Polacy ulegli kulinarnej fascynacji typowo japońskimi potrawami – sushi i sashimi, które stały się na tyle popularne, że Klienci mojego sklepu www.smakprostoty.pl non stop zaopatrują się w specjalistyczne noże Yanagi. Słów kilka o istocie tych specyficznych, długich i smukłych ostrzy, które noszą też nazwę Yanagiba, czy Yanagi Sashimi lub Ko-Yanagi.
Japonia od zawsze korzystała z zasobów mórz i oceanów, traktując ryby i owoce morza jako jeden z głównych składników posiłków. Tego typu produkty sprowokowały powstanie specjalnie dla nich dedykowanego ostrza – długiego, niezwykle wręcz ostrego noża, który pozwolił na wykonywanie wielu czynności - oprawianie, plasterkowanie i porcjowanie ryb, kałamarnic oraz innych owoców morza.
Sztuka przyrządzania sushi i sashimi
Co zjawiskowe, przyrządzanie potraw z ryb, kiedyś czynność zupełnie codzienna i wręcz pospolita, urosła na przestrzeni wieków do rangi kulinarnej sztuki przygotowywania sushi i sashimi, przekazywanej z pokolenia na pokolenie w czasie zrytualizowanych zabiegów.
By stworzyć prawdziwie doskonałą kompozycję z ryżu, surowych ryb, alg, wodorostów oraz orientalnych dodatków, sosów i przypraw, trzeba też wyposażyć się w prawdziwy, japoński nóż do sushi.
Forma i długość noży do sushi
Noże Yanagi Sashimi, zwane Yanagibą, posiadają specyficzną, bo, najczęściej, jednostronnie ostrzoną, długą klingę. Dzięki niej można kroić plasterki o grubości, nawet, pół milimetra, jak nakazuje tradycja przyrządzania orientalnych potraw.
Noże Ko-Yanagi są jedynymi z najdłuższych noży kuchennych - długość klingi waha się od 21 do, nawet, 40 centymetrów. Co może zdziwić nieuświadomionych – tak długim nożem kroi się, po pierwsze, nadzwyczaj wygodnie, po drugie – genialne precyzyjnie. Precyzja wynika, między innymi, ze zjawiskowej ostrości tego typu ostrzy.
Noże nie tylko do sushi
Noże do sashimi i sushi służą, przede wszystkim, do tworzenia wysublimowanych kompozycji z pasków surowej ryby, czy mięsa. Doskonale sprawdzają się też przy skórowaniu i oprawianiu ryb, pozwalając jednym płynnym ruchem oddzielić kręgosłup i ości od mięsa. Długie ostrze pomaga oprawiać rybie tuszki, większe porcje mięs. Jest też idealne, gdy chodzi o artystyczne krojenie warzyw.
Z drugiej strony – długie ostrze noża Yanagiba nie sprawdzi się zupełnie w roli tradycyjnego noża kuchennego – nie da się nim siekać, trybować, czy luzować mięsa od kości. Taka jego rola – jest nożem specjalistycznym, nie do wszystkiego.
Noże do trenowania cierpliwości
Jednostronnie ostrzone japońskie noże Yanagi Sashimi, tworzone przez najsłynniejsze marki świata, czy noże kute przez mistrzów tradycyjnego rzemiosła, wymagają od swoich właścicieli i sporej dozy pokory i cierpliwości, pozwalając z drugiej strony osiągnąć maestrię w tworzeniu sushi, które jest i potrawą i kulinarnym dziełem sztuki.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.
Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Grupa Nas Troje
Szukaj nas tutaj: