Jak reagować na komplementy - świat gentelmana, część 21

Kwestia reagowania na komplementy jest, w przypadku rzeczywistości dżentelmena, prosta i czytelna. Dżentelmen nie bawi się w nonsensowną kurtuazję, nie stosuje bardzo częstego w takich przypadkach aktu obniżania wartości komplementowanego, np. przedmiotu, o którym mowa.

Nie będzie twierdził, że kosztujący go spore sumy jego ulubione żeliwne naczynia Staub, zaprojektowane przy udziale słynnych kucharzy, zdobywców gwiazdek Michelin’a to „takie sobie byle jakie garnki”, po to tylko, żeby nie sprawić rozmówcy przykrości, że sam takowych nie posiada.

 

Żeliwne garnki Staub to idealny element wyposażenia kuchni każdego dżentelmena

 

Dżentelmen nie deprecjonuje wartości niczego, co chwali jego rozmówca, nie określa tego mianem „szmelcu”, czy „byle czego”, gdyż zdaje sobie sprawę, iż w ten sposób obraża komplementującego. Pełne lekceważenia słowa mogą być sygnałem, że rozmówca ma wielce kiepski gust, a sam dżentelmen dawno już pożałował, że jeszcze trzyma u siebie sprzęt, o którym mowa.

 

By przeczytać wszystkie artykuły składające się na cykl, wystarczy kliknąć w link: „świat gentelmana”.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Kiedy mieć codziennie do czynienia z dziełem ludzkiej pomysłowości, kreatywności, można od samych przedmiotów nauczyć się wiary w ludzkie możliwości. Dziwne? Bynajmniej!

O barszczu, co zeżarł dno

Złośliwie, ironicznie, ale przy okazji całkiem na serio – Kuchenny Inkwizytor zagina parol na stalowe anty-garnki, które kusząc ceną, są w stanie siać spustoszenie w organizmie

Czy musisz tłumaczyć się z zakupu dobrego, japońskiego noża?

Albo kroisz poważnie, doskonalisz talenty, kupujesz coraz lepsze noże kuchenne, albo „chechłasz” nożem po prababci, który wieki temu zapomniał, co znaczy ostrość. Po której stronie stoisz?

Jak samodzielnie odróżnić kamień ceramiczny od syntetycznego?

Japońskie noże i te najwyższej klasy kute, europejskie, ostrzy się na specjalnych ostrzałkach - albo ceramicznych, albo syntetycznych. Jak je rozróżnić, podpowie nasz artykuł.

Jak i na czym ostrzyć japońskie noże

Specjalne kamienie ceramiczne, półsyntetyczne bądź syntetyczne służą do ostrzenia japońskich noży. Niestety, japońskiej stali nie wolno ostrzyć na innego typu ostrzałkach.

Co wybrać - nóż japoński, czy europejski? Część 2

Druga część cyklu-poradnika dotyczącego dobierania noża pokaże kolejne różnice między nożami japońskimi, a europejskimi. Tym razem o estetyce, cenie i użytkowaniu noży.
}