Mistrzowskie inspiracje krajobrazem - japońskie noże Kurouchi Tosa marki Chroma

Wszystkich pasjonatów Japonii nieustannie zaskakuje fakt, że tradycja, często wypychając ultranowoczesną technologię, z której słynie kraj Kwitnącej Wiśni, ciągle i ciągle staje na pierwszym miejscu w wielu aspektach życia Japończyków. Jednym z ciekawszych przejawów przywiązania do swojej obyczajowości i, co intrygujące, krajobrazu, są mistrzowskie noże Takumi, o nazwie Haiku Kurouchi Tosa, stworzone przez markę Chroma. Na pierwszy rzut oka połączenie kwestii krajobrazu i noża wydać się może absurdalne. Jednak – w przypadku tych wyjątkowych, ręcznie kutych mistrzowskich noży krajobraz został odbity w stylistyce i kolorze kling. Słowo o niezwykłym pejzażu, który zainspirował noże.

 

Krajobraz inspiracją dla wzoru kling

Dzikie, górzyste przestrzenie regionu Tosa tak mocno utkwiły w świadomości działających tam od wieków tradycyjnych kuźni i mistrzów kowalstwa, że przeniknęły we wzór, który powstaje po przekuciu jednej z najtrudniejszych do okiełznania i hartowania stali – Blue Steel Aoko. Klinga tych wyjątkowych, unikatowych japońskich noży jest, podobnie jak krajobraz regionu Tosa, dzika, pierwotna, przejmująca potęgą i bijącą z niej melancholią. Niesłychanym jest, że otaczająca człowieka przestrzeń natury i umiłowanie kunsztu kowalstwa, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, zawarły w tych nożach duszę, jakiej próżno szukać w tworzonych mechanicznie ostrzach.

 

Jedne z najciekawszych noży tego świata – linia Haiku Kurouchi Tosa marki Chroma

 

Nadzwyczajna stal Blue Steel Aoko

Słowo Kurouchi znaczy po japońsku „niby czarny”, „fałszywie, pozornie czarny”. I taka też jest ich barwa – czarno-błękitno-szara. Ten niezwykły kolor zyskano przez skuwanie jedną w drugiej warstw stali Blue Steel Aoko o różnej zawartości węgla oraz warstw czystego żelaza.

Stalowo-żelazne noże to zjawisko kompletnie niepowtarzalne i unikatowe. Proces wykuwania tak połączonych materiałów jest niewyobrażalnie wręcz skomplikowany i mozolny. Stąd podejmują się go wyłącznie najbardziej wykwalifikowani kowale – mistrzowie nad mistrzami.

 

Twardość noży Kurouchi Tosa

Noże Haiku Kurouchi Tosa są ekstremalnie twarde – twardość klingi oceniana na jest na poziomie 61o (+/-1) HRC w skali Rockwella, co, dla pasjonata noży oznacza jedno – nóż z absolutnie najwyższej półki. Noże z linii Kurouchi Tosa nie są nierdzewne, stąd należy po każdym użyciu wytrzeć je do sucha. Ostrzy się je wyłącznie na tradycyjnych, japońskich kamieniach ceramicznych. Jeśli po właściwym ostrzeniu na ostrzałce 1000/3500 zastosuje się dodatkowo, do wypolerowania i wykańczania ostrzenia kamień o gradacji 4000 lub 8000 tysięcy punktów, zyska się nóż tak ostry, jak miecz samurajski. Wtedy noże Kuchouchi Tosa pokażą swoją prawdziwą, dziką i nieokiełznaną naturę.

To, co szokuje po pierwszym rzucie oka na noże – to poczucie, że ma się do czynienia z wielowiekową historią, tradycją i kultem ludzkiego talentu, który zamknięty został w najdoskonalszym nożu.

 

Każdy, kroił nożem Kurouchi Tosa, marki Chroma, chyli czoła przed kunsztem rzemiosła

 

Mistrzowskie noże Takumi

Mówi się, że noże Kurouchi Tosa, marki Chroma, należą do grupy tzw. mistrzowskich noży Takumi. To najwyższe wyróżnienie, które przyznawane jest nożom przekraczającym swoją perfekcją tradycyjne pojęcie noża. Noże Takumi muszą spełniać szereg nieprawdopodobnie rygorystycznych warunków i zostać uznane za arcydzieło ludzkich rąk, by otrzymać to wyróżniające miano nadawane przez Japońską Izbę Handlu i Przemysłu.

 

Noże ostre jak miecze samurajskie

Kurouchi Tosa są tak ostre, że ich właściwości można porównać z tradycyjnymi mieczami samurajskimi. Mistrzowskie, japońskie noże marki Chroma są elastyczne, a zarazem ultratwarde. Wyjątkowe ostrze łączone jest z rękojeścią z lakierowanego drewna magnoliowego stalową skuwką. Pod nią kryje się tradycyjny, ręcznie wbijany  kołek mekuga, który stabilizuje trzonek noża.

Siłą rzeczy noże Kurouchi Tosa wymagają pewnej ręki i duszy odkrywcy nowych smaków, który doceni je nie tylko jako kuchennych arcymistrzów, ale, nade wszystko, jako dzieła ludzkiego, udoskonalanego przez wieki kunsztu.

 

Ortodoksyjne noże

Linia noży Haiku Kurouchi Tosa jest wyjątkowo ortodoksyjna. Zawiera noże tradycyjne, nie uświadczy się tu noży zeuropeizowanych. I tak znaleźć tu można masywny nóż Atsu Deba, kilka odmian noży Ko-Yanagi, nóż kucharza Gyuto, Funayuki, czy służący do szatkowania warzyw intrygujący w formie nóż Nakiri.

 

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Chcę Bugatti! Dawać Bugatti!

Jeśli ktoś życzy sobie wypełnić dom tym, co nada mu wyrazu i zawsze wywoła na twarzy uśmiech, powinien bez wahania zaprzyjaźnić się z włoską, słynną w świecie marką Bugatti.

Kaprysy twardziela, czyli czego nie tolerują żeliwne naczynia Staub

Wyśmienite, obdarzone dożywotnią gwarancją żeliwne naczynia marki Staub stawiają swojemu użytkownikowi nieco wymagań. Odwdzięczają się za to rewelacyjną jakością.

Szaro-grafitowe oblicze dostojnych naczyń Staub

Nie ma na świecie człowieka, któremu nie przypadłaby go gustu kradnąca serce seria żeliwnych garnków, patelni i woków Staub. Graphite Grey czaruje od pierwszego wejrzenia.

Porcelanowe garnki dla alergików - francuskie naczynia Revol

Wielu pasjonatów zdrowego gotowania poszukuje garnków dla alergików. Francuska marka Revol idealne odpowiada na to zapotrzebowanie, tworząc porcelanowe naczynia.

Jak w kilka minut przygotować michę pysznej surówki?

Surówka jest zawsze dobrze widziana. I to nie tylko jako dodatek do głównego dania. Surówka pełni rolę idealniej przekąski w pracy, na drugie śniadanie, czy lunch. Spróbuj naszego przepisu.

Dlaczego ludzie boją się naczyń kupowanych raz na całe życie?

Każdemu z nas zależy na tym, by kupować to, co trwałe i najlepszej jakości. Ale, jak pokazuje praktyka, wielu ludzi obawia się kupowania naczyń, które wytrwają z nimi przez całe życie. Dlaczego?
}