Małe noże do obierania warzyw i owoców - leksykon noży, część 8

Kuchenne maluchy, najbardziej niepozorne wśród nożowej braci, a zarazem najbardziej niezastąpione. Małe noże kuchenne, które służą, przede wszystkim, obieraniu warzyw i owoców, drylowaniu i cieciu dekoracyjnemu, przybierają, z reguły, dwie formy. Mają proste, krótkie ostrza, których długość sięga 7,5 – 10 cm. Druga odmiana to, tzw. „ptasi dziób”, który ma długość 6-7 centymetrów. Ten typ sprawdza się wyśmienicie w roli obieraka do warzyw i owoców. „Ptasi dziób”, kozik znany Europejczykom od prawie dwóch tysięcy lat, nadaje się też doskonale do zbierania grzybów, ścinania ziół, czy owoców leśnych.

 

Małe noże kuchenne, obieraki, pozwolą pozbawić skórki owoce i warzywa – Zwilling

 

Co charakteryzuje nóż do obierania warzyw?

Nóż do warzyw i owoców jest niedługi, lekki, ma wąską i niewielką, ale zawsze ostrą klingę, za sprawą której można obrać cienką warstwę skórki. To istotne z tego względu, gdyż właśnie pod skórką znajduje się najwięcej witamin.

Bez tego noża nie da się, zasadniczo, obejść. Od niego zaczyna się gotowanie. Mimo tego, co intrygujące, malutkie noże do obierania warzyw są nadal mało cenione. W bardzo wielu szufladach spotkać można nożyki o bardzo niskiej jakości, stworzone z blachy, czy bezwartościowej stali niewiadomego pochodzenia.

 

Uważaj na stal!

Dlaczego jest takiego ważne, żeby również te najmniejsze z najmniejszych noży były robione z doskonałej jakości stali? Tylko taka stal nie zmienia właściwości krojonych, czy obieranych owoców oraz warzyw. Nie pozbawia ich witamin i minerałów, co czynią, niestety, katastrofalnej jakości koziki niewiadomego pochodzenia, którym nadano, zupełnie niesprawiedliwie, nazwę noża.

 

Niezastąpione maluchy - noże do warzyw i owoców – marka Zwilling

 

Niewielu, rzecz jasna, przyjmuje do wiadomości fakt, że jakość stali, z której tworzone są noże, mające bezpośredni kontakt z żywnością, może szkodzić zdrowiu. Mały nóż do warzyw i owoców styka się z kwasami, które wchodzą w różnorodne reakcje chemiczne ze stalą nędznej jakości. Problemem jest, czy gotujący zaakceptuje taki stan rzeczy, czy też nie. Niezależnie jednak od opinii niedowiarków, stal oddziałuje na krojone produkty, czy się to komu podoba, czy nie.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Warzywniak Stauba - czyli żeliwne warzywa

Francuska marka Staub kusi miłośników uroczych form swoimi kultowymi żeliwnymi warzywami – Dynią, Pomidorem i brytfanną Vegetable. Dzięki nim gotowanie staje się sztuką.

Dwa trudne testy, które musi przejść dobra patelnia

Istnieją dwie dość proste metody sprawdzenia, czy Twoja patelnia nieprzywierająca jest coś warta. Opowiemy o nich w naszym artykule. Możesz je też obejrzeć w filmie. Zapraszamy do testów.

Patelnie tytanowe Ballarini - nowa wizja powłok nieprzywierających

Ci, którzy szukają tzw. patelni do wszystkiego, sięgają najczęściej po patelnie z powłokami nieprzywierającymi. Dziś słów kilka o włoskich, tytanowych patelniach Ballarini.

Wielka alergiczna ściema, czyli jak wykończyć alergika

Jak pokazują rozmowy z lekarzami i farmaceutami, naczynia dla alergików to wróg numer jeden na antyalergicznej liście. Lepiej alergikowi pochłonąć tony pigułek, niż zwalczyć alergię w zarodku.

Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Noże do pieczywa wyposażone są w charakterystyczne ząbki, tzw. piłę, dzięki którym pozwalają na wygodne krojenie chrupkiego chleba, puszystych bułek, czy rogali.

„SPEC-Kuchnia”, czyli przepyszne gotowanie Tomka Krasowskiego - luksusowo, a niedrogo

SPEC-Kuchnia to nasz kolejny program kulinarny. Serdecznie zapraszamy wszystkich kochających super-gotowanie. Mistrz kuchni, Tomasz Krasowski, pokazuje swoje talenty i czaruje smakiem.
}