Małe noże do obierania warzyw i owoców - leksykon noży, część 8

Kuchenne maluchy, najbardziej niepozorne wśród nożowej braci, a zarazem najbardziej niezastąpione. Małe noże kuchenne, które służą, przede wszystkim, obieraniu warzyw i owoców, drylowaniu i cieciu dekoracyjnemu, przybierają, z reguły, dwie formy. Mają proste, krótkie ostrza, których długość sięga 7,5 – 10 cm. Druga odmiana to, tzw. „ptasi dziób”, który ma długość 6-7 centymetrów. Ten typ sprawdza się wyśmienicie w roli obieraka do warzyw i owoców. „Ptasi dziób”, kozik znany Europejczykom od prawie dwóch tysięcy lat, nadaje się też doskonale do zbierania grzybów, ścinania ziół, czy owoców leśnych.

 

Małe noże kuchenne, obieraki, pozwolą pozbawić skórki owoce i warzywa – Zwilling

 

Co charakteryzuje nóż do obierania warzyw?

Nóż do warzyw i owoców jest niedługi, lekki, ma wąską i niewielką, ale zawsze ostrą klingę, za sprawą której można obrać cienką warstwę skórki. To istotne z tego względu, gdyż właśnie pod skórką znajduje się najwięcej witamin.

Bez tego noża nie da się, zasadniczo, obejść. Od niego zaczyna się gotowanie. Mimo tego, co intrygujące, malutkie noże do obierania warzyw są nadal mało cenione. W bardzo wielu szufladach spotkać można nożyki o bardzo niskiej jakości, stworzone z blachy, czy bezwartościowej stali niewiadomego pochodzenia.

 

Uważaj na stal!

Dlaczego jest takiego ważne, żeby również te najmniejsze z najmniejszych noży były robione z doskonałej jakości stali? Tylko taka stal nie zmienia właściwości krojonych, czy obieranych owoców oraz warzyw. Nie pozbawia ich witamin i minerałów, co czynią, niestety, katastrofalnej jakości koziki niewiadomego pochodzenia, którym nadano, zupełnie niesprawiedliwie, nazwę noża.

 

Niezastąpione maluchy - noże do warzyw i owoców – marka Zwilling

 

Niewielu, rzecz jasna, przyjmuje do wiadomości fakt, że jakość stali, z której tworzone są noże, mające bezpośredni kontakt z żywnością, może szkodzić zdrowiu. Mały nóż do warzyw i owoców styka się z kwasami, które wchodzą w różnorodne reakcje chemiczne ze stalą nędznej jakości. Problemem jest, czy gotujący zaakceptuje taki stan rzeczy, czy też nie. Niezależnie jednak od opinii niedowiarków, stal oddziałuje na krojone produkty, czy się to komu podoba, czy nie.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Mój pierwszy japoński nóż - tani, czy od razu drogi? Podpowiedzi specjalisty

Wielu z nas staje przed dylematem - czy, kiedy kupuje się coś, z czym trzeba się nieco na początku pozmagać, warto wydać od razu duże pieniądze, czy lepiej spróbować ostrożnie, „po taniości”.

Dedykowane dla Ciebie - jak mistrzowie rzemiosła rozpieszczają Klienta (cena nie gra roli)

Świat designu wypełniają sprzęty czasem kompletnie niepowtarzalne. Niestety, z reguły kosztują majątek. Ale, co cieszy, pooglądać je sobie można, jak mawiają, całkiem za darmo.

Nasza telewizja kulinarna, czyli chyba zwariowaliśmy

Słyniemy z tego, że, z reguły robimy coś, na co mało kto chciałby się porwać z własnej i nieprzymuszonej woli. Dziś opiszemy nasz najnowszy projekt - telewizję kulinarną.

Wypasiony prezent dla kuchennego bosa

Przepiękny, nadzwyczaj elegancki kolor naczyń Basil Green, francuskiej marki Staub, kusi wyrazistą, szmaragdową zielenią. W żeliwnym garnku wszystko smakuje trzy razy lepiej.

Proste, a funkcjonalne żeliwne patelnie Staub do zapiekania i serwowania

Okrągłe i owalne patelnie do serwowania i zapiekania, tworzone przez słynną markę Staub, są nadzwyczaj funkcjonalne. Posłużą na kuchence, w piekarniku i na stole.

Ile materiałów, tyle smaków

Okazuje się, że to, z czego wykonane jest dane naczynie – garnek, patelnia, brytfanna, czy wok, ma znaczący wpływ na smak potrawy, jej wartość odżywczą, czy nawet kolor.
}