Damasceńskie noże kuchenne Eva Solo inne niż wszystkie

Noże kuchenne muszą się podobać. Na pewno tak zakładasz, jeśli jesteś człowiekiem o wysublimowanym guście i wiele wymagasz od sprzętu kuchennego, którym będziesz się posługiwał całymi latami. Stąd na pewno warto, byś zwrócił uwagę na luksusowe, damasceńskie noże duńskiej marki Eva Solo, które kryją w sobie tajemnicę, gdyż ich ostrza wykonano z japońskiej stali AUS 10. Czyli mamy tu do czynienia z ciekawym mariażem - duńskim, wyrafinowanym designem i japońską, kultową już ostrością. W nożach z kolekcji Nordic Kitchen, marki Eva Solo, kryje się prawdziwa magia.

 

Perfekcyjnie ostre noże kuchenne

67 warstw japońskiej, doskonale ostrej stali AUS 10 robi tu świetną robotę. Te kute noże zachwycą nie tylko amatora, ale i profesjonalistę, kucharza, czy znawcę metalurgii. Producent zadbał, by stal osiągnęła twardość 60 stopni HRC w skali Rockwella, dzięki czemu ostrość noży kuchennych Eva Solo utrzymuje się bardzo długo, a przy okazji można te damasceńskie, piękne klingi perfekcyjnie prosto i szybko naostrzyć.

 

Ostrzenie damasceńskich noży Nordic Kitchen

Tu może zmartwią się nieco leniwi, bo noże kuchenne z japońskiej stali AUS 10 trzeba ostrzyć tak, jak noże japońskie, czyli na kamieniach ceramicznych, czy syntetycznych. Dobra wiadomość jest taka, że ostrzenie na kamieniach jest banalnie proste i można się go nauczyć w kilka minut.

Ostrzenie pod kątem 13-15 stopni (bo tak naostrzone są klingi noży Nordic Kitchen) nie jest problemem, gdy zastosujesz następujące triki, które pozwolą Ci ustalić optymalny kąt ostrzenia. Albo pod leżący na kamieniu nóż wsuniesz do połowy paznokieć małego palca u dłoni, albo podłożysz pod grzbiet noża trzy 2 lub 5 zł monety. I kąt już ustalony. Teraz musisz tylko zadbać o to, by się go trzymać w czasie ostrzenia i polerowania noża.

Stal AUS 10 jest o tyle przyjazna, że pozwala się też ostrzyć na profesjonalnych ostrzałkach elektrycznych, np. marki Chef’s Choice, ale pod tym warunkiem, że ostrzałka nadaje się do ostrzenia japońskiej stali. Czyli - ostrza ustawione są pod kątem, maksymalnie, 15 stopni. Taką informację znajdziesz przy każdej ostrzałce tej amerykańskiej marki.

 

 

Jak ochronić damasceński dziwer przed porysowaniem przy ostrzeniu

Damasceński dziwer noży Eva Solo jest tak piękny, że wielu pewnie będzie się bało, że zniszczy go sobie w trakcie ostrzenia, czy polerowania na kamieniach syntetycznych i ceramicznych. Tu znowu mała podpowiedź. Tuż nad linią ostrza naklej taśmę malarską. Taką zwykłą, żółtą, której używa się do zabezpieczenia, np., okien w czasie malowania. Takie papierowe taśmy mają słaby klej, więc nie ubrudzą ostrza. Taśma naklejona tuż nad linią ostrzenia pozwoli Ci ochronić dziwer przed ewentualnym porysowaniem.

 

 

Tak, czy tak - jeśli nie ostrzyłeś wcześniej noży na kamieniu, poćwicz na jakimś starym ostrzu, a zobaczysz, jakie to proste. Po kilku próbach taśma nie będzie Ci potrzebna, a Twoje noże z kolekcji Nordic Kitchen będą długo ostre.

 

Noże, które nie mogą się nie podobać

I jeszcze na koniec słowo o stylistyce noży Eva Solo. Te ostrza są zupełnie wyjątkowe, bardzo różne od tradycyjnych, europejskich noży. Mają w sobie uroczą zadziorność, japoński charakter, a przy okazji są piękne i bardzo ergonomiczne. Uroku nadaje im wygodnie profilowana rękojeść z drewna pakka, którą wzmacniają stalowe nity.

Trudno się dziwić, że noże Nordic Kitchen, znanej i cenionej w świecie duńskiej marki Eva Solo, są idealnym prezentem - czy to ślubnym, czy też podarunkiem dla tych, którzy z upodobaniem odświeżają kuchnię i szukają pięknych, doskonale ostrych i niespotykanych noży na całe lata.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
(wspierający się fachową wiedzą naszego specjalisty z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, Krystiana)

Zdjęcia: Eva Solo

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

 

Artykuły powiązane

Noże do sushi – co warto o nich wiedzieć

Wielu miłośników sushi zastanawia się, jaki nóż dla siebie wybrać, ile pieniędzy na niego przeznaczyć. Nasz artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.

Co wolisz? Patelnię z diamentem, czy szafirem?

Niemiecka marka Woll, znany producent tytanowych patelni nieprzywierających, ma dwa ciekawe patenty na wzmacnianie swoich powłok. Dodaje do nich mikroelementy szafiru lub diamentu.

Żeliwne patenie w stylu retro - o żeliwie, które lubi drewno

Drewno i żeliwo to połączenie tak piękne, że trudno mu się oprzeć. Stąd – patelnie z żeliwa słynnych marek Staub i Skeppshult cieszą się nieustającym powodzeniem.

Czym różni się tasak od noża Nakiri?

Tasak i nóż Nakiri, choć podobne w kształcie, są od siebie diametralnie różne. Pełnią odmienne role w kuchennym świecie. Co je charakteryzuje, podpowie nasz artykuł.

Garnek w garnku szybko gotowany, czyli turbo-szybkowar

Wojujący z polskimi kulinarnymi absurdami Kuchenny Inkwizytor bez litości rozprawia się z szybkowarem, uroczą panią redaktor i tym, którzy usiłuje ugotować garnek… w garnku.

Wielka zmiana wielkiego konserwatysty - seria Alu Pro Demeyere

Wszyscy, którzy śledzą poczynania belgijskiej marki Demeyere, wiedzą, że nie wyścibiła od dekad nosa ze świata zaawansowanych stalowych naczyń i patelni. A tu niespodzianka!
}