Miedziane naczynia - fanaberia dla bogatych, czy wielka oszczędność?

Pewnie wielu odsądzi mnie od czci i wiary, sprawdzając ceny miedzianych naczyń francuskiej marki De Buyer, które można obejrzeć w naszym sklepie. Stwierdzicie, że padło mi na umysł i koń mnie kopnął, skoro twierdzę, że kosztujące "swoje" garnki z miedzi i miedziane patelnie De Buyer uznaję za naczynia, które pozwalają oszczędzać pieniądze. Coś w tym potężnie nie gra.

Fakt, ręcznie wykańczane miedziane naczynia marki De Buyer nie są tanie. Generalnie nie mieszczą się cenowo w zakresie cen tzw. przyzwoitych lub akceptowalnych. Ale, jeśli założyć, że średni czas bardzo dobrego funkcjonowania miedzianego garnka, czy patelni z miedzi wynosi grubo ponad 100 lat, jego cena wydaj się być całkiem rozsądna. Takie garnki wykorzystasz Ty sam, Twoje dzieci, a potem i ich dzieci. A jeśli tylko ktoś będzie się z nimi dobrze obchodził, przejdą i na kolejne pokolenia.

 

Dobrze używana miedź nie starzeje się

Owszem, miedź starzeje się optycznie. Może pokryć się patyną, ale to da się wyczyścić. Miedziane garnki mogą pięknie błyszczeć przez całe długaśne dekady. Dlatego można śmiało powiedzieć, że zaopatrując się w naczynia z miedzi, nie robisz zakupów, ale czynisz bardzo rozsądną inwestycję.

Na całe życie zapominasz, że istnieje coś takiego, jak konieczność wymieniania garnków i patelni. Kiedy inni będą wydawali majątek na 3-ci, 7-my, czy 12-ty zestaw naczyń, bo stare padły i nie nadają się do niczego, Ty wzruszysz z politowaniem ramionami, bo Twoje miedziane garnki i patelnie z miedzi będą nadal wyglądały jak nowe.

Widziałem miedzianą patelnię, która liczyła sobie ponad 80 lat. Gotowałem w garnku, który miał ponad 100 lat, a wyglądał tak, jakby dopiero co wyszedł z fabryki De Buyer'a.

 

Gotujemy w stali, korzystając z talentów miedzi

Kiedy miedziane naczynie nagrzeje się, działa błyskawicznie. 90% czystej, genialnie przewodzącej ciepło miedzi robi tu swoje. A gdzie te 10%? - zapytasz. 10% konstrukcji garnków i patelni tworzy kwasoodporna, wzmacniana stal szlachetna, która znajduje się wewnątrz naczyń De Buyer. W ten sposób Twoje potrawy nie mają do czynienia z miedzią. Gotujesz więc faktycznie w stali. Jeśli tylko nie jesteś alergikiem, możesz bez najmniejszych obaw sięgać po naczynia z miedzi.

Dodaj do tego jeszcze kolejną kwestię ekonomiczną. Oszczędność energii, przy stosowaniu na kuchence (niezależnie, jakiego typu) miedzianych naczyń, pójdzie w dziesiątki tysięcy złotych, licząc całe życie gotowania, duszenia, smażenia i pieczenia.

Dwa takie proste argumenty przemawiają za faktem, że drogi na wstępie zakup miedzianych naczyń francuskiej marki De Buyer jest faktycznie, jak się okaże po czasie, bardzo dużą oszczędnością.

 

 

Smaki, jakich nie znałeś

Dlaczego w najlepszych restauracjach świata do dziś gotuje się w miedzianych naczyniach, bardzo często De Buyer właśnie? Chodzi o tempo przyrządzania potraw, o niezawodność naczyń, gigantyczną oszczędność energii i to, co czyni z miedzianych garnków i patelni prawdziwych mistrzów kuchennych - czyli smaki, jakie potrafią wyczarować.

Niby dziwne, bo potrawy mają kontakt ze stalą, a ona tylko w naczyniach super-producentów, np. marki Demeyere, potrafi udoskonalać smak. Więc jak to się dzieje, że miedziano-stalowe garnki, czy patelnie potrafią podbić smak? To właśnie zasługa genialnie nagrzewającego się rdzenia z czystej miedzi. Ciepło, które akumuluje miedź, trafia wprost w potrawę i każe jej wspiąć się na smakowe wyżyny. Tego inne naczynia nie potrafią, choćby się bardzo starały.

 

 

Miedziane garnki na każdy typ kuchenki

Przez setki lat miedziane garnki służyły tylko na klasycznej kuchni - na ogniu, potem na gazie. Później przeniosły się też na kuchenki vitro-ceramiczne i elektryczne. A kiedy nadeszła epoka indukcji, francuski producent postanowił stworzyć dedykowaną jej linię naczyń - Prima Matera.

A co z tymi, którzy chcieliby mieć na indukcji garnki z uchwytami z mosiądzu, czy żeliwa, które na indukcję przeznaczone nie są (bo Prima Matera wyposażona jest w klasyczne, stalowe, polerowane uchwyty)? I tu pomysłowa współczesność znalazła rozwiązanie. Możesz kupić sobie specjalną płytkę na indukcję, tzw. adapter, która pozwoli Ci postawić na kuchence indukcyjnej garnek, który teoretycznie nie powinien na niej działać. Taka żeliwna, stalowa, czy wykonana z innych ferromagnetycznych stopów niewielka płytka jest idealnym rozwiązaniem. Wtedy nie istnieją żadne ograniczenia dla miłośników miedzi De Buyer nawet tej dedykowanej starszym typom kuchenek.

 

I na koniec słowo już nie o potędze miedzianych naczyń, ale ich twórcy, francuskiej marce De Buyer. Dla zainteresowanych ciekawostka - producent zaczął działać już w 1830 roku. Wyobrażasz sobie wiedzę na temat miedzi, jaką zdobył przez te wszystkie lata? Dlatego trudno się dziwić, że te ręcznie wykańczane cudeńka są tak popularne wśród miłośników prawdziwego gotowania. Nie tylko wśród tych bogatych.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: De Buyer

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

Noże do sushi – co warto o nich wiedzieć

Wielu miłośników sushi zastanawia się, jaki nóż dla siebie wybrać, ile pieniędzy na niego przeznaczyć. Nasz artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 1

Włoska marka Bugatti słynie ze swojego doskonałego, designerskiego sprzętu kuchennego. Największą popularnością cieszą się, bez wątpienia, czajnik Vera i toster Volo.

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.

Prezenty pod sporą choinkę - elektryczny sprzęt IndiVidual Bugatti

Jeśli ktoś ma odpowiednio dużą choinkę i, rzecz jasna, odpowiednio zaopatrzony portfel, może pokusić się o prezent wszechczasów – sprzęt kuchenny Bugatti z linii IndiVidual

Jak sprawnie kroić japońskim nożem

Jak pokazuje praktyka, bardzo wielu kupujących japońskie noże nie potrafi dobrze się nimi posługiwać. Na szczęście - doskonałego i bezpiecznego krojenia można się bez kłopotu nauczyć.

Kuchenny Michał Anioł, wersja zdegradowana

Kuchenny Inkwizytor atakuje tych, którzy używają japońskiego noża jako dłuta, otwieracza do konserw, czy otwieracza słoików. Dostanie im się nietęgo. Niech drży, kto winien!
}