Dlaczego na rynku naczyń Premium jest tak niewiele nieprzywierających garnków?

Kiedy mówi się o nieprzywierających naczyniach, pierwszym skojarzeniem są patelnie z różnego typu powłokami. Ale mało kto pamięta, że w tej grupie jest też sporo nieprzywierających garnków, rondli, czy woków. Ciekawe jest to, że bardzo niewielu światowej klasy producentów (nie wspominam o jakiś wybrykach natury, typu garnkach z marketu, czy Chin) zdecydowało się na tworzenie tego typu naczyń. Z czego to wynika?

 

Nie jest łatwo stworzyć nieprzywierające naczynia

Pierwszy problem, na który napotykają słynni producenci, to, wbrew pozorom nie wybór odpowiedniej powłoki nieprzywierającej, a materiału, na którym powłoka będzie się kurczowo „trzymać”, mówiąc po prostu i w wielkim uproszczeniu. Np. producent opracował jakiś niezwykle sztywny, doskonale przewodzący ciepło szkielet, ale nałożona nań powłoka nieprzywierająca za nic nie chciała na nim „siedzieć”. Z uporem obłaziła, schodziła, czy łuszczyła się. Na dodatek - po testach okazywało się, że powłoka albo jest niedogrzewana przez szkielet naczynia, albo w drugą stronę - przegrzewała się zbyt szybko i traciła swoje właściwości non-stick. Dlatego wielu mądrych producentów poszło po rozum do głowy i zajęło się tym, co im wychodzi.

 

Kute i odlewane aluminium współgra z powłokami nieprzywierającymi

Okazuje się, że na rynku markowych, budzących zaufanie i godnych polecenia naczyń nieprzywierających (np. marek Ballarini, De Buyer, czy Woll) święci triumfy nowoczesne, bezpieczne dla zdrowia aluminium, z którego bądź kuje się, bądź odlewa na zimno szkielet naczyń. Trzeba by wypytać inżynierów, np. słynnej marki Ballarini (bo jej poświęcę artykuł), dlaczego akurat ten materiał tak dobrze dogaduje się z powłokami nieprzywierającymi. Ballarini nakłada na swoje naczynia dwa typy powłok - granitową i wzmacnianą tytanem. I te powłoki trwają na garnkach, jak „przyklejone”. Ballarini ma w tej materii ogromne doświadczenie, sięgające kilku dekad wstecz.

Garnków Ballarnini możesz używać bez obaw. Nie znajdziesz w zupie, bigosie, zapiekance, czy kompocie lub sosie kawałków powłoki (co czasem zdarzało mi się w przypadku garnków innych producentów, całkiem słynnych, nota bene).

Włoskie garnki Ballarini, np. z najwyższych linii Portofino, czy Taormina, wygrywają na tym, że ich powłoki są wzmacniane. Gdyby były pokryte tylko powłoką tytanową, nie chcę sobie nawet wyobrażać, co by się z nimi działo. Kilka miesięcy i powłoka dryfowałaby po zupie.

 

 

Ballarini – zdecydowanie do polecenia

Przez lata przetestowałem różne marki, które chwaliły się swoimi garnkami z powłokami nieprzywierającymi. I wiele padało w przedbiegach. Po kilku, sporadycznie po kilkunastu miesiącach z powłoką zaczęły dziać się cuda. Za to Ballarini trwa i trwa. Włoski producent daje 10 lat gwarancji na swoje sprzęty, więc zakładam, że jest pewien tego, co robi. Zresztą - praktyka pokazuje, że tym nieprzywierającym garnkom można wierzyć.

I drugi argument przemawiający za tym, że Ballarini wie, co robi. Jeden z największych na świecie koncernów, niemiecka marka Zwilling, do której grupy należy Ballarini (bo go wykupiła), wzięła jego technologię, by zaimplementować je we własnych nieprzywierających naczyniach. Czekamy na wrześniową ich premierę (stan na rok 2018). Dam znać, kiedy się pojawią.

 

Nasze nowe odkrycia

Dawno temu już odkryłem jeszcze dwie, wyśmienite marki. Francuską - De Buyer (od lat używam ich miedzianych naczyń) i niemiecką - Woll. Naczynia Woll z powłokami nieprzywierającymi wzmacniane są diamentem i szafirem. Technologie zaiste kosmiczne, a kosztują nieziemsko mało, jak na to, co potrafią. Ale o obu producentach w osobnych artykułach, bo trzeba ich odpowiednio zaprezentować.

 

 

Czyli – z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że, niestety, bardzo niewielu producentów potrafi stworzyć naczynia z powłoką nieprzywierającą, która będzie naprawdę trwała. Widać, że niektóre, nawet bardzo słynne i piekielnie bogate firmy, tworzące wysokiej i bardzo wysokiej klasy naczynia, nie chcą mieć nic wspólnego z tego typu pomysłem. Dobrze wiedzą, ile doświadczeń, wysiłków, badań, testów i atestów oraz patentów cała sprawa wymaga. Ale może i lepiej, że nie robią zamieszania na rynku naczyń z powłokami non-stick. Dzięki temu wiadomo, komu można zaufać. Zarówno włoska marka Ballarini, jak i niemiecki Woll oraz francuski De Buyer należą do ścisłej, światowej czołówki. Na razie nikt im nie zagraża i pewnie jeszcze długo tak zostanie.

Nota bene - wszystkie trzy marki produkują nieprzywierające garnki, woki, brytfanny i patelnie wyłącznie w Europie, w swoich ojczystych krajach. Ballarini we Włoszech, Woll w Niemczech, De Buyer we Francji. To jednak o czymś świadczy.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Ballarini

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

 

                

 

Artykuły powiązane

Pieczenie w wykonaniu smakoszy - czyli szkoła kuchennej cierpliwości

Piec każdy może, ale pieczenie pieczeniu nie równe. Jak upiec kulinarne arcydzieło podpowie nasz tekst dedykowany ludziom o sporej lub wyjątkowej cierpliwości.

Żeliwne naczynia Staub - otwarcie jesienno-zimowego sezonu

Nie ma lepszych naczyń na jesienno-zimowe chłody, jak żeliwo francuskiej marki Staub. Piękne, niezawodne, wszechstronne i gorące. Czego chcieć więcej?! Otwieramy sezon na żeliwo.

Na babski rozum - żeby się półka nie zawaliła

Tym razem Kuchenny Inkwizytor odkrywa kolejną dręczącą polską kuchnię chorobę, która sprawia, że trzeba poszukiwać możliwie lekkich garnków i patelni.

Nieprofesjonalnie, bo emocjonalnie? Czy uwielbienie niszczy obiektywizm sprzedawcy?

Jeśli kocha się to, co się robi, robi się to, co się robi, w przestrzeń profesjonalizmu wkradają się emocje. To dobrze, czy źle, że sprzedający markowy sprzęt AGD kultywuje swoje zajęcie?

Niemieckie garnki Zwilling są godne zaufania

Niemiecki koncern Zwilling J.A. Henckels nauczył wielu gotujących, że bardzo dobrej jakości stalowe naczynia nie muszą być straszliwie drogie. Czytaj o stalowych garnkach na każdą kieszeń.

Jak używać żeliwnych naczyń i patelni Staub na indukcji?

Żeliwne naczynia francuskiej marki Staub idealnie wręcz nadają się do gotowania i duszenia w nich na kuchni indukcyjnej. Musisz jednak zastosować się do kilku prostych reguł.
}