Na babski rozum - rozpuszczalna patelnia

Inkwizytor Kuchenny, kobiety wielce wielbiący, do mizoginów nigdy się nie zaliczający, czasem na płeć piękną oczy wytrzeszcza zdumiony i ni w ząb wywodów żeńskich nie pojmując, milczeć dłużej nie zdołał i cykl „Na babski rozum” do życia powołał. Na facetach psów inkwizytorskich już sporo powiesił, czas przyszedł na babskie dziwactwa.

Telefon odebrawszy razu jednego Inkwizytor o radę kuchenną poproszon został. Klientkę niepokoił wielce problem patelni i jej trzonu aluminiowego, który stalą szlachetną szczelnie otulony był. Matka, żona, przyjaciółka, kochanka być może, a ciotka na pewno, o zdrowie rodziny dbająca, przeczytała, że patelnia, która jej w oko wpadła, z kilku warstw jest stworzona. A jedną z nich aluminium przerażające dla kobiety było. I pytać Inkwizytora poczęła, czy jej to aluminium z patelni, na kuchni nagrzane, aby w twarz nie wybuchnie.

 

Stalowe patelnie Atlantis Demeyere mają wielowarstwowe dna

 

Uspokojona przez Inkwizytora Wielce Zdumionego Pytaniem kobieta aluminiową analizę pogłębiać poczęła. I zapytała uczenie, czy w trakcie smażenia i patelni podgrzewania aby to aluminium wewnętrzne patelnię wypełniające nie wypłynie na zewnątrz, obiad zalewając, gdy stal szlachetną kobieta przebije niechcący widelcem.

Na takowe dictum Inkwizytor Mądry, a Tolerancyjny Wielce nie wydzierżył i w głos się roześmiał, klientkę dotkliwie obraziwszy wesołością swą nie na miejscu.

W kobiecym rozumieniu patelnia rozgrzana aluminium wewnętrzne rozpuścić mogła, a ono, płynne, niebezpiecznym się stawało.

Klientka niedoszła odkryła dwie kwestie, dotychczas przez mistrzów rzemiosła patelnianiego nie zbadane – że patelnia półpłynną się w środku może okazać i że stal widelcem przekłuć się da. Ileż sił mitologiczno-baśniowych bohaterów by trzeba, by stal widelcem pokonać, a temperatury jak smoczo-gigantycznej, by aluminiowy trzon patelni rozpuścić i upłynnić?

Na babski rozum – od patelni z aluminiowym, wyciekająco-wybuchającym rdzeniem trzymać się lepiej z daleka.

 

Jeśli życzą sobie Państwo przeczytać pozostałe teksty z teki Kuchennego Inkwizytora, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych, babską logiką otumaniony Kuchenny Inkwizytor

Zdjęcia: Demeyere, Photodune.net

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Ciekawie formowane noże do serów - leksykon noży, część 11

Noże do serów to bardzo specjalne zjawisko – mamy do dyspozycji najróżniej formowane ostrza, które pozwolą wygodnie kroić twarde, miękkie, podpuszczkowe, czy pleśniowe sery.

Pieczenie w wykonaniu smakoszy - czyli szkoła kuchennej cierpliwości

Piec każdy może, ale pieczenie pieczeniu nie równe. Jak upiec kulinarne arcydzieło podpowie nasz tekst dedykowany ludziom o sporej lub wyjątkowej cierpliwości.

Ty i Twoja patelnia, czyli bardzo udany związek

Jest, na pewno, wielką sztuką znaleźć taką patelnię, która nie rozczaruje przez lata. Będzie rozpieszczać swojego właściciela i podsuwać mu pod nos smakowite kąski. Czytaj o gorącym związku.

Czym różni się tasak od noża Nakiri?

Tasak i nóż Nakiri, choć podobne w kształcie, są od siebie diametralnie różne. Pełnią odmienne role w kuchennym świecie. Co je charakteryzuje, podpowie nasz artykuł.

Jurajska deska kuchenna - spadek po pra-pra-pra-babci

Kuchenny Inkwizytor wziął tym razem pod lupę zamieszkałe przez pokolenia bakterii starożytne deski kuchenne. Oj, dzieje się, dzieje! Inkwizytor pastwi się nad polską deską.

Inżynieria krojenia - noże Twin 1731 marki Zwilling

Zwilling, słynny producent noży, kazał stworzyć z racji swoich 280 urodzin genialne noże oznaczone symbolem 1731, datą powstania marki, którą współcześnie zna i ceni cały świat.
}