Żeliwne oczarowanie - Staub i Skeppshult legendy smaku

Choć mody w gotowaniu zmieniają się, nowe wypiera stare, po czym, za jakiś czas powraca, są jednak takie kuchenne technologie i materiały, które, choć znane od wieków, będą służyły człowiekowi zawsze. Jednym z takich niezwykłych, a nieodmiennie fascynujących miłośników gotowania materiałów, jest żeliwo. I mam tu na myśli żeliwne naczynia.

Żeliwo to jeden z najbardziej prymitywnych materiałów, który ma nieprawdopodobne właściwości wzmacniania smaku i aromatu potraw.

Czyste żeliwo składa się w dużej mierze z węgla i żelaza, co już podpowiada znającym się na kuchni, że potrawy przygotowywane w takich naczyniach, duszone w wokach, smażone na patelniach, czy pieczone w brytfannach, będą miały wiele wyrazistszy i wielopoziomowy, odkrywany kawałek po kawałku smak, niż ta sama potrawa przyrządzana w naczyniach z technicznymi powłokami stworzonymi w laboratorium.

 

Żeliwne naczynia są genialnie funkcjonalne - służą gotowaniu, duszeniu, zapiekaniu i pieczeniu

 

Żeliwo kocha przyprawy

Żeliwne naczynia świetnie oddają efekty kulinarnych eksperymentów. Dzięki przygotowywaniu potraw w żeliwie można osiągnąć smaki najbardziej zbliżone do naturalnych, których, bardzo być może, wcześniej nie miało się okazji odczuć.

 

Niemal starożytne naczynia Skeppshult

Fascynującym jest, że istnieją dwie zasadnicze przestrzenie geograficzne w Europie, gdzie od wieków odlewane jest doskonałej jakości żeliwo. I tak szwedzka marka Skeppshult rozsławiła w Skandynawii całkowicie ekologiczne, żeliwne naczynia, które, w trakcie produkcji nasączane są jedynie olejem jadalnym. Ten proces jest najbardziej zbliżony do znanego już w późnym średniowieczu.

Skeppshult proponuje nieco surową odmianę żeliwnych naczyń o minimalistycznej estetyce.

 

Garnki i brytfanny z żeliwa, marki Staub posłużą całymi dekadami

 

Francuski pomysł na żeliwne garnki

Z kolei Francuzi, których kuchnia kojarzy się nawet największym amatorom z pasją tworzenia, ekspresją, kreatywnością połączoną z subtelnością i wyrafinowaniem, są niezaprzeczalnymi mistrzami tworzenia żeliwa z ceramicznymi, porcelanowymi powłokami nieprzywierającymi. Francuzi przekształcili niezwykle pierwotne i mocarne żeliwo, nadając mu wizualnej lekkości za sprawą barwnej, porcelanowej emalii, którą pokrywają swoje naczynia. Tu mamy do czynienia z legendarnym żeliwem marki Staub i jej żeliwnymi garnkami, patelniami, wokami, brytfannami, które wyprzedzają o krok nasze kulinarne oczekiwania.

Znane człowiekowi od wieków żeliwo zostało tylko nieznacznie udoskonalone, stając się jednym z najpopularniejszych na świecie kuchennych materiałów. Żeliwne naczynia opanowały cały świat, by wspomnieć choćby oczarowanych nim kompletnie Amerykanów, czy Australijczyków.

 

Wybór żeliwnych naczyń łączy się z jednym, podstawowym zagrożeniem. Gdy sięgnie się po nie, w pierwszym odruchu chce się wyrzucić z kuchni wszystkie inne, nawet zaawansowane technologicznie patelnie, czy garnki. Żeliwa nie da się nie pokochać.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Konsultacja: Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Patelnia tytanowa - co to za wynalazek?

Patelnia tytanowa święci ostatnio triumfy. I trudno się dziwić, bo to naprawdę doskonała technologia. Tylko, czy na pewno istnieje coś takiego, jak patelnia tytanowa? Czytaj o tym zjawisku.

Co to takiego? Rondelek? Nie - to patelnia sauté

Rewelacyjne patelnie sauté to sprzęt nie tylko dla profesjonalistów. Jedne z najbardziej wyjątkowych, owianych tajemnicą patelni są, faktycznie, niezwykle funkcjonalne i bardzo pomocne w kuchni.

Dwa trudne testy, które musi przejść dobra patelnia

Istnieją dwie dość proste metody sprawdzenia, czy Twoja patelnia nieprzywierająca jest coś warta. Opowiemy o nich w naszym artykule. Możesz je też obejrzeć w filmie. Zapraszamy do testów.

Prezenty pod sporą choinkę - elektryczny sprzęt IndiVidual Bugatti

Jeśli ktoś ma odpowiednio dużą choinkę i, rzecz jasna, odpowiednio zaopatrzony portfel, może pokusić się o prezent wszechczasów – sprzęt kuchenny Bugatti z linii IndiVidual

Wypasiony prezent dla kuchennego bosa

Przepiękny, nadzwyczaj elegancki kolor naczyń Basil Green, francuskiej marki Staub, kusi wyrazistą, szmaragdową zielenią. W żeliwnym garnku wszystko smakuje trzy razy lepiej.

Dlaczego nie jest łatwo doczekać się na japońskie noże?

Niektórzy denerwują się, że muszą czekać na japońskie noże. Dlaczego nie ma ich od ręki, skoro wystawione są w ofercie danego sklepu? Co z nimi nie tak, że wymagają cierpliwości?
}