Jak sprawnie kroić japońskim nożem

Mamy to szczęście, że udało nam się kroić olbrzymią wręcz ilością przeróżnych noży tego świata. To niezwykłe doświadczenie pokazało jedno - nie ma noży lepszych nad japońskie. Piszemy o tym od lat, więc nie ma sensu się tutaj powtarzać. Jednak sam fakt posiadania japońskiego noża nie sprawi od razu, że poczujesz, jak wielką przyjemność dostarcza krojenie takim arcy-ostrym narzędziem. Dlaczego? Może się okazać, że nie potrafisz, niestety, sprawnie kroić i robisz wszystko, by ostrze stawiało opór, a nie kroiło jak szalone. Na szczęście da się temu zapobiec.

 

Uczymy się na cudzych błędach… by kręcić dla Was filmy

Od lat w naszym studio w Cieszynie pojawiają się przeróżni, mniej lub bardziej zaawansowani miłośnicy dobrego krojenia i świetnie wyposażonej kuchni. Szukają doskonałych noży, a przed zakupem chcąc spróbować, jak się je trzyma w dłoni, jak się nimi kroi. Bo u nas w studio można tego wszystkiego doświadczyć. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś rozczarował się niezwykłą ostrością japońskich ostrzy, choć na początku bywa różnie.

Obserwujemy wnikliwie poczynania naszych Klientów - to nie tylko cenne doświadczenie dla Nich samych, ale i bezcenna wiedza dla nas. Dowiadujemy się, jak kto kroi, jak trzyma nóż, jak sobie z nim radzi. Na bazie tych doświadczeń mogliśmy stworzyć nasz poradnik dobrego krojenia. Sami nie dalibyśmy sobie z tym rady, bo już dawno nauczyliśmy się dobrze i sprawnie kroić. Tym samym zgubiła się wiedza o tym, jak kroi się nie tak. Za to doświadczenie naszym Uroczym Klientom przeogromnie dziękujemy.

 

 

Ten nóż niemal nie kroi! O co chodzi?!

To pełne zdziwienia i rozczarowania zdanie często pada z ust ludzi, którzy biorą po raz pierwszy do ręki japoński nóż. Jest w nim nieco (czytaj: bardzo dużo) przesady. Owszem, w ich rękach nóż kroi, ale czasem opornie, dziwnie. Nie tak, jak można by się spodziewać tego o osławionych, japońskich ostrzach. W czym rzecz?!

Problem w tym, że 99% odwiedzających nas przyszłych właścicieli genialnie ostrych japońskich noży usiłuje przenieść na nie swoje złe, stare nawyki krojenia. Jeśli ktoś ma w domu słaby, czy tępy nóż, względnie, nie daj Bóg, ostrze z blachy, a nie stali, wtedy nie kroi, a miażdży to, z czym przyjdzie mu się rozprawić. On, oczywiście, o tym nie wie, bo nie ma punktu odniesienia. Ma wrażenie, że na tym polega krojenie. Dopiero krótkie szkolenie, kilka instrukcji wskazujących, gdzie i jaki błąd robi, otwierają oczy.

Japońskie noże kroją same. Nie musisz się na nich wieszać, nie musisz ich wspomagać szaleńczymi podstępami, by raczyły coś przeciąć na pół. Trzeba tylko wiedzieć, jak je prowadzić. Tego uczymy w studio naszych odwiedzających. Temu też poświęciliśmy film o najczęstszych błędach krojących.

 

 

Zmień stare nawyki, zaczniesz kroić jak mistrz

Każdy, dosłownie każdy i to w raptem kilka minut może zacząć kroić w prawdziwie mistrzowskim stylu. Oczywiście, do tego, by kroić szatańsko szybko, trzeba czasu i treningu. Ale już po kilku minutach, co jest niezwykłe, można zrozumieć i poczuć, o co w tym chodzi. A później już frajda z krojenia jest coraz większa.

Problemem jest tu jednak, jak zwykle, nasza własna głowa. Nie ręka, jakby mogło się wydawać. Mamy zakodowane głęboko w podświadomości jakieś przekonanie na temat tego, jak się kroi. Z reguły to przekonanie bywa, niestety, błędne. Bo krojenia mało kto się uczył. Każdy kroi, jak umie, czyli z reguły bardzo, bardzo wbrew sztuce.

Nawyki na szczęście da się zmienić. Jedne dadzą się powymieniać na lepsze prosto, z innymi trzeba się trochę pozmagać. Niemniej, zawsze warto spróbować, jeśli tylko uznasz, że nowy nawyk pozwoli Ci się rozwijać i ewoluować. Niezależnie od tego, w jakiej życiowej przestrzeni.

Kiedy zdecydować się na proste, szybkie szkolenie, jak dobrze kroić, które zaczyna się od tego, jak nie kroić źle, przyjemność z działania w kuchni japońskim nożem jest przeolbrzymia. Mamy nadzieję, że nasz film pomoże Ci przekonać się, czy aby Twoje krojenie nie cierpi z racji złych nawyków.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Żeliwo w szmaragdowym kolorze - linia naczyń Basil Green marki Staub

Bazylia to przyprawa podkreślająca aromat wielu, nie tylko tradycyjnych potraw. Analogicznie, linia żeliwnych naczyń Staub Basil Green wspaniale komponuje się z talentem kucharza.

Podziemny świat żeliwa

Owoc granatu intrygował przez epoki. Pełno go w mitologiach świata, w Biblii, śródziemnomorskich rytuałach. A, dzięki francuskiej marce Staub i jej serii Grenade Red, pełno go i w kuchni.

O tym, jak wyrzuciłem wszystkie naczynia

Każdy, kto spróbował przygody z żeliwnymi garnkami, patelniami, brytfannami, czy wokami francuskiej marki Staub robi jedno – wyrzuca ze swojej kuchni wszystkie inne naczynia.

Dlaczego ekspres Diva Bugatti rzuca na kolana?

Pyszna kawa z prawdziwego ekspresu ciśnieniowego smakuje wyśmienicie. A może smakować jeszcze lepiej, gdy przygotuje ją półautomatyczny ekspres Diva, marki Bugatti.

Jak deska kuchenna pomaga zachować ostrość noża

Wielu krojących, którzy wyposażyli się w nawet dobre, czy bardzo dobre noże, ma kłopot z ich ostrością. Dziwią się, że nawet mocno naostrzone noże szybko tracą ostrość. Co jest tego przyczyną?

Dedykowane dla Ciebie, czyli o rozpieszczaniu Klienta, który ma do wydania 2000 zł

Mistrzowie rzemiosła rozpieszczają miłośników japońskich noży, tworząc dla nich prawdziwe kuchenne majstersztyki, często dostępne w przystępnej cenie, która nie ujmuje im jakości
}