O co pytać, gdy kupujesz japoński nóż?

Z moich wieloletnich doświadczeń ze sprzętem kuchennym najwyższej klasy wynika jednoznacznie, że ktoś, kto zdecydował, że wyposaży kuchnię w nowe, doskonałe noże (bo o nich będzie dzisiejszy artykuł), często spędza nawet i kilkanaście dni, poszukując w sieci różnorodnych informacji, które pozwolą mu dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni nóż.

 

Nie wstydź się zadawać pytań

Od zawsze preferuję kontakt z mistrzowskimi nożami bardzo wysokiej, czy najwyższej klasy. Z reguły są to noże drogie, czy nawet bardzo drogie, stąd ja i moi współpracujący musimy wiedzieć o nich maksymalnie dużo, by dobrze doradzić Klientowi dobór ostrza. Ale nasza wiedza jest martwa i nieużyteczna, póki Klient o różne kwestie nie zapyta. Dlatego powstał mini-poradnik dla tych, którzy nie wiedzą, o co pytać sprzedających japońskie noże.

Po tym, jaki będzie poziom merytoryczny udzielającego Ci odpowiedzi sprzedawcy, najlepiej sam ocenisz, gdzie kupić japoński nóż. Sam sprawdzisz, co oferuje dany sklep.

 

 

 

Praktyczne pytania, które pomogą kupić japoński nóż

  1. Jeśli szokuje Cię cena noża, który wpadł Ci w oko, zadaj sprzedawcy pytanie, dlaczego nóż tyle kosztuje. Powinieneś życzyć sobie szczegółowej informacji na temat stali, okładzin, