Truflowe oblicze żeliwnych garnków Staub - kolekcja White Truffle

Żeliwne garnki słynnej francuskiej marki Staub na trwałe wpisały się już w świadomość gotujących. Wyposażone w zapobiegającą przywieraniu glazurę są nieskończenie wręcz uniwersalne. Trudno jest powiedzieć i odkryć, do czego NIE mogą służyć. Gotowanie, duszenie, pieczenie, zapiekanie, smażenie i serwowanie - to ich domena.

Staub gustował przez długie lata w dość stonowanej, rzec można – poważnej – kolorystyce naczyń. Aż wreszcie odważył się na spory krok i stworzył piękną, bardzo wytworną linię White Truffel (w kolorze białej trufli - niezależnie od tego, co to znaczy). Kolor jest zaiste specyficzny - beżowo-ecru-biały.

 

Garnki żeliwne są idealne do klasycznego gotowania

Wielu kupujących decyduje się na owalne naczynia francuskiej marki Staub White Truffle, gdyż te idealnie posłużą na każdym typie kuchenki. Rozgrzeją się od brzegu po brzeg, nawet, jeśli postawisz je na palniku gazowym, elektrycznym, czy indukcyjnym (i nie ma tu znaczenia, czy używasz okrągłego, czy owalnego naczynia – żeliwo idealnie rozprowadza ciepło).

Wiele nowoczesnych płyt grzewczych wyposażono w łączone pola grzewcze. Na nich z kolei owalne garnki Staub nagrzeją się jeszcze szybciej.

 

Owalne garnki z żeliwa jako brytfanny

Jak pokazuje praktyka, owalne naczynia z żeliwa White Truffle, francuskiej marki Staub, najczęściej wykorzystywane są jako klasyczne brytfanny, zwane gęsiarkami. Dzięki tej formie można piec duże ilości mięsa w doskonale optymalnych warunkach - w rozgrzanym piekarniku, gdzie naczynie „opatulone” jest z każdej strony przez ciepło. Wysoka temperatura ścina soki i białko mięs, tworząc na zewnątrz aromatyczną skórkę. Z drugiej strony - wewnątrz mięso jest soczyste i bardzo pachnące.

Pieczona potrawa, szykowana w sosie własnym, lub podlewana winem, piwem, bulionem, zyskuje zupełnie niepowtarzalny smak i doskonałą kruchość. Jest ponadto bardzo zdrowa. Takiego doskonale apetycznego efektu nie da się uzyskać w czasie smażenia na patelni, gdzie ciepło emitowane jest od dna naczynia w górę, po czym rozchodzi się po kuchni.

 

 

Doskonale pomyślane pokrywki

Każdy garnek Staub z kolekcji White Truffle, czy to okrągły, czy owalny owalny, czy okrągły (okrągłe też idealnie służą pieczenia) wyposażony jest w pokrywkę ze specjalnymi wypustkami. Dzięki ich rozkładowi i formie para wodna osiada na wypustkach, skrapla się i nawilża pieczoną potrawę na całej jej powierzchni. Dzięki temu, jak zbadał Staub, potrawy są nawilżone lepiej nawet o 30%, co ma wielki wpływa na smak, aromat i konsystencję pieczonych potraw.

 

Słowo o pieczeniu bez pokrywki

Oczywiście, można też piec w owalnych żeliwnych naczyniach Staub bez pokrywki. Wtedy skórka mięsa staje się chrupiąca i przypieczona, zaś jego spód soczysty. W takiej żeliwnej brytfannie jednocześnie piecze i dusi się potrawę w sosie własnym.

Taka metoda idealnie sprawdzi się przy bardzo dużych porcjach mięsa, które podlewa się co jakiś czas sosem, winem, czy bulionem lub piwem. Mięso rumieni się równomiernie na całej długości, a ciepło przenika w głąb pieczonej potrawy. To wyższa szkoła pieczenia, ale naczynia Staub White Truffle wydatnie ją wspomagają.

 

Właściwości żeliwa i nieprzywierającej glazury

I kolejna zaleta francuskich, żeliwnych naczyń Staub - żeliwo potrafi wzmacniać smaki i aromaty potraw. Trudno wręcz opisać bogactwo doznań, które staną się Twoim udziałem, gdy spróbujesz dań z żeliwnych garnków.

Dodatkowo - żeliwo Staub zabezpieczone jest glazurą powstałą na bazie szkła. Glazura naczyń z kolekcji White Truffle jest niezwykle odporna na uszkodzenie i zarysowania. Zespolona została z żeliwnym szkieletem w trakcie wypalania przez pół godziny w 800 stopniach Celsjusza. Dzięki temu powłoka stała się częścią francuskiego garnka Staub.

Za sprawą nieprzywierającej glazury z naczyń Staub mogą korzystać również alergicy, bo potrawy nie mają kontaktu z naturalnym żeliwem.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Dlaczego młynki Peugeot zawojowały świat przypraw

Jak to jest, że niektóre marki są nierozerwalnie kojarzone z najlepszymi kulinariami, słynnymi kucharzami i znanymi restauracjami? Poczytaj o młynkach Peugeot.

Ortodoks w krainie ortodoksów - japoński nóż Unagi Saki marki Kichiji

Wystarczy rzut oka na ortodoksyjny, najbardziej japoński z japońskich noży marki Kichiji – Unagi Saki – a wpada się w objęcia szaleństwa zwanego wielką miłością do ostrza.

Wielka zmiana wielkiego konserwatysty - seria Alu Pro Demeyere

Wszyscy, którzy śledzą poczynania belgijskiej marki Demeyere, wiedzą, że nie wyścibiła od dekad nosa ze świata zaawansowanych stalowych naczyń i patelni. A tu niespodzianka!

Małe noże do obierania warzyw i owoców - leksykon noży, część 8

Małe noże do obierania warzyw i owoców trzeba traktować poważnie. Mają bezpośrednio kontakt z żywnością, stąd trzeba wybierać noże stworzone przez zaufanych producentów.

Blask włoskiego designu - seria Glamour marki Bugatti

Linia kuchennych utensyliów Glamour, marki Bugatti, powstała dzięki talentowi Andreas’a Seegatz’a i grupy Architects Milano-Berlin, stałych współpracowników włoskiej firmy

Minimalistyczne, piękne i mądre - elektryczne sprzęty Enfinigy marki Zwilling

Słynny ze swoich naczyń i noży niemiecki Zwilling przygotował prawdziwy rarytas dla miłośników minimalistycznego sprzętu AGD. Przed Wami kolekcja Enfinigy słynnego światowego producenta.
}