Małe noże do obierania warzyw i owoców - leksykon noży, część 8

Kuchenne maluchy, najbardziej niepozorne wśród nożowej braci, a zarazem najbardziej niezastąpione. Małe noże kuchenne, które służą, przede wszystkim, obieraniu warzyw i owoców, drylowaniu i cieciu dekoracyjnemu, przybierają, z reguły, dwie formy. Mają proste, krótkie ostrza, których długość sięga 7,5 – 10 cm. Druga odmiana to, tzw. „ptasi dziób”, który ma długość 6-7 centymetrów. Ten typ sprawdza się wyśmienicie w roli obieraka do warzyw i owoców. „Ptasi dziób”, kozik znany Europejczykom od prawie dwóch tysięcy lat, nadaje się też doskonale do zbierania grzybów, ścinania ziół, czy owoców leśnych.

 

Małe noże kuchenne, obieraki, pozwolą pozbawić skórki owoce i warzywa – Zwilling

 

Co charakteryzuje nóż do obierania warzyw?

Nóż do warzyw i owoców jest niedługi, lekki, ma wąską i niewielką, ale zawsze ostrą klingę, za sprawą której można obrać cienką warstwę skórki. To istotne z tego względu, gdyż właśnie pod skórką znajduje się najwięcej witamin.

Bez tego noża nie da się, zasadniczo, obejść. Od niego zaczyna się gotowanie. Mimo tego, co intrygujące, malutkie noże do obierania warzyw są nadal mało cenione. W bardzo wielu szufladach spotkać można nożyki o bardzo niskiej jakości, stworzone z blachy, czy bezwartościowej stali niewiadomego pochodzenia.

 

Uważaj na stal!

Dlaczego jest takiego ważne, żeby również te najmniejsze z najmniejszych noży były robione z doskonałej jakości stali? Tylko taka stal nie zmienia właściwości krojonych, czy obieranych owoców oraz warzyw. Nie pozbawia ich witamin i minerałów, co czynią, niestety, katastrofalnej jakości koziki niewiadomego pochodzenia, którym nadano, zupełnie niesprawiedliwie, nazwę noża.

 

Niezastąpione maluchy - noże do warzyw i owoców – marka Zwilling

 

Niewielu, rzecz jasna, przyjmuje do wiadomości fakt, że jakość stali, z której tworzone są noże, mające bezpośredni kontakt z żywnością, może szkodzić zdrowiu. Mały nóż do warzyw i owoców styka się z kwasami, które wchodzą w różnorodne reakcje chemiczne ze stalą nędznej jakości. Problemem jest, czy gotujący zaakceptuje taki stan rzeczy, czy też nie. Niezależnie jednak od opinii niedowiarków, stal oddziałuje na krojone produkty, czy się to komu podoba, czy nie.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Mistrzowskie smaki chrupiącego śniadania - toster Bugatti Volo

Wspominając pyszne, chrupiące tosty, powstałe z udziałem mistrza aromatycznego pieczywa – tostera Volo znakomitej marki Bugatti, nie można doczekać się kolacji.

Nieprofesjonalnie, bo emocjonalnie? Czy uwielbienie niszczy obiektywizm sprzedawcy?

Jeśli kocha się to, co się robi, robi się to, co się robi, w przestrzeń profesjonalizmu wkradają się emocje. To dobrze, czy źle, że sprzedający markowy sprzęt AGD kultywuje swoje zajęcie?

Jaki jest najbardziej podstawowy zestaw noży kuchennych?

Wielu pyta, jaki zestaw noży przyda im się w kuchni. To niełatwe, wbrew pozorom, pytanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Czytaj o tym, jak może wyglądać podstawowy zestaw noży.

Co kupić najpierw - japoński nóż, czy kamień do ostrzenia?

Wielu z Was zmaga się z dylematem, co kupić najpierw - japoński nóż, a potem kamień? A może odwrotnie - najpierw ostrzałkę, a potem dopiero nóż? Sprawnie rozwiążemy Twój problem.

Czy musisz tłumaczyć się z zakupu dobrego, japońskiego noża?

Albo kroisz poważnie, doskonalisz talenty, kupujesz coraz lepsze noże kuchenne, albo „chechłasz” nożem po prababci, który wieki temu zapomniał, co znaczy ostrość. Po której stronie stoisz?

Specjalista niejedno ma imię, czyli o tym, który kuchnią dyryguje

Szczycimy się od lat tym, że nasze sklepy internetowe wyposaża i prowadzi specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych. Ten tekst mówi nieco o naszym szefie.
}