Kuchenny Michał Anioł, wersja zdegradowana

Ludu Kuchenny! Anty-nożowy Przedstawicielu Klasy Ignoranckiej! Zechciej poczytać wielce surową rozprawę z budującym przykładem. Ja, obwołany sam przez siebie Kuchennym Inkwizytorem, z bożą pomocą i ludzką wiarą w mądrość słów płynących z krynicy prawdy, wywiodę dziś rzecz o kuchennym, nieco ułomnym Michale Aniele. Więc, do rzeczy.

(Styl zmieniam na współczesny, bo mocniej oddaje moje zacietrzewienie).

 

Japońskie noże kuchenne pozwolą zrozumieć, co tak naprawdę znaczy krojenie

 

To, co wyprawiają z nożami moi rodacy, powinno trafić do księgi rekordów absurdu. W Polsce nóż kuchenny często pełni rolę otwieracza do puszek, narzędzia do podważania pokrywek słoików, czy wydobywania z zamrażalnika zamarzniętych na kość porcji mięsa. Noże kuchenne, jak sama nazwa wskazuje, służą też do rąbania kości, skrobania i zeskrobywania ciasta przyklejonego do blatu, przepychania zlewozmywaków, itp. Bardziej twórczy traktują noże zamiennie ze śrubokrętem. Gdyby się nad tym zastanowić, nóż w niewprawnych rękach spełnia się jak cała skrzynka majsterkowicza. To czysta zbrodnia na nożach, tym bardziej tych prawdziwych – ręcznie kutych, np. japońskich.

Nie darmo Polacy mogą poszczycić się w świecie opinią ignorantów w dziedzinie noża. To, co powiedział znajomy japoński dyplomata, prześladuje mnie od lat. Stwierdził, że nie może wybaczyć Polakom dwóch kwestii – tego, co wyrabiają z gotowanym ryżem i, o zgrozo, właśnie z nożami. Chodziło mu o to, że Polacy nader często uznają, że jeden nóż kuchenny może służyć do wszystkiego, w tym do prac ogrodniczych, czy majsterkowania.

 

Radość krojenia japońskimi nożami nie ma sobie równych

 

Widać tu wyraźną analogię do starego, wojskowego dowcipu z czasów PRLu: „Do czego służy chlebak? Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów”. Tyle odnośnie i chlebaka i noża.

Rozważając problem wydłubywania mrożonek ze zlodowaciałego zamrażalnika, wpadliśmy z żoną na odkrywczy i, jak się szybko okazało, nader praktyczny pomysł. Można prosto oszczędzić ostrze noża kuchennego. Wystarczy zaopatrzyć się w zestaw dłut o różnej długości i grubości i dwa młotki. Tak uzbrojeni, niczym nieco wybrakowany, współczesny Michał Anioł - jak on, stając przed przyszłym posągiem Mojżesza - stajemy przez krnąbrnym zamrażalnikiem i dobywamy z niego, co potrzebne. Dłutem i młotem uczymy go przy okazji respektu dla naszej siły i pomysłowości. A noże, bezpieczne i spokojne o swój los, leżą na blacie, czekając na pomidory, rozmrożone mięso, czy warzywa na sałatkę.

 

Jeśli życzą sobie Państwo przeczytać pozostałe teksty z teki Kuchennego Inkwizytora, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, Kuchenny Inkwizytor, który dumnie niesie dłuto oświaty
Zdjęcia: Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 1

Człowiek zbyt mocno podlega naciskom świata, denerwuje się, nie potrafi się zrelaksować. Stąd dobrze otaczać się pięknymi przedmiotami, które zmieniają życie na lepsze.

Jak smażyć na patelni z powłoką nieprzywierającą

Nowoczesne patelnie nieprzywierające, tworzone przez najlepszych producentów, stawiają swojemu użytkownikowi wymagania. Jak sobie z nimi radzić, podpowiada nasz specjalista.

Szaro-grafitowe oblicze dostojnych naczyń Staub

Nie ma na świecie człowieka, któremu nie przypadłaby go gustu kradnąca serce seria żeliwnych garnków, patelni i woków Staub. Graphite Grey czaruje od pierwszego wejrzenia.

Patelnie ceramiczne z powłoką nieprzywierającą i myślenie życzeniowe

Wielu poszukujących wytrzymałej patelni, wybiera patelnie ceramiczne z powłokami nieprzywierającymi. One mają jednak nieco znaczących ograniczeń.

Jak i na czym ostrzyć japońskie noże

Specjalne kamienie ceramiczne, półsyntetyczne bądź syntetyczne służą do ostrzenia japońskich noży. Niestety, japońskiej stali nie wolno ostrzyć na innego typu ostrzałkach.

Bloczek pokryty skórą, czyli doskonałe polerowanie noży

Świetnym zakończeniem procesu ostrzenia noży jest polerowanie ich na bloczku obitym naturalną skórą. Pozbawiasz wtedy klingę mikro-zadziorów i maleńkich rys.
}