Na babski rozum - rozpuszczalna patelnia

Inkwizytor Kuchenny, kobiety wielce wielbiący, do mizoginów nigdy się nie zaliczający, czasem na płeć piękną oczy wytrzeszcza zdumiony i ni w ząb wywodów żeńskich nie pojmując, milczeć dłużej nie zdołał i cykl „Na babski rozum” do życia powołał. Na facetach psów inkwizytorskich już sporo powiesił, czas przyszedł na babskie dziwactwa.

Telefon odebrawszy razu jednego Inkwizytor o radę kuchenną poproszon został. Klientkę niepokoił wielce problem patelni i jej trzonu aluminiowego, który stalą szlachetną szczelnie otulony był. Matka, żona, przyjaciółka, kochanka być może, a ciotka na pewno, o zdrowie rodziny dbająca, przeczytała, że patelnia, która jej w oko wpadła, z kilku warstw jest stworzona. A jedną z nich aluminium przerażające dla kobiety było. I pytać Inkwizytora poczęła, czy jej to aluminium z patelni, na kuchni nagrzane, aby w twarz nie wybuchnie.

 

Stalowe patelnie Atlantis Demeyere mają wielowarstwowe dna

 

Uspokojona przez Inkwizytora Wielce Zdumionego Pytaniem kobieta aluminiową analizę pogłębiać poczęła. I zapytała uczenie, czy w trakcie smażenia i patelni podgrzewania aby to aluminium wewnętrzne patelnię wypełniające nie wypłynie na zewnątrz, obiad zalewając, gdy stal szlachetną kobieta przebije niechcący widelcem.

Na takowe dictum Inkwizytor Mądry, a Tolerancyjny Wielce nie wydzierżył i w głos się roześmiał, klientkę dotkliwie obraziwszy wesołością swą nie na miejscu.

W kobiecym rozumieniu patelnia rozgrzana aluminium wewnętrzne rozpuścić mogła, a ono, płynne, niebezpiecznym się stawało.

Klientka niedoszła odkryła dwie kwestie, dotychczas przez mistrzów rzemiosła patelnianiego nie zbadane – że patelnia półpłynną się w środku może okazać i że stal widelcem przekłuć się da. Ileż sił mitologiczno-baśniowych bohaterów by trzeba, by stal widelcem pokonać, a temperatury jak smoczo-gigantycznej, by aluminiowy trzon patelni rozpuścić i upłynnić?

Na babski rozum – od patelni z aluminiowym, wyciekająco-wybuchającym rdzeniem trzymać się lepiej z daleka.

 

Jeśli życzą sobie Państwo przeczytać pozostałe teksty z teki Kuchennego Inkwizytora, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, babską logiką otumaniony Kuchenny Inkwizytor

Zdjęcia: Demeyere, Photodune.net

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Przepis na risotto z dynią, filetem z kurczaka i kurkami - program "Jedzonko szyte na miarę" poleca!

Risotto to potrawa, która zmienia się w zależności od tego, kto i o jakiej porze roku gotuje. Sprawdźcie, jakie jesienne risotto zaproponowała dla Was Anastazja z „Jedzonka szytego na miarę”.

Kuchenny Michał Anioł, wersja zdegradowana

Kuchenny Inkwizytor atakuje tych, którzy używają japońskiego noża jako dłuta, otwieracza do konserw, czy otwieracza słoików. Dostanie im się nietęgo. Niech drży, kto winien!

Gęsiareczka apetycznie zarumieniona czyli żeliwne oblicza brytfanny

Brytfanna cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozwala stworzyć niebiańskie mięsa, genialnie smakujące zapiekanki. Koneserzy smaków sięgają chętnie po brytfanny z żeliwa.

Czy dobre gotowanie musi być drogie?

Jeśli ktoś życzy sobie zdrowo gotować, musi liczyć się z wydatkami – nie tylko na zdrowe produkty, ale, przede wszystkim, na doskonałej jakości sprzęt kuchenny

Szaro-grafitowe oblicze dostojnych naczyń Staub

Nie ma na świecie człowieka, któremu nie przypadłaby go gustu kradnąca serce seria żeliwnych garnków, patelni i woków Staub. Graphite Grey czaruje od pierwszego wejrzenia.

Co kupić najpierw - japoński nóż, czy kamień do jego ostrzenia?

Problem zakupu ostrzałki do japońskiego noża wydaje się być kwestią całkiem oczywistą. Niestety, jak pokazuje praktyka i to może nastręczać kłopotów.
}