Kuchenne noże na drewnianej wystawie - pulpity magnetyczne

Bloki na noże, choć nadzwyczaj przydatne, okazują się w pewnych okolicznościach kompletnie nie spełniać swojej roli. Coraz większa grupa użytkowników, którzy ukochali sobie japońskie noże, m.in., marek Miyabi, Chroma, Kichiji, ma problem z dobraniem bloku dla swoich noży. Szczeliny bloku mogą być bądź za krótkie, albo i za wąskie dla długich, czy masywnych noży. Z blokami jest jeszcze jeden kłopot. Skrywają to, co często w nożu najpiękniejsze, czyli jego niezwykłe ostrze, często stworzone z damasceńskiej, nadzwyczaj malowniczej stali. Problem kolejny – trzeba pamiętać, w której szczelinie umieściło się który nóż, co bywa uciążliwym, gdy chce się kroić szybko i sprawnie.

 

Przechowywanie noży kuchennych na drewnianych pulpitach jest bardzo wygodne

 

Większość tych problemów rozwiązuje magnetyczny pulpit na noże. To swoista hybryda między blokiem, a listwą magnetyczną, wieszaną na ścianie. Pulpity na noże to bardzo reprezentacyjne, z reguły potężnych rozmiarów płyty ze szlachetnych gatunków drewna, w których umieszczone są mocne magnesy neodymowe. Wystarczy przyłożyć nóż do lekko pochyłej płyty, by móc wygodnie go przechowywać i eksponować jego wyjątkowość.

 

Japońska marka Miyabi stworzyła designerski pulpit magnetyczny na noże

 

Mankament magnetycznych pulpitów polega na tym, że nie mieszczą się na nich bardzo długi noże. Na bambusowym, designerskim pulpicie marki Miyabi zmieszczą się noże o długości do 24 cm.
Pulpit magnetyczny to prawdziwa gratka dla pasjonatów gotowania, którzy przy okazji cenią sobie wyjątkowy design i funkcjonalność.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Kuchenny Michał Anioł, wersja zdegradowana

Kuchenny Inkwizytor atakuje tych, którzy używają japońskiego noża jako dłuta, otwieracza do konserw, czy otwieracza słoików. Dostanie im się nietęgo. Niech drży, kto winien!

Naturalne żeliwo - patelniom mówimy TAK, garnkom NIE!

Naszą rolą, jako świadomych sprzedawców-doradców, jest szczerze mówić i pisać o mankamentach technologii, które od lat znamy i które bardzo cenimy. Dziś o garnkach z naturalnego żeliwa.

Ortodoks w krainie ortodoksów - japoński nóż Unagi Saki marki Kichiji

Wystarczy rzut oka na ortodoksyjny, najbardziej japoński z japońskich noży marki Kichiji – Unagi Saki – a wpada się w objęcia szaleństwa zwanego wielką miłością do ostrza.

Odważyć się „zważyć smak” - waga kuchenna Bugatti

Z Bugatti nie ma spraw niemożliwych. Bugatti potrafi nawet zważyć smak, by potrawa trafiła w każde gusta. Niemożliwe? Czytaj o wadze Uma włoskiego producenta.

Garnek w garnku szybko gotowany, czyli turbo-szybkowar

Wojujący z polskimi kulinarnymi absurdami Kuchenny Inkwizytor bez litości rozprawia się z szybkowarem, uroczą panią redaktor i tym, którzy usiłuje ugotować garnek… w garnku.

Stara miłość też rdzewieje - japońskie noże Zen-Bokashi marki Kanetsune

Odkryj urok rdzewnych japońskich noży Zen-Bokashi kuźni Kanetsune. Niezwykłe arcydzieła sztuki kowalskiej oczarują Cię swoją ostrością i subtelnym pięknem. Czytaj o wielkiej miłości.
}