Orientalne noże do warzyw, Nakiri - leksykon noży, część 7

Jeden z moich ulubionych noży, Nakiri, ma formę mini-tasaka. Służy, zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, do siekania, szatkowania i krojenia warzyw i owoców. Niemniej – Nakiri to wiele więcej niż zwykły nóż do warzyw. Jego wyjątkowość polega na tym, że stanowi genialne przedłużenie ręki krojącego, który całymi godzinami szatkuje ogromne ilości wielobarwnych jarzynowo-owocowych witamin.

 

Przepiękne, egzotyczne za sprawą kolorystyki ostrza noże Nakiri marki Chroma

 

Orientalny nóż Nakiri ma specyficzną, rozpoznawalną formę

Prostokątna klinga kończy się łukiem, ostrym spadem, lub posiada lekko zakrzywione ostrze, co jest zależne od odmiany samego noża, który znany jest pod różnymi nazwami: Nakiri, Kamagata Usuba, Kakugata Usuba, czy Kiritsuke. Tak formowane ostrze spada na warzywo, czy owoc niczym mała gilotyna, bo nóż ustawia się równolegle do deski – to bardzo wygodny sposób krojenia. Inna metoda, od siebie lub do siebie, pozwala kroić w tradycyjny sposób, z lekkim zakrzywieniem toru ruchu dłoni. Nóż Nakiri daje też szansę stosowania niskich i wysokich technik krojenia.

 

Do czego wykorzystasz, a do czego nie nadaje się nóż Nakiri

Orientalny nóż jest doskonałym narzędziem do plasterkowania i rozdrabniania twardych i miękkich produktów. Z kolei nie sprawdzi się jako nóż do filetowania, trybowania, czy skórowania mięs. Nie posłuży też do krojenia pieczywa. W tym przypadku trzeba stosować specjalnie do tego celu dostosowane ostrza.

Nóż Nakiri nie jest długi - liczy sobie przeciętnie 15-16,5 centymetra – mówię o długości ostrza. Rzadziej zdarzają się noże 18- 21-centymetrowe.

 

Orientalny, młotkowany nóż Nakiri japońskiej marki Kichiji

 

Dzięki bardzo wyważonym proporcjom doskonale się nim operuje. Nakiri ma ogromną zaletę – i filigranowa kobieta i potężny mężczyzna będą za jego sprawą komfortowo siekać i szatkować.

Tradycyjny, japoński nóż Nakiri, znany też pod nazwą Kakugata Usuba, Kiritsuke, czy Kamagata Usuba, marek Kichiji, Miyabi, Chroma, czy ręcznie kute noże mistrza Sirou Kamo, wyśmienicie sprawdzą się w europejskiej kuchni, która coraz częściej docenia wagę warzyw i owoców, jako nawet głównego składnika posiłku.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Kichiji, Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Pieczenie w wykonaniu smakoszy - czyli szkoła kuchennej cierpliwości

Piec każdy może, ale pieczenie pieczeniu nie równe. Jak upiec kulinarne arcydzieło podpowie nasz tekst dedykowany ludziom o sporej lub wyjątkowej cierpliwości.

Czy dobre gotowanie musi być drogie?

Jeśli ktoś życzy sobie zdrowo gotować, musi liczyć się z wydatkami – nie tylko na zdrowe produkty, ale, przede wszystkim, na doskonałej jakości sprzęt kuchenny

Jak deska kuchenna pomaga zachować ostrość noża

Wielu krojących, którzy wyposażyli się w nawet dobre, czy bardzo dobre noże, ma kłopot z ich ostrością. Dziwią się, że nawet mocno naostrzone noże szybko tracą ostrość. Co jest tego przyczyną?

Telewizja Nas Troje - wreszcie w studio

Długo wyczekiwane, z zapałem i wielkim poświęceniem przygotowywane nasze studio filmowe wreszcie ruszyło. Zapraszamy Was i do oglądania i do odwiedzania nas w Cieszynie.

Japońskie deski Miyabi - raz i na zawsze

Wykonane z bardzo odpornego drewna Hinoki deski japońskiej marki Miyabi posłużą w kuchni przez całe lata. Nie tępią noży, mają właściwości antybakteryjne.

Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Noże do pieczywa wyposażone są w charakterystyczne ząbki, tzw. piłę, dzięki którym pozwalają na wygodne krojenie chrupkiego chleba, puszystych bułek, czy rogali.
}