Kwestia wysokości napiwku jest zależna, w dużej mierze, od kraju, w którym żyje dżentelmen. Niemniej – istnieją pewne, przekraczające granice przestrzenne reguły wręczania napiwków. Nas interesują napiwki w restauracjach.
Życie kelnera nie jest łatwe. Nie raz taca, na której serwuje posiłek, waży dobre kilka kilogramów. Tace barowe wypełnione szklankami, karafkami, czy butelkami też wymagają od kelnera niezłej wprawy, by bezpiecznie trafiły na stół.
Niemniej – kelner takie zajęcie sam sobie wybrał, więc dżentelmen nie czuje się zobowiązany usprawiedliwiać go za ewentualne potknięcia.
Jeśli obsługa wydaje się dżentelmenowi niedostatecznie dobra, może zostawić nieco mniejszy, niż nakazuje zwyczaj, napiwek.
Jeśli z kolei dżentelmen uzna, że kelner zaprzeczył wszystkim regułom, nie zostawia mu nic, a o swoim niezadowoleniu informuje szefa sali. Nigdy nie upokarza publicznie kelnera. Dżentelmen nigdy też nie zostawia, w ramach zemsty za złą obsługę, groszowych napiwków. To byłaby obraza dla niego samego, taki gest świadczyłby o jego nieodpowiednim wychowaniu.
Zadowolony dżentelmen zostawia kelnerowi wyższy, według swojej woli, napiwek. Oczywiście, nie chwali się tym swoim gościom. Ten gest zostaje jego i kelnera tajemnicą.
By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Blomus, Skagerak Denmark
Szukaj nas tutaj: