Czym różni się tasak od noża Nakiri?

Wielokrotnie spotkałem się z pytaniami Klientów mojego sklepu www.smakprostoty.pl, czym różni się klasyczny tasak od japońskiego noża Nakiri. Oba mają nieco zbliżoną formę, stąd czasem można je ze sobą pomylić. A pomyłka taka może być droga i brzemienna w skutkach, bo, o ile tasak jest bardzo wytrzymały, o tyle nóż japoński Nakiri zachowa się inaczej…

 

Kilka słów o tasaku

Tasak to jeden z najstarszych typów noża na świecie. Jednak jego konstrukcja i forma ewoluowały zasadniczo w zakresie ciężaru ostrza i jego prymarnego przeznaczenia. Bo zupełnie inaczej musiał wyglądać tasak służący porcjowaniu całych potężnych tusz wołowych już w czasach minojskich, a nieco inaczej wyglądają poręczne, współczesne tasaki kuchenne.

Tasak, niezależnie od wielkości ostrza i jego ciężaru, służy, przede wszystkim, do radykalnego porcjowania mięs. Prawdziwemu tasakowi nie straszne są kości, chrząstki, czy żeberka. Rozetnie kość bez kłopotu. Potężne tasaki poporcjują każdy typ mięsa z kością, nawet „nie czując”, że trafiły na opór. Działają jak topór katowski.

 

Potężny i masywny tasak służy do krojenia mięs i rąbania kości

 

Spora masa ostrza i odporna na uszkodzenia stal

W przypadku tasaka liczy się wysokie ostrze i duża masa. A co za tym idzie – potężna i bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne stal.

Tasaki mają grube klingi, są mało finezyjne, bo tu istotną jest moc, potęga i brutalna siła. Tasaki, co specyficzne, tworzą, przede wszystkim europejscy, chińscy, indyjscy i pakistańscy producenci. Ich tasakom można ufać jako narzędziom pokonującym potężne porcje mięs nawet z kośćmi.

 

Japońskie tasaki

Zdarzają się na rynku i japońskie tasaki, ale jeśli nie są wykute z odpornej na uszkodzenia i uszczerbki stali, nie ma sensu skazywać ich na potyczki z twardym, łykowatym mięsem z kością.

Taki japoński tasak posłuży, raczej, do szatkowania warzyw, porcjowania gotowanych, smażonych, pieczonych mięs, dzielenia na części kurczaka, czy niewielkich porcji surowego mięsa.

Japoński tasak musi być wykuty z zupełnie innej stali, niż tradycyjne japońskie noże i musi też być poddany innej obróbce i procesowi hartowania, by spełniał się w swojej zasadniczej roli.

 

Nakiri - opozycja tasaka

Japoński nóż Nakiri jest do tasaka podobny w kształcie, stąd czasem są mylone. Zdarza się, że nieświadomi próbują rąbać kości nożem Nakiri, co kończy się katastrofalnie. Stworzony z wysokowęglowej stali nóż Nakiri (zwracam uwagę na nazewnictwo – to nie „tasak Nakiri”, ale „nóż Nakiri”, co powinno od razu uczulić przyszłego nabywcę), przy kontakcie z kością może pęknąć, wyszczerbić się, czy nawet złamać.
Bo nóż Nakiri służy do siekania i szatkowania warzyw oraz porcjowania mięs bez kości. Nóż Nakiri ma, tradycyjnie, ostrze o długości 16-18 cm, więc porcje mięs, z którymi sobie poradzi, nie będą zawrotnie duże.

 

Japońskie noże Nakiri przeznaczone są do szatkowania warzyw i porcjowania mięs bez kości

 

Nakiri nie toleruje kości

Japońskimi nożami nie można rąbać kości (jak to się robi tasakiem), nie wolno porcjować drobiu z chrząstkami, czy wykrawać mięsa z żeberek, itp.

Nakiri kocha twarde warzywa. Uwielbia marchewkę, połówki kapusty, korzeń pietruszki, czy selera, pędy konserwowego bambusa, itp. Ale od kości, chrząstek, grubych ścięgien trzymać się musi z daleka.

 

Sumując – tasak zastąpi i wyręczy nóż Nakiri, ale z kolei nóż Nakiri nie zastąpi tasaka. Tasakiem, jeśli nie jest specjalnie ciężki i wielki, można też kroić i porcjować to wszystko, co nożem Nakiri. Trzeba się liczyć jednak z tym, że na pewno nie uda się pokroić tak eleganckich i cienkich (w razie potrzeby) plastrów, jak potrafi to doskonale ostry, japoński nóż Nakiri.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Kichiji, Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Wiele odsłon grillowania - żeliwne patelnie Staub

Francuska marka Staub słynie w świecie ze swoich wyśmienitych patelni grillowych z nieprzywierającymi powłokami. Form i rozmiarów – do wyboru, do koloru.

Truflowe oblicze żeliwnych garnków Staub - kolekcja White Truffle

Współczesne naczynia mają być maksymalnie uniwersalne i funkcjonalne. Najlepiej, by służyły na każdym typie kuchenki, jak i w piekarniku. Czytaj o żeliwnych garnkach White Truffle Staub.

Kolorowe aromaty pieczeni - brytfanny Staub

Brytfanny Staub, powstałe z kolorowego żeliwa, wyposażone w powłoki nieprzywierające, to francuski pomysł na genialnie smaczne pieczone i duszone potrawy.

Patelnia tytanowa - co to za wynalazek?

Patelnia tytanowa święci ostatnio triumfy. I trudno się dziwić, bo to naprawdę doskonała technologia. Tylko, czy na pewno istnieje coś takiego, jak patelnia tytanowa? Czytaj o tym zjawisku.

Na babski rozum - unikatowa metoda tępienia noża

Ludzka pomysłowość, co Inkwizytora Kuchennego nie powinno już dziwić, a dziwi, nie zna granic. Tym razem złośliwie nieco o najnowszym sposobie na stępienie zbyt ostrego noża.

Jak piec w żeliwnych garnkach?

Żeliwne naczynia Staub, owalne i okrągłe, doskonale sprawdzą się jako głębokie brytfanny. Trzeba tylko wiedzieć, jak je odpowiednio rozgrzać, by pieczenie, czy zapiekanie dało najlepszy efekt.
}