Uważaj, czego sobie życzysz, bo to może zmienić całe Twoje życie

Przed laty, decydując się na niemal tytaniczne starcie Dawida z Goliatem (myślimy o starciu lub często bolesnym zderzeniu z niepokonanymi Google’ami), stanęliśmy, jak wszyscy tworzący e-sklep, przed bardzo ważnym i trudnym wyborem. Mieliśmy przed sobą dwie drogi – albo wizjonerską, zmuszającą nas do samotnej wędrówki po przestrzeniach wtedy jeszcze niegościnnego Internetu, albo łatwą, wytyczoną przez wielu prostą ścieżkę, która jednak nie pozwoliłaby nam się nigdy wyróżnić. Zdając się na podszepty intuicji i wymóg niepokornych naszych natur, wybraliśmy, tworząc unikatowy www.smakprostoty.pl, drogę trudną, ale za to dostarczającą niepospolitej satysfakcji. Ot, takie polskie Zen – piekielnie ciężkie do osiągnięcia, ale prowadzące do prawdziwej iluminacji.

 

Nie idziemy na kompromis

Taka jedna, a istotna decyzja zorganizowała nasze życie na wiele lat. Wybraliśmy, jako ludzie nie idący nigdy na kompromisy, trudną drogę – założyliśmy, że powstanie e-sklep, wirtualny sklep, ale za to sklep z prawdziwego zdarzenia, jakiego nie było. Czy nam się to udało? Ciągle jeszcze nie wiemy, bo całe przedsięwzięcie z dnia na dzień ewoluuje i zmienia się, poszerza, pogłębia, odmienia zdobytą dotychczas wiedzę. To, co było planowane jako dzieło na 2-3 lata, stało się przedsięwzięciem, co już teraz wiemy, na całe życie. Bo w naszym pojęciu, szanujący się sklep internetowy musi iść w kierunku specjalizacji, aktualizując non stop wiedzę na temat branży, w której istnieje.

 

Unikatowe wazony Holmegaard - piękno formy

 

Budowanie specjalistycznego sklepu

Jak to wygląda od podszewki, z tej drugiej strony? Jak tworzy się specjalizacja sklepu? Na czym polega, na czym się opiera, czym się przejawia? Jak poznać, czy sklep sam z siebie buduje własną markę, a co za tym idzie – nieprzecenione zaufanie Klientów, czy tylko skupia się na sprzedaży produktów marek, które sławę już sobie zdobyły? Nasza branża luksusowego, specjalistycznego, ekskluzywnego często AGD oraz sprzętów służących wyposażaniu i dekoracji różnych domowych przestrzeni, jest sama z siebie specjalistyczna. Czyli – chcąc nie chcąc, by dobrze się w niej orientować i rzetelnie ją światu pokazywać, trzeba stać się specjalistą. Tu nie ma miejsca na „handlarza”, tu musi pojawić się prawdziwy handlowiec i to świadomy odpowiedzialności i wyzwań, które na nim spoczywają. Idąc do konkretów, wyjaśnimy na przykładzie, w czym rzecz. Skupimy się na przestrzeni, która jest dla nas, na razie, najważniejsza. Na kategorii Finezyjna kuchnia.

 

Sprzedawanie kuchennych akcesoriów to branie odpowiedzialności za czyjeś zdrowie

Sprzedawać garnki, patelnie, woki, brytfanny, szybkowary, czy doskonałej jakości noże kuchenne, itp. teoretycznie może każdy. Jednak, tylko teoretycznie. Z nowoczesnymi, zaawansowanymi technologiami, dotyczącymi szeroko pojętych kulinariów, zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety i miliona różnych podobnych kwestii, trzeba być non-stop na bieżąco. Człowiek niezwiązany zawodowo z żywieniem, choćby nawet najlepiej przygotowany marketingowo, nie doradzi Klientowi, jaki sprzęt kuchenny ma wybrać, by spełniał jego oczekiwania nie tylko pod kątem designu, ale nade wszystko wartości praktycznej. Laik nie dostarczy informacji na temat oddziaływania, np., stali na smażone na niej mięso.

