Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Wielka człowiecza miłość do pieczywa wymusiła powstanie specjalnego, dedykowanego pachnącym, potężnym bochnom, aromatycznym bułkom, czy delikatnym rogalom noża do pieczywa. Ciekawym jest, iż początkowo chleb, liczący sobie, raptem!, jakieś 12 0000 lat, był miękki, można było bez kłopotu rwać go rękami, czy zębami. Kiedy zaczęto piec chleb z żytnich i pszennych mąk, zęby i ręce przestały wystarczać. Pieczywo stało się na tyle twarde, zbite i masywne, że krojono je nożem – na początek takim, który wpadł w rękę. Bo nóż zębacz, nóż z piłą, nóż, który wyszczerzył zęby na pieczywo, został stworzony przez niemiecką markę Zwilling dopiero w XVIII wieku. Do dziś w jej ofercie noże do pieczywa mają poczesne miejsce.

 

Dzięki nożom do pieczywa pyszny, domowy chleb uda się pokroić na równiutkie kromki

 

Ewolucja noży z ząbkami

Formę ząbków noża do pieczywa udoskonalił na potrzeby własnej firmy w początku XX wieku Franz Güde, syn założyciela rodzinnej manufaktury, kującej do dziś ręcznie wyśmienitej jakości noże. Nóż do chleba, w wersji Güdego, ma odmienny szlif ząbków z obu stron ostrza. Generalnie – zęby są spore i przypominają falbankę. Do dziś można zamówić sobie u Güdego 32 centymetrowej długości nóż, prawdziwą kuchenną maczetę.

Dziś trudno wyobrazić sobie ofertę szanujących się producentów bez tego właśnie typu ostrza. Noże do pieczywa można znaleźć w ofercie wszystkich znanych marek - też japońskich.

 

Noże do pieczywa, tzw. noże z piłą, pozwolą wygodnie i precyzyjnie pokroić świeży chleb

 

Co specyficzne, nawet wielu japońskich producentów, którym idea noża do chleba jest generalnie obca, tworząc zeuropeizowane linie noży też sięga chętnie po tego typu formy. I tak już od lat triumfy święcą przepiękne ząbkowane noże japońskiej marki Miyabi.

 

Klasyczna długość noży do pieczywa

Co, poza ząbkami, charakteryzuje noże do pieczywa? Tradycyjna długość ostrza tego typu noża wynosi 20-26 centymetrów. Wyjątek, jak była już mowa, stanowi długi, bo 32-centymetrowy nóż marki Güde. Zdecydowana większość noży do pieczywa ma ostry czubek, który można wbić w bułkę, czy rogal, by łatwiej je przekroić. Ponad to – ząbkowane noże doskonale nadają się też do porcjowania pieczeni, czy krojenia owoców cytrusowych. Jak żadne inne plastrują świeżego ananasa.

 

Ostrzałka do noża z ząbkami

Nóż do pieczywa, jak każdy inny nóż na tym świecie, też się tępi. Wprawdzie wolniej, niż klasyczny nóż kuchenny, niemniej – od czasu do czasu trzeba go naostrzyć. Najlepiej użyć do tego celu specjalnej ostrzałki przeznaczonej do noży z ząbkami.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi, Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Kuchenne noże na drewnianej wystawie - pulpity magnetyczne

Przechowywanie doskonalej jakości noży często spędza sen z oczu miłośników dobrego ostrza. Co zrobić, by noże nie tępiły się w szufladzie? Osadzić je na pulpicie magnetycznym.

Jeśli boisz się ostrego noża…

Zdarza się, że ktoś jest na tyle oczarowany japońskim nożem, że ignoruje swoje obawy przed jego niezwykle ostrą klingą. Czy aby na pewno warto się przekonywać wbrew sobie?

Polska uczepiona starych naczyń i nowych suplementów diety

Problem niechęci rozstania się ze starym sprzętem kuchennym jest polską patologią. Ktoś chętniej wyda przez lata tysiące złotych na suplementy diety, niż zacznie zdrowo gotować.

Solą i pieprzem do smaku, czyli o maestrii polskiego przyprawiania

Polska kuchnia bywa rozczarowująca w swojej zachowawczości. Kuchenny Inkwizytor z niechęcią przemieszcza się po świecie „przyprawiania solą i pieprzem do smaku”.

Ortodoks w krainie ortodoksów - japoński nóż Unagi Saki marki Kichiji

Wystarczy rzut oka na ortodoksyjny, najbardziej japoński z japońskich noży marki Kichiji – Unagi Saki – a wpada się w objęcia szaleństwa zwanego wielką miłością do ostrza.

Czym różni się patelnia ceramiczna od nieprzywierającej patelni ceramicznej?

Patelnia ceramiczna różni się, zasadniczo, wszystkim, od nieprzywierających patelni ceramicznych. Którą wybrać, by łatwo i zdrowo smażyć, radzi nasz specjalista.
}