiej czarce. Białe wino wymaga wyższych lampek. Z kolei kieliszki do szampana są zwyczajowo smukłe i długie, by odpowiednio eksponować bąbelkową zwartość i napowietrzać srebrzysty, szczypiący w język trunek.

Jeśli kwestia kieliszków nie jest obwarowana rygorystycznymi zasadami, istnieje za to kilka bardzo istotnych reguł związanych z podawaniem wina.

W przypadku ekskluzywnych i bardzo eleganckich przyjęć trzeba pamiętać, by kieliszki do wina stały obok porcelanowej zastawy w takiej kolejności, w jakiej będą serwowane szlachetne trunki.

 

Białe, czy czerwone wino można podać gościom w pięknych kieliszkach Holmegaard

 

Kieliszki należy ustawić po prawej stronie talerza, zachowując, by spełnić wielce rygorystyczne reguły, kąt około 40–45 stopni.

Kieliszek napełnia się do 1/3 pojemności. Białe, różowe i czerwone wina serwuje się siedzącym przy stole gościom z prawej strony, podczas gdy potrawy podaje się z lewej. Oczywiście, wino należy nalewać do kieliszków tuż przed jego degustacją. Zdarza się, że gospodarze popełniają błąd, napełniając kieliszki w chwili, gdy goście smakują jeszcze przekąski. Wtedy, stojące i czekające na główne potrawy wino traci smak i aromat.

Warto jeszcze wiedzieć, że białe wino, serwowane na tzw. angielskich, czyli stojących przyjęciach, musi być podawane na tacy – nalane w kieliszki.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Konsultacja: Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Holmegaard

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

Artykuły powiązane

Degustacja wina - kilka prostych zasad dla gospodarzy i gości

Kiedy zaprasza się gości na degustację wina, trzeba zachować pewne zasady, by przyjęcie przebiegło bez komplikacji, a wino wyśmienicie smakowało

Jak dekantować wino w domowych warunkach?

Dekantacja wina polega na tym, by odsączyć z trunku osad, który zbiera się w czasie leżakowania. Dekantacja służy też napowietrzaniu markowego wina, by lepiej smakowało

Najsłynniejsze odmiany wina i równie słynne szkło do jego serwowania

Wino jest na tyle wymagające, że życzy sobie, by serwować je w odpowiednim do gatunku typie szkła. Jak poradzić sobie z tym problemem, podpowiada artykuł naszego specjalisty.

Jak dobierać i wręczać prezent - świat gentelmana, część 2

Dżentelmen doskonale wie, jakim prezentem obdarować swojego szefa, czy podwładnego, co spodoba się kobiecie, na co zwróci uwagę mężczyzna. Wie, co zna zasady bon ton’u

Jak wznosić toasty - świat gentelmana, część 19

Dżentelmen, niezależnie od tego, czy jest urodzonym mówcą, czy nie kocha słów, potrafi wznosić toasty. Robi to z wdziękiem, stylowo, zaskakując gości intrygującą przemową.

Wino wygodnie wsparte na stali - stojak na wino marki Blomus

Stojaki na wino pozwalają doskonale przechowywać markowe trunki. Współczesne stojaki można powiesić na ścianie, by były dodatkowo ozdobą kuchni, jadalni, czy baru.
}