Najsłynniejsze odmiany wina i równie słynne szkło do jego serwowania

Istnieje przypuszczenie, że wino liczy sobie tyle samo wieków, co ludzka cywilizacja. Faktycznie, ten trunek jest, obok wody, najbardziej reprezentatywnym napojem mitów, baśni i legend. Do dziś znane są związane z nim, a sięgające czasów bardzo archaicznych, przesądy i zabobony. Na przykład - znane powiedzenie „in vino veritas” (w winie mądrość) - wiąże się z przekonaniem starożytnych, że w tym szlachetnym trunku kryły się duchy, istoty wszechwiedzące i mądre. Gdy wypiło się wino, wraz z nim przedostawał się do organizmu rozszerzający świadomość duch. Dzięki niemu właśnie człowiek rozumiał więcej.

Z rozlanym niechcący winem łączy się inny zabobon. Gdy rozlało się szlachetny trunek, był to widomy znak ze strony duchów, że człowiekowi grozi nieszczęście. Żeby mu zapobiec, trzeba było posmarować się winem za uszami, koniecznie używając do tego celu środkowego palca prawej dłoni. W ten sposób ewentualne nieszczęście zostało zażegnane.

 

Tylko koneser potrafi docenić jakość szkła barowego duńskiej marki Menu

 

Rozpieszczony trunek

Wynalazek Bachusa, czy Noego, jak twierdzą niektórzy pisarze, jest dziś jednym z najbardziej rozpieszczanych trunków świata. Serwuje się go, odpowiednio dobierając do potraw, tworzy dlań subtelne bryły kieliszków, konstruuje dekantery i specjalne karafki do czerwonego wina.
Podobno człowiek poznał wino już 10.000 lat p.n.e., gdy zaczął wytwarzać napoje alkoholowe powstałe ze sfermentowanych owoców. W Polsce wino pojawiło się w XII wieku za sprawą chrześcijańskich misjonarzy i zakonników. Zagościło na dobre, stając się powszechnie dostępnym. Z tego względu warto powiedzieć kilka słów na temat najbardziej znanych winnych szczepów.

 

Olbrzymia różnorodność winnych szczepów

Do najsłynniejszych win świata należą szczepy czerwone: Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Syrah (Shiraz), białe - Chardonnay, Sauvignon Blanc oraz Riesling.

Równie znane są szczepy czerwone: Merlot, Cabernet Franc, Gamay, Nebbiolo, Sangiovese, Tempranilo oraz białe - Sémillon, Chenin Blanc, Colombard, Gewűrztraminer, Pinot Blanc, Muscadet, Muscat, Ugni Blanc, Viognier.

Spośród 12 podstawowych szczepów aż 10 uprawia się we Francji.

 

Czerwone szczepy

Cabernet Sauvignon – klasyczny czerwony szczep, który stanowi najistotniejszy składnik win pochodzących z Bordeaux.
Pinot Noir – szlachetny szczep daje wino o owocowym, malinowo-truskawkowo-wiśniwo-porzeczkowym aromacie.
Syrah (Shiraz) - czerwona odmiana winogron, które nadają winu korzennego, pieprzowego, a czasem dymnego smaku.

 

Luksusowe szkło barowe marki Holmegaard dedykowane jest wybrańcom

 

Serwowanie czerwonego i białego wina

Dobre, markowe wino trzeba serwować w odpowiednim szkle. Jako miłośnicy designu i wina, chcielibyśmy polecić wyśmienicie kształtne kieliszki do czerwonego wina, stworzone przez znaną na całym świecie duńską markę Holmegaard. Serie przepięknych kieliszków są najróżniejsze – od bardzo ciekawej w formie linii Shipsglass, aż po subtelną, nieco tradycyjną, choć w każdym przypadku zaskakujące jakimś ożywczym elementem serię Fontaine.

Również kieliszki do białego wina, proponowane przez markę Holmegaard, kuszą wytwornością i niepospolitą formą. Na uwagę zasługują, m.in., seria Charlotte Amalie. W tak niepospolitym, ręcznie tworzonym, dmuchanym szkle, białe wina zasmakują jak nektar.

 

Najsłynniejsze białe szczepy

Chardonnay - szczep białych winogron, który stanowi najistotniejszy składnik wytrawnych win i szampana.
Sauvignon Blanc – służy tworzeniu win deserowych o cytrusowym, jabłkowym, agrestowym smaku. Nierzadko smakuje na podobieństwo koperku, selera czy szparagów.
Riesling – to niemiecka winorośl o bardzo bogatym aromacie. Służy do produkcji półwytrawnych i wytrawnych win.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Konstulacja: Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Holmegaard

Artykuły powiązane

Luksusowe AGD to nieco inny świat

Marki Premium żyją własnym życiem i rządzą się swoimi prawami. Tu trzeba dostosować swoje oczekiwania do nich, bo one dyktują warunki. Czytaj o tym, co znaczy luksusowe AGD.

Wino na głowie postawione - prezent pod choinkę, którego nikt się nie spodziewa

Duńska grupa architektów-designerów, Norm, współpracująca z marką MENU, stworzyła dla niej pomysłową, bardzo funkcjonalną karafkę-dekanter do czerwonego wina.

Jak wyposażyć domowy barek - świat gentelmana, część 11

Każdy dżentelmen, człowiek dbający o reguły i zasady, powinien znać sztukę wyposażenia domowego barku. Dżentelmen nigdy nie serwuje drinków w niedostosowanym od nich szkle.

Jak sprawdzić się w roli wydającego przyjęcie - świat gentelmana, część 13

Dżentelmen, który wydaje przyjęcie, staje się kucharzem i kelnerem w jednym. Nie dość na tym – zabawia gości i sprawia, by czuli się świetnie. Trudne jest życie dżentelmena.

Jak dekantować wino w domowych warunkach?

Dekantacja wina polega na tym, by odsączyć z trunku osad, który zbiera się w czasie leżakowania. Dekantacja służy też napowietrzaniu markowego wina, by lepiej smakowało

Szkło Frost z mroźnej Skandynawii

Piękne mrożone szkło, stworzone przez skandynawską, kochającą prostotę markę Stelton, stanie się wyjątkową ozdobą domowego baru, pozwalając serwować napoje i chłodzić trunki.
}