Orientalne noże do warzyw, Nakiri - leksykon noży, część 7

Jeden z moich ulubionych noży, Nakiri, ma formę mini-tasaka. Służy, zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, do siekania, szatkowania i krojenia warzyw i owoców. Niemniej – Nakiri to wiele więcej niż zwykły nóż do warzyw. Jego wyjątkowość polega na tym, że stanowi genialne przedłużenie ręki krojącego, który całymi godzinami szatkuje ogromne ilości wielobarwnych jarzynowo-owocowych witamin.

 

Przepiękne, egzotyczne za sprawą kolorystyki ostrza noże Nakiri marki Chroma

 

Orientalny nóż Nakiri ma specyficzną, rozpoznawalną formę

Prostokątna klinga kończy się łukiem, ostrym spadem, lub posiada lekko zakrzywione ostrze, co jest zależne od odmiany samego noża, który znany jest pod różnymi nazwami: Nakiri, Kamagata Usuba, Kakugata Usuba, czy Kiritsuke. Tak formowane ostrze spada na warzywo, czy owoc niczym mała gilotyna, bo nóż ustawia się równolegle do deski – to bardzo wygodny sposób krojenia. Inna metoda, od siebie lub do siebie, pozwala kroić w tradycyjny sposób, z lekkim zakrzywieniem toru ruchu dłoni. Nóż Nakiri daje też szansę stosowania niskich i wysokich technik krojenia.

 

Do czego wykorzystasz, a do czego nie nadaje się nóż Nakiri

Orientalny nóż jest doskonałym narzędziem do plasterkowania i rozdrabniania twardych i miękkich produktów. Z kolei nie sprawdzi się jako nóż do filetowania, trybowania, czy skórowania mięs. Nie posłuży też do krojenia pieczywa. W tym przypadku trzeba stosować specjalnie do tego celu dostosowane ostrza.

Nóż Nakiri nie jest długi - liczy sobie przeciętnie 15-16,5 centymetra – mówię o długości ostrza. Rzadziej zdarzają się noże 18- 21-centymetrowe.

 

Orientalny, młotkowany nóż Nakiri japońskiej marki Kichiji

 

Dzięki bardzo wyważonym proporcjom doskonale się nim operuje. Nakiri ma ogromną zaletę – i filigranowa kobieta i potężny mężczyzna będą za jego sprawą komfortowo siekać i szatkować.

Tradycyjny, japoński nóż Nakiri, znany też pod nazwą Kakugata Usuba, Kiritsuke, czy Kamagata Usuba, marek Kichiji, Miyabi, Chroma, czy ręcznie kute noże mistrza Sirou Kamo, wyśmienicie sprawdzą się w europejskiej kuchni, która coraz częściej docenia wagę warzyw i owoców, jako nawet głównego składnika posiłku.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Kichiji, Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Savoir-vivre biurowej kuchni - świat gentelmana, część 5

Biurowa kuchnia to przestrzeń wielce specyficzna. Przeznaczona dla wszystkich, więc tak naprawdę nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za nią. Nie, dżentelmen jest wyjątkiem.

Czy dobre gotowanie musi być drogie?

Jeśli ktoś życzy sobie zdrowo gotować, musi liczyć się z wydatkami – nie tylko na zdrowe produkty, ale, przede wszystkim, na doskonałej jakości sprzęt kuchenny

Na czym ostrzyć japońskie noże? Kamienie ceramiczne, syntetyczne, czy naturalne?

Japońskie noże ostrzy się na specjalnie dla nich stworzonych kamieniach. Istnieją trzy zasadnicze grupy - kamienie ceramiczne, syntetyczne i naturalne. Przeczytasz o nich w naszym tekście.

Patelnie ceramiczne z powłoką nieprzywierającą i myślenie życzeniowe

Wielu poszukujących wytrzymałej patelni, wybiera patelnie ceramiczne z powłokami nieprzywierającymi. One mają jednak nieco znaczących ograniczeń.

Jak reagować na komplementy - świat gentelmana, część 21

Jak reagować na komplementy - świat gentelmana, część 21

Na babski rozum - unikatowa metoda tępienia noża

Ludzka pomysłowość, co Inkwizytora Kuchennego nie powinno już dziwić, a dziwi, nie zna granic. Tym razem złośliwie nieco o najnowszym sposobie na stępienie zbyt ostrego noża.
}