Orientalne noże do warzyw, Nakiri - leksykon noży, część 7

Jeden z moich ulubionych noży, Nakiri, ma formę mini-tasaka. Służy, zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, do siekania, szatkowania i krojenia warzyw i owoców. Niemniej – Nakiri to wiele więcej niż zwykły nóż do warzyw. Jego wyjątkowość polega na tym, że stanowi genialne przedłużenie ręki krojącego, który całymi godzinami szatkuje ogromne ilości wielobarwnych jarzynowo-owocowych witamin.

 

Przepiękne, egzotyczne za sprawą kolorystyki ostrza noże Nakiri marki Chroma

 

Orientalny nóż Nakiri ma specyficzną, rozpoznawalną formę

Prostokątna klinga kończy się łukiem, ostrym spadem, lub posiada lekko zakrzywione ostrze, co jest zależne od odmiany samego noża, który znany jest pod różnymi nazwami: Nakiri, Kamagata Usuba, Kakugata Usuba, czy Kiritsuke. Tak formowane ostrze spada na warzywo, czy owoc niczym mała gilotyna, bo nóż ustawia się równolegle do deski – to bardzo wygodny sposób krojenia. Inna metoda, od siebie lub do siebie, pozwala kroić w tradycyjny sposób, z lekkim zakrzywieniem toru ruchu dłoni. Nóż Nakiri daje też szansę stosowania niskich i wysokich technik krojenia.

 

Do czego wykorzystasz, a do czego nie nadaje się nóż Nakiri

Orientalny nóż jest doskonałym narzędziem do plasterkowania i rozdrabniania twardych i miękkich produktów. Z kolei nie sprawdzi się jako nóż do filetowania, trybowania, czy skórowania mięs. Nie posłuży też do krojenia pieczywa. W tym przypadku trzeba stosować specjalnie do tego celu dostosowane ostrza.

Nóż Nakiri nie jest długi - liczy sobie przeciętnie 15-16,5 centymetra – mówię o długości ostrza. Rzadziej zdarzają się noże 18- 21-centymetrowe.

 

Orientalny, młotkowany nóż Nakiri japońskiej marki Kichiji

 

Dzięki bardzo wyważonym proporcjom doskonale się nim operuje. Nakiri ma ogromną zaletę – i filigranowa kobieta i potężny mężczyzna będą za jego sprawą komfortowo siekać i szatkować.

Tradycyjny, japoński nóż Nakiri, znany też pod nazwą Kakugata Usuba, Kiritsuke, czy Kamagata Usuba, marek Kichiji, Miyabi, Chroma, czy ręcznie kute noże mistrza Sirou Kamo, wyśmienicie sprawdzą się w europejskiej kuchni, która coraz częściej docenia wagę warzyw i owoców, jako nawet głównego składnika posiłku.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Kichiji, Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Szyta na miarę kolekcja naczyń Industry marki Demeyere

Słynny producent doskonałych naczyń ze stali, Demeyere, stworzył linię Industry dla Amerykanów. Europa pozazdrościła im garnków. Szczęściem, można już je kupić na Starym Kontynencie.

Wok, czyli naczynie zdolne, mądre i piekielnie przydatne

Woka, zasadniczo, niemal każdy zna. Ale, jak przyjdzie co do czego, okazuje się, że mało kto wie, jak go używać. Więc poużywajmy go sobie trochę. Na razie w teorii. Ale - od czegoś trzeba zacząć.

Na babski rozum - rozpuszczalna patelnia

To, co czasem wymyślają uczeni przez Internet ludzie, przekracza granice wyobraźni. Przerażony kuchennymi herezjami Inkwizytor za pióro łapie i o patelni rozpuszczalnej pisze.

Blask włoskiego designu - seria Glamour marki Bugatti

Linia kuchennych utensyliów Glamour, marki Bugatti, powstała dzięki talentowi Andreas’a Seegatz’a i grupy Architects Milano-Berlin, stałych współpracowników włoskiej firmy

Gęsiareczka apetycznie zarumieniona czyli żeliwne oblicza brytfanny

Brytfanna cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozwala stworzyć niebiańskie mięsa, genialnie smakujące zapiekanki. Koneserzy smaków sięgają chętnie po brytfanny z żeliwa.

Na babski rozum - A dobre to?

Czasem zdarzają się tacy rozmówcy, którzy zadając do nikąd prowadzące pytania, prowokują zupełnie nonsensowną dyskusję. Inkwizytor Kuchenny znowu walczy.
}