Naczynia Industry marki Demeyere, czyli mistrzostwo na wyciągnięcie ręki

Pewnie masz poczucie, że o stalowych naczyniach wiesz, ile potrzeba. Czyli - że stworzono je ze stali chromowo-niklowej, że są wytrzymałe i nie ma się po nich co spodziewać jakiś specjalnych wyczynów. Owszem, to też prawda. Ale pod warunkiem, że nie mówimy o marce Demeyere. Wszyscy, którzy poznają garnki i patelnie tego belgijskiego producenta, stwierdzają chóralnie, że nie mieli pojęcia, co znaczy „prawdziwe stalowe naczynie”.

 

Stalowe naczynia Demeyere budzą różne emocje

Demeyerowska stal jest specyficzna. Dedykowana jest tym, którzy cenią jakość, perfekcję i wymagają od stali więcej, niż ona teoretycznie potrafi. W rękach inżynierów marki Demeyere to, co było dotychczas zwykłą stalą szlachetną, nazywaną stalą nierdzewną, stało się majstersztykiem.

Naczynia Demeyere, weźmy choćby najskromniejszą konstrukcyjnie linię Industry, wymagają jednak „otwartej głowy”, bo kosztują całkiem sporo, co dla wielu jest etapem nie do przejścia i zaakceptowania. I dlatego już na początku rezygnują z poznania wybitnych możliwości stalowych naczyń Industry Demeyere.

Wg Demeyere kolekcja 5-warstwowych, stalowych naczyń Industry to zaledwie wstęp do prawdziwie profesjonalnego gotowania. Jeśli jednak zestawić je z garnkami, czy patelniami ze stali innych producentów, tamci zdają się być liczącymi na placach przedszkolakami stojącymi obok profesora hiper-matematyki, który właśnie odbiera Nobla.

Stąd - są tacy, którzy decydują się spróbować przygody z Demeyere i tacy, którzy obchodzą jego naczynia szerokim łukiem, twierdząc, że stal nie powinna tyle kosztować. Ale, jeśli nie zadali sobie trudu, by nieco poczytać o stali Demeyere i jej możliwościach, niech dalej gotują w byle czym i nie twierdzą, że racja leży po ich stronie.

 

 

Ponad 100 lat prac nad stalą

Jeśli jakaś marka ma prawo chwalić się ponad 100 latami tradycji i wiedzy, na pewno można jej ufać, bo ma się do czynienia z wysokiej klasy fachowcem. Demeyere, dodatkowo, jest maniakiem tego, co robi. Ci ludzie kochają stal i pokoleniami doskonalą jej właściwości i talenty. To prawdziwi pasjonaci i miłośnicy tego, co robią. To czuć, kiedy bierze się do rąk nawet najprostszy garnek, czy rondelek z ich kolekcji.

Niech dowodem na wyjątkowość marki Demeyere, będzie to, że olbrzymi koncern, jakim jest Zwilling J.A. Henckels zdecydował się dołączyć ją do swojej grupy. A Zwilling nie wybiera byle kogo. Co specyficzne – najwyższa i najbardziej prestiżowa linia niemieckich naczyń Zwilling tworzona jest właśnie przez Demeyere w Belgii. I wzorowana jest na kolekcji Industry właśnie.

 

Patent goni patent

W naczyniach Industry, podobnie jak i w bardziej zaawansowanych liniach tej marki, znajdziesz mnóstwo patentów i rozwiązań, które Demeyere wypracowało przez całe dekady. Mamy stal Silvinox, która nie zmieni nigdy koloru. Klasyczna stal ciemnieje, bo utleniają się z niej mikroelementy żelaza. Stal Silvinox żelaza nie ma, więc koloru nie zmienia. Będzie zawsze, do końca swoich dni, srebrzysto-biała. Ponadto - Stal Silvinox nie łapie brudu z dłoni, nie rozwijają się na niej bakterie. To super wynalazek ceniony przez największych kuchennych purystów.

Dodatkowo, stalowe naczynia Demeyere są sztywne, wytrzymują ogromne temperatury bez wypaczania się. To sprawia, że producent oferuje na nie aż 30 lat gwarancji. Czyli - zestarzejesz się z nimi, a one ciągle będą doskonale służyć.

Całości dopełniają bardzo wygodne, szerokie, a chropowate spawane uchwyty. Demeyere pokazywało kiedyś w swoim filmie, jak ponad 80-cio kg mężczyzna skakał po uchwytach garnków, a one nic. Faktycznie, trzymają się jak przymurowane.

 

Im starsze garnki i patelnie Demeyere, tym lepsze

Okazuje się, że stal Demeyere, np., w serii naczyń Industry, działa niejako na przekór prawdom dotyczącym stali jako takiej. Stal klasycznych naczyń, bo one nas interesują, z biegiem lat traci swoje właściwości, utlenia się, gorzej przewodzi ciepło i traci elastyczność.

Tu jest inaczej. Im starsze są naczynia Industry Demeyere, tym lepiej się sprawdzają. Np. na stalowej patelni możesz smażyć z bardzo małą ilością tłuszczu. Z kolei garnki pozwalają bardzo szybko gotować z minimalną ilością wody. Wystarczy, że włożysz do nich opłukane warzywa, czy, np., ziemniaki i ugotujesz je, nie dodając więcej wody. Zdrowiej się nie da.

Stal Demeyere jest tak skonstruowana, że całe ciepło trafia w głąb potrawy, nigdy na zewnątrz. Czyli – tu się nic nie marnuje, a Ty oszczędzasz i oszczędzasz. Nie tylko dlatego, że nie potrzebujesz przez całe życie nowych naczyń, ale i też dlatego, że nie marnujesz energii. Oszczędzasz też na ewentualnych wizytach u lekarza i lekach, bo w naczyniach Industry gotujesz ultra zdrowo. Chyba, że jesteś alergikiem. Wtedy, niestety, obejdziesz się smakiem.

 

 

Linia Industry to przełom w tworzeniu naczyń

Wcześniej, przed powstaniem serii Industry, Demeyere tworzyło specjalistyczne naczynia z bardzo grubymi dnami. A kiedy okazało się, że można zrobić coś całkiem odmiennego, czyli z 5-warstwowego materiału wykroić potężny stalowy dysk, z którego tłoczy się garnek, doszło w Demeyere do swoistej rewolucji. Kilka dekad pracy nad stalą przeniosło producenta w nowy wymiar. Teraz kolejne linie naczyń (np. Intense, czy Silver) oparte są na tym samym, wielowarstwowym schemacie.

 

Spróbuj, a pokochasz

Idealne przewodzenie ciepła, doskonała jakość materiałów, srebrzysta, piękna stal, budząca respekt masa naczyń Demeyere - to wszystko prowokuje do lepszego gotowania. Ci, którzy postanowili, że seria Industry zagości w ich kuchniach, mówią jedno: nie mieli wcześniej świętego pojęcia, co naprawdę znaczą stalowe naczynia z prawdziwego zdarzenia. Mają garnki do gotowania i kochania.

 

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 1

Człowiek zbyt mocno podlega naciskom świata, denerwuje się, nie potrafi się zrelaksować. Stąd dobrze otaczać się pięknymi przedmiotami, które zmieniają życie na lepsze.

Polerowane miedziane naczynia kontra garnki ze szczotkowanej miedzi

Wielu gotujących decyduje się na miedziane naczynia, wychodząc z założenia, że jeśli już kupować garnki, to takie, które wytrwają przez całe dekady. Pytanie, na jakie naczynia się zdecydować.

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 2

Każdy sprzęt z elektrycznej rodziny AGD Bugatti jest niezwykły. Każdy ma wiele do zaoferowania. Nasz artykuł przedstawia blender i znakomity ekspres do kawy

Kuchennie postępowi, czy zacofani mężczyźni?

Kuchenny Inkwizytor, na wzór socjologów, bada męską naturę. W kuchni, rzecz jasna. I odkrywa, że panujący tam faceci potrafią być i niezwykle odważni i równie niereformowalni.

Młynek Peugeot Paris wyższy od mojego siostrzeńca

Odwiedził mnie mój mały, półtoraroczny siostrzeniec. Mierzy sobie niecałe 80 cm wzrostu. Przyglądając mu się, uświadomiłem sobie, że niektóre młynki Peugeot są od niego wyższe.

Trzy noże i nieskończoność możliwości - Miyabi 5000 MCD w kuchni

Wielu kupujących noże zastanawia się, ile faktycznie ostrzy będzie im potrzebnych. Okazuje się, że wystarczy całkiem prosty zestaw, np. 3 noży, by poradzić sobie z każdym kuchennym wyzwaniem.
}