 

Odpowiedzialne doradztwo

Jeśli nie zna się na interakcji związków, czy pierwiastków z organizmem, nie podpowie, które z naczyń będą odpowiednie dla specyficznej diety, czy chorób dotykających jego rozmówcę. Ktoś, kto nie zna się na kwestiach związanych z dietetyką, podstawami żywienia, mikrobiologią, biologią i chemią w kuchni oraz przemianami w organizmie człowieka, kto nigdy nie miał do czynienia z tworzeniem jadłospisów, gramówek, nie prześledził wpływu poszczególnych grup produktów na organizm, nie wie, jak dane technologie wpływają na polepszenie lub pogorszenie zdrowia. Trzeba się na tym dobrze znać i tyle. Ale znać się nie można na zasadzie laickiego doświadczenia i czytania blogów. Niestety, taka wiedza musi być wsparta dyplomem, wieloma latami studiów, trudów, nauki i przebrnięcia przez kwestie zdające się być nie do ogarnięcia. Nie demonizujemy. Po prostu traktujemy nasze zajęcie bardzo, bardzo poważnie.

 

Żeliwne garnki marki Staub - miłość gotowania

 

Sprzedawać każdy może

Przez analogię – po akcje, czy obligacje nie popędzimy do pani, skądinąd sympatycznej, sprzedającej pieczywo w budce na rogu. Po receptę też nie udajemy się do kominiarza. Za to problem fachowego doboru sprzętu do kuchni, która, o czym ciągle mówi się za mało, latami może pomagać lub szkodzić (bo złe żywienie jest, choć ktoś się może przeciw temu buntować, powodem wielu chorób), jest ciągle traktowany, jakby go nie było. Do dziś budzi w nas święte oburzenie i odrazę fakt, jak wiele kompletnego szmelcu oferuje się do sprzedaży. Pół biedy, żeby ten szmelc stał w kącie i źle wyglądał. Ale na nim/ w nim się gotuje, smaży i piecze całymi latami. A potem się całymi latami na tym pokutuje, wychodząc, albo i nie, z różnorakich chorób i przypadłości.

Nie twierdzimy i nigdy tego nie powiemy, że tylko w naszym sklepie, w kategorii Finezyjna Kuchnia, prowadzonej przez specjalistę z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, Klient znajdzie prawdziwie dobry sprzęt kuchenny. Nie ulega jednak wątpliwości, że trzeba mieć głębokie poczucie odpowiedzialności, że źle zasugerowany, sprzedane tylko dla zarobku garnki, patelnie, noże itp., mogą zaszkodzić, w dłuższej perspektywie, zdrowiu.

 

Wiedza przekazana przez producenta nie wystarcza

Oburzą się pewnie święcie na nas ci, którzy oferują dobry i bardzo dobry sprzęt w swoich sklepach i zakładają, że producent dostarczył im niezbędnych informacji. Problem w tym, że dostali od niego jakiś wyrywek wiadomości na temat samej technologii stworzenia naczyń, garnków, patelni, woków, czy noży. Ale do tego dochodzi problem – jak ich używać, by używać dobrze, by w pełni wykorzystać ich możliwości, by pomagały w zdrowej, rozsądnej diecie, by nie szkodziły, źle używane – tu potrzeba wiedzy z całkiem innej dziedziny. Prosty przykład – jeśli ktoś nie wie, jak kroić, a używać będzie nawet najdroższego noża świata, przygotuje bezwartościowe wydmuszki, bez właściwości odżywczych i witamin. Nóż posłuży mu wtedy tylko do ozdoby kuchni. Jeśli ktoś nie wie, jak smażyć, a nie wie tego multum Polaków, jak się okazuje, nie pomoże mu w tym nawet najdroższa i najbardziej zaawansowana technologicznie patelnia świata. Jeśli ktoś nie rozumie i nie wie, na czym polega proces przyczynowo-skutkowy przygotowywania potraw, z zachowaniem elementów sztuki kulinarnej, nie przekaże tego swojemu Klientowi. Powie, co przekazał mu producent.

 

Demeyere - naczynia dla tych, którzy chcą lepiej gotować

 

Niekończąca się edukacja

Z poczucia, że trzeba nade wszystko edukować, a potem zarabiać, powstał sklep, jaki powstał. Nasz sklep www.smakprostoty.pl posiada już nieprawdopodobnie rozległą, a ciągle i ciągle rosnącą, bazę wiedzy. Wiemy, że mamy – na razie – jedyny sklep w tej branży w Polsce, a jeden z kilku raptem w Europie, który stworzył i tworzy nadal, szeroką i czytelną swoistą encyklopedię najnowszych technologii i ich używania, żywienia, gotowania. To my zapoczątkowaliśmy w naszej branży trend poprzedzania zakupów zdobywaniem przez Klienta wiedzy na temat technologii i ich wykorzystania w kuchni.

 

Sklep, który wymaga interakcji

Nasz sklep jest o tyle dziwny, że wymaga od Klienta interakcji i uwagi. Klient musi, by zrozumieć istotę sprzedawanego przez nas sprzętu, sporo o nim poczytać i pooglądać. Ale – o czym już była mowa – w ten sposób Klient staje się mini-specem, wie, czego chce, wie, na co się decyduje, zanim zobaczy towar na żywo w swoim domu. Jesteśmy, co nas nadzwyczaj cieszy, raz po raz za to doceniani i nagradzani – nawet przez producentów, których sprzęt mamy u siebie, czy światowej klasy sławy kulinarne, które znają nasze poczynania. Co nas jednak nadal okrutnie śmieszy – większą estymą cieszymy się w Europie, niźli we własnym kraju, choć mocno się to zmienia. Widać, że Polacy zyskują świadomość kulinarną i cenią tych, którzy ją propagują na różne sposoby.

 

Leksykony kuchennego sprzętu

Specjalnie dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej, przygotowujemy leksykony sprzętu, uczymy, na czym polega odpowiednie smażenie, gotowanie, pieczenie, duszenie, krojenie i miliony innych kwestii. Tworzymy filmy, artykuły, testujemy sprzęt, który mamy u siebie w ofercie sklepu www.smakprostoty.pl. Ponieważ projekt zakrojony jest na bardzo potężną skalę, będzie rozrastał się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Całą fachową wiedzę, którą opieramy na już 20-letnim doświadczeniu naszego specjalisty z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych (dane z 2012 roku), łączymy z najnowszymi informacjami Instytutu Żywienia, Światowej Organizacji Zdrowia, rozmowami z dietetykami, lekarzami różnych profesji. Wszystkie te informacje musimy zebrać, uprościć i przedstawić najbardziej czytelnie, by Klient nie poczuł się ogłuszony nadmiarem wiadomości. To trudne zadanie, bo trzeba mówić czytelnie o ogromnej i bardzo specjalistycznej przestrzeni. Oferowane przez nas technologie potrafią cuda, ale trzeba wiedzieć, jak je wykorzystać, by spełniły swoją rolę. Do dziś szokującym jest dla wielu, że da się usmażyć mięso dla całej rodziny na dwóch łyżkach oliwy. Trzeba wiedzieć, jak to zrobić, a my o tym mówimy.

 

Krystian Wawrzyczek - pasjonat kuchni, gotujący od lat specjalista do spraw kuchni

 

Testujemy sprzedawany przez nas sprzęt

Dodatkowo – założyliśmy, że skoro zajmujemy się najnowszymi, a drogimi i bardzo drogimi technologiami, Klient ma pełne prawo wymagać od nas najbardziej rzetelnej, szerokiej i wspartej zarówno zawodowym, jak i prywatnym (jako użytkowników sprzętu) doświadczeniem. Zresztą – też jesteśmy klientami różnych sklepów i wiemy, jak trudno kupować, gdy trzeba samemu dowiedzieć się więcej, niż wie sprzedawca, by nie czuć, że zostało się zmanipulowanym, czy przymuszonym do zakupu najdroższego sprzętu. W naszym sklepie www.smakprostoty.pl stawiamy na szczerość wspartą doświadczeniem. Prowadzimy fachowe, rzetelne i obiektywne testy sprzętu. Może to brzmi jak przechwałka, ale bardzo zależy nam, by Klient czuł, że kupuje najlepszy sprzęt, na jaki go stać, a nie najdroższy, na którym to my zarobimy.

 

Gotujemy z naszymi Klientami

Poza tym - jesteśmy w stanie gotować z naszymi Klientami w ich kuchniach, gdzie przyjeżdżamy na ich zaproszenie, potrafimy godzinami dobierać sprzęt, toczyć długie dyskusje na temat smaków, które zyskamy w danym typie naczyń. Bo wszystko znamy z autopsji. Właśnie dlatego twierdzimy, że specjalistyczny sklep e-commerce to ogromne wyzwanie dla tych, którzy chcą to robić dobrze. My chcemy. Wszystko, co wiemy, z czasem opiszemy i pokażemy w filmach, podzielimy się zdobywaną przez lata wiedzą, zaprezentujemy na wizji najróżniejsze kulinarne triki, zabiegi, nauczymy naszych oglądających i czytających podstaw gotowania. Na to, niestety, trzeba czasu, niemniej – rzecz się cały czas dzieje. Stopniowo, ale z wielkim zaangażowaniem, powiększamy bazę wiedzy, zdjęć, filmów, leksykonów, porad, artykułów, by każdy Klient czuł, że dbamy o Jego potrzeby najlepiej, jak potrafimy. Wiemy, bo potwierdzają to nasze rozmowy z Klientami, że już, raptem po kilku latach działania w Internecie (październik 2012), udało nam się osiągnąć to, co najtrudniejsze – dajemy Klientom wiele więcej, niż tradycyjnie oczekuje się od sklepu e-commerce. Ale i my też zyskujemy, nie tylko materialnie. Mamy poczucie, że tworzymy coś, co już teraz może określić się nową jakością sprzedaży przez Internet.

 

Tych Państwa, którzy rozumiejąc ideę robienia najlepiej, jak się da tego, co się robi, zapraszamy do przeczytania pozostałych tekstów dotyczących naszej, wypełniającej idei życie.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Demeyere, Holmegaard, Staub, Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Kto wybiera noże mistrza Takeshi Saji - laik, czy profesjonalista?

Noże mistrza Takeshi Saji wybierają, nade wszystko, osoby o specyficznym guście, czyli ludzie ceniący sobie ręczne rzemiosło i indywidualizm twórcy. Ci, którzy doceniają unikaty na skalę światową.

Na babski rozum - żeby się półka nie zawaliła

Tym razem Kuchenny Inkwizytor odkrywa kolejną dręczącą polską kuchnię chorobę, która sprawia, że trzeba poszukiwać możliwie lekkich garnków i patelni.

Kuchennie postępowi, czy zacofani mężczyźni?

Kuchenny Inkwizytor, na wzór socjologów, bada męską naturę. W kuchni, rzecz jasna. I odkrywa, że panujący tam faceci potrafią być i niezwykle odważni i równie niereformowalni.

Truflowe oblicze żeliwnych garnków Staub - kolekcja White Truffle

Współczesne naczynia mają być maksymalnie uniwersalne i funkcjonalne. Najlepiej, by służyły na każdym typie kuchenki, jak i w piekarniku. Czytaj o żeliwnych garnkach White Truffle Staub.

Jeśli boisz się ostrego noża…

Zdarza się, że ktoś jest na tyle oczarowany japońskim nożem, że ignoruje swoje obawy przed jego niezwykle ostrą klingą. Czy aby na pewno warto się przekonywać wbrew sobie?

Czy musisz tłumaczyć się z zakupu dobrego, japońskiego noża?

Albo kroisz poważnie, doskonalisz talenty, kupujesz coraz lepsze noże kuchenne, albo „chechłasz” nożem po prababci, który wieki temu zapomniał, co znaczy ostrość. Po której stronie stoisz?
}