Lewe ręce do krojenia, czyli o nożach dla leworęcznych

Leworęczni są w świecie wyraźnie dyskryminowani. Jeśli mówić, że ktoś ma do czegoś dwie lewe ręce, zasadność owej dyskryminacji jest zasadniczo uzasadniona. Jeśli ktoś ma z lenistwa lewe ręce do wszystkiego, w tym i do gotowania, czy interesującego nas, tytułowego, leworęcznego krojenia, trudno go usprawiedliwiać. Nie wie, co traci.

Jeśli jednak ktoś urodził się leworęcznym, ma problem. A problem ten wiąże się z licznymi przesądami, które łączą się z faktem sprawniejszego władania lewą ręką. Dodamy, że np., w świecie naprawdę rozwiniętych japońskich noży ostrza dla leworęcznych kosztują niemal dwa razy więcej! I gdzie tu sprawiedliwość?

 

Mity na temat osób leworęcznych

Wróćmy do osób leworęcznych, które od wieków uważało się za posłańców diabła, jako że lewa strona jest stroną szatana. W sumie nikt nie udowodnił im konszachtów z siłami nieczystymi, ale, jak wiadomo, gdy raz do nich taki zabobon przylgnął, odczepić się go nie dało przez całe epoki.

Kolejne krzywdzące wyobrażenie. Na średniowiecznych obrazach właśnie po lewej pojawiali się wędrujący do piekła potępieni. Lewa strona była kojarzona z krętactwem, zdradą i nieczystymi intencjami. Nie dość na tym, średniowiecze było przekonane, że leworęczność to przejaw konszachtów z siłami czarnoksięskimi, więc bez zbędnych dyskusji palono tak wyposażonych przez naturę nieszczęśników na stosie.

Leworęczność z jakiś niejasnych przyczyn została utożsamiona w znanym powiedzeniu z niezgrabnością, niezręcznością, czy lenistwem.

 

 

Leworęczni mają więcej problemów w kuchni

Do dziś, jak się okazuje, leworęczni mają gorzej, jeśli chodzi choćby o kwestie związane z kuchnią. Weźmy za przykład japońskie noże. Bardzo często doskonałe, tradycyjne, japońskie noże tworzone są wyłącznie dla praworęcznych. Klasycznego, jednostronnie ostrzonego noża Deba, czy Yanagi Sashimi nijak nie użyje się lewą ręką. Nawet mistrzowie noży, Japończycy, których wiedza na temat ostrzy przekazywana jest od wieków z pokolenia na pokolenie, dyskryminują leworęcznych!

 

Noże dla leworęcznych są wiele droższe

Szczęściem, zdarzają się noże dedykowane wyłącznie osobom leworęcznym. Na tym jednak szczęście się kończy. Cena, którą płaci się za noże dla leworęcznych, jest, z reguły, wiele wyższa, niż cena analogicznego noża dla osoby praworęcznej.

I jak tu nie mówić o dyskryminacji? Gdy rozejrzeć się wokół, choćby tylko w przestrzeni kuchennej, prawa strona i ruch prawoskrętny dominują nasze życie. Ot, prosty przykład - zupy i sosy, jak uczą fachowcy, miesza się w prawo! Ciasto ucierane w makutrze, w opinii babć i prababć, wyrabia się w prawo, bo kręcone w lewo nie wyrośnie!

Co „dolega” lewej stronie?! Ciągle straszy szatanem?

 

Dział PR Grupy NasTroje

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Nieprofesjonalnie, bo emocjonalnie? Czy uwielbienie niszczy obiektywizm sprzedawcy?

Jeśli kocha się to, co się robi, robi się to, co się robi, w przestrzeń profesjonalizmu wkradają się emocje. To dobrze, czy źle, że sprzedający markowy sprzęt AGD kultywuje swoje zajęcie?

Miedziane naczynia kontra te z blachy miedzianej lub pokryte miedzią

Utarło się w świecie kulinariów mówić, że nie ma nic ponad miedziane naczynia. Musisz jednak umieć odróżnić prawdziwe garnki z miedzi, te z blachy miedzianej i pokryte miedzią. Co je różni?

Na babski rozum - żeby się półka nie zawaliła

Tym razem Kuchenny Inkwizytor odkrywa kolejną dręczącą polską kuchnię chorobę, która sprawia, że trzeba poszukiwać możliwie lekkich garnków i patelni.

Jaki jest najbardziej podstawowy zestaw noży kuchennych?

Wielu pyta, jaki zestaw noży przyda im się w kuchni. To niełatwe, wbrew pozorom, pytanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Czytaj o tym, jak może wyglądać podstawowy zestaw noży.

Bloczek pokryty skórą, czyli doskonałe polerowanie noży

Świetnym zakończeniem procesu ostrzenia noży jest polerowanie ich na bloczku obitym naturalną skórą. Pozbawiasz wtedy klingę mikro-zadziorów i maleńkich rys.

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.
}