Ciekawie formowane noże do serów - leksykon noży, część 11

Specyficznym jest, że w świecie kulinariów sporo produktów, napojów, czy samych potraw wymaga prawdziwie szarmanckiego traktowania. Poświęca się im mnóstwo specjalistycznych sprzętów, urządzeń, akcesoriów. Tak rozpieszczane są, między innymi, kawa, herbata, czy wino. I nikogo związane z nimi różnorodne zabiegi nie dziwią i nie zdumiewają.

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku jednego z najstarszych, znanych człowiekowi produktów – sera. Choć jego różnorodność wręcz powala i zdumiewa, ser nie doczekał się tylu akcesoriów, co, np. kawa. Niemniej – jego miłośnicy zrobią dlań wszystko, zaopatrując się w patery do serów, deski do ich serwowania i, co najistotniejsze, specjalistyczne, ciekawe w formie noże do twardych i miękkich gatunków sera.

 

Krojenie serów za pomocą odpowiedniego ostrza wzmaga ich smak i aromat

 

Co ciekawe, tego typu noże dominują, zwłaszcza, w kuchniach Europy i Ameryki. Nie spotyka się ich w ofercie japońskich producentów, tworzących klasyczne ostrza.

Tradycyjny nóż do sera ma ściśle określoną formę. Często jego trzonek jest dłuższy, niż ostrze. Taki kształt przybierają noże do twardych serów, oferowane, m.in., przez niemiecką markę Güde, czy włoską Legnoart. Ostrze, przybierające liściowatą lub delikatnie trójkątną formę stanowi przeciwwagę dla trzonka, pomagając krojącemu plastrować twardy ser. Tego typu noże mają, często, ostry czubek, który jest też pomocny przy podważaniu pokrojonych plasterków. Specyficzna jest niewielka długość ostrza takich noży – sięgająca od 10 do 12 cm. Nóż do twardych serów posłuży plastrowaniu mniejszych kostek sera. Nie pomoże, gdy przyjdzie się zmierzyć z całym serowym blokiem.

 

Noże od miękkich i twardych serów i zaczyna się prawdziwa uczta smaków

 

Niektórzy producenci, np. marka Legnoart, proponują noże do twardych serów w innym kształcie – np. małego tasaka. W zestawie włoskiej marki nóż o liściowatym kształcie znalazł inne przeznaczenie – służy krojeniu i rozsmarowywaniu miękkich i topionych serów.

Drugi typ tradycyjnych noży serowych służy krojeniu wszystkich miękkich i pleśniowych serów. Nóż do miękkich serów posiada, z reguły, ząbkowane ostrze, by łatwiej było dzielić na porcje uginający się przysmak. Czasem w klindze pojawiają się otwory, które zapobiegają przywieraniu plastrów do stali. Ostrza noży do miękkich serów bywają rozwidlone, dzięki czemu można łatwiej serwować i rozdzielać plastry.

Choć specjalistyczne noże do sera nie cieszą się tak ogromną popularnością, jak tradycyjne noże kuchenne, niemniej można powiedzieć, iż zyskują w Polsce coraz większą grupę zwolenników, świadomych faktu, że tak ser, produkt o olbrzymiej wręcz ilości twarzy wymaga specjalistycznego ostrza i pełnego szacunku traktowania.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Gude

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Żeliwne patelnie do naleśników - dla łasucha i niejadka

Wybór odpowiedniej patelni do smażenia naleśników może zawęzić się do patelni z francuskiego, nieprzywierającego lub szwedzkiego, naturalnego żeliwa.

Domowy chleb pieczony w żeliwie, czyli pycha, mniam!

Fenomen naczyń z żeliwa zaskakuje nieustannie pasjonatów gotowania. Ci, którzy kochają zmieniać się z gotujących w piekarzy, też docenią zalety francuskiego żeliwa.

Wypasiony prezent dla kuchennego bosa

Przepiękny, nadzwyczaj elegancki kolor naczyń Basil Green, francuskiej marki Staub, kusi wyrazistą, szmaragdową zielenią. W żeliwnym garnku wszystko smakuje trzy razy lepiej.

Odważna musztardowa seria naczyń marki Staub

Za sprawą serii żeliwnych naczyń Mustard francuska marka Staub po raz kolejny dowiodła, że należy do grona najlepszych producentów garnków i patelni na całym świecie.

Baba w kuchni, chłopu źle

Ten artykuł nie wynika absolutnie z naszej niechęci do kobiet, a jedynie z licznych rozmów z Klientami płci męskiej sklepu PrestiżowaKuchnia. Wyłania się z nich dość smutny obraz kobiety w kuchni.

O barszczu, co zeżarł dno

Złośliwie, ironicznie, ale przy okazji całkiem na serio – Kuchenny Inkwizytor zagina parol na stalowe anty-garnki, które kusząc ceną, są w stanie siać spustoszenie w organizmie
}