Żeliwne patelnie do naleśników - dla łasucha i niejadka

O ile łasuchów nie trzeba przekonywać do naleśników, o tyle niejadkom warto uświadomić, co tracą, odrzucając ucztę ze słodkich, słonych, pikantnych, czy nadziewanych pysznościami naleśników. Mowa jest tu o naleśnikach specjalnych, tzw. spec-leśnikach, bo tworzonych na spec-patelniach z żeliwa.

Patelnia do naleśników to prawdziwe dziwadło w świecie kuchennych naczyń. Nie mają ścianek, tzn. inaczej - ścianki jako takie mają, ale ciężko je wręcz zauważyć – mają wysokość ok. centymetra lub nawet mniej. I to całkiem wystarczy, by płynne, naleśnikowe ciasto nie uciekało z patelni. Zaletą takiej konstrukcji jest kierowanie ciepłego powietrza wprost do góry, tak, by ciasto naleśnikowe stawało się puszyste i delikatne. Do tego dochodzi wyjątkowa prostota przewracania smażonych naleśników.

 

Patelnia do naleśników marki Staub nie posiada ścianek

 

Tak specyficzną konstrukcję mają, przede wszystkim, patelnie z żeliwa, które posiada genialną umiejętność – wzmacnia smaki potraw. Dodatkowo – na żeliwie można smażyć ulubione pyszności z niewielką ilością tłuszczu. I to jeden z powodów, dla których ci, którzy czują dystans do naleśników, mogą je polubić. Trzeba tylko nauczyć się smażyć na odpowiedniej temperaturze, bo żeliwo nagrzewa się bardzo mocno i długo trzyma ciepło.

 

Jaki tłuszcz do naleśników?

Naleśniki mogą być potrawami skrajnie dietetycznymi – stworzone z dobrej mąki (nawet nieco „egzotycznej” – np. konopnej, czy kokosowej), smażone na odpowiednim tłuszczu (wysokotemperaturowych olejach), wypełnione różnorodnymi owocowymi, warzywnymi, czy mięsnymi farszami mogą być wyśmienitym uzupełnieniem zdrowej i rozsądnej diety.

 

Nie każde żeliwne patelnie sprawdzą się przy smażeniu naleśników

Wspomniałem o naleśnikach smażonych na patelniach z żeliwa. Polecałbym testowane przeze mnie od lat marki – Staub i Skeppshult. Pierwsza to francuska firma, której patelnie powstają w trakcie procesu wypalania w piaskowych formach, następnie są szlifowane i pokrywane są warstwą porcelanowej, utwardzanej również w bardzo wysokich temperaturach glazury. Wspomniana glazura zapewnia nieprzywieranie ciasta do patelni, a także nie modyfikuje jego smaku oraz aromatu. Wręcz przeciwnie –żeliwo wzmacnia go, dając szansę na nowe, kulinarne doznania.

 

Powłoka zapobiegająca przywieraniu - patelnie Staub

Powłoka pokrywająca żeliwne patelnie Staub ma też właściwości antyalergiczne, jest gładka, pozbawiona porów, więc nie rozwiną się na niej bakterie chorobotwórcze. O tę powierzchnię warto odpowiednio dbać, używając drewnianych i silikonowych utensyliów, a także czyszcząc patelnię ręcznie, z pomocą klasycznych płynów do naczyń.

 

Proste smażenie naleśników na żeliwie Skeppshult

 

Szwedzkie patelnie z naturalnego żeliwa

Nieco inaczej do produkcji patelni naleśnikowych podchodzą Szwedzi – naród na wskroś zżyty z naturą, co przekłada się nawet na technologie kulinarne. Mowa o eko-żeliwie marki Skeppshult, który impregnuje swoje patenie jadalnymi olejami. Te praktycznie niezniszczalne patelnie pozwalają na smażenie klasycznych naleśników, a także okrągłych placuszków, czy naleśników w formie serc. W przypadku naturalnego żeliwa trzeba użyć minimalnie więcej tłuszczu, niż w przypadku żeliwnych patelni z powłokami nieprzywierającymi (Staub), ale jest go tak, czy tak na tyle mało, że potrawy będą niskokaloryczne i zdrowe.

Trzeba tylko pamiętać, że patelnie z eko-żeliwa, tworzone przez markę Skeppshult, myje się tylko i wyłącznie czystą, bieżącą wodą.

 

Rozmiary żeliwnych patelni do naleśników

Warto wiedzieć, że szwedzkie patelnie do naleśników mają, z reguły, ok. 23 cm średnicy, patelnie francuskie dochodzą nawet do 30 cm.
Miliony wręcz odsłon naleśników można smażyć nadzwyczaj efektywnie na żeliwnych patelniach, gdyż tworząca się między ciastem, a tłuszczem pokrywającym dno patelni „poduszka powietrzna” sprawia, że lekko podsmażone ciasto niemal pływa po patelni, dzięki czemu naleśnik odwraca się, czy zsuwa na talerz jednym, płynnym ruchem.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Skeppshult, Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

Proste, a funkcjonalne żeliwne patelnie Staub do zapiekania i serwowania

Okrągłe i owalne patelnie do serwowania i zapiekania, tworzone przez słynną markę Staub, są nadzwyczaj funkcjonalne. Posłużą na kuchence, w piekarniku i na stole.

Dedykowane dla Ciebie, czyli o rozpieszczaniu Klienta, który ma do wydania 2000 zł

Mistrzowie rzemiosła rozpieszczają miłośników japońskich noży, tworząc dla nich prawdziwe kuchenne majstersztyki, często dostępne w przystępnej cenie, która nie ujmuje im jakości

Kuchennie postępowi, czy zacofani mężczyźni?

Kuchenny Inkwizytor, na wzór socjologów, bada męską naturę. W kuchni, rzecz jasna. I odkrywa, że panujący tam faceci potrafią być i niezwykle odważni i równie niereformowalni.

Odważyć się „zważyć smak” - waga kuchenna Bugatti

Z Bugatti nie ma spraw niemożliwych. Bugatti potrafi nawet zważyć smak, by potrawa trafiła w każde gusta. Niemożliwe? Czytaj o wadze Uma włoskiego producenta.

Grillowanie dla opornych - czyli poradnik, jak oswajać żeliwne patelnie grillowe

Grillowanie to jedna, wielka, niekończąca się smakowa frajda. Warto jej zasmakować, wyposażając kuchnię w patelnię grillową z prawdziwego zdarzenia.

Jeden do wszystkich, wszystkie do jednego - o uchwytach patelni Woll Diamond Lite

Niemiecka marka Woll, tworząc przed wielu laty koncepcję swoich odpinanych od patelni i woków rączek pewnie nie podejrzewała nawet, jaką furorę wzbudzi na całym świecie jej pomysłowa idea.
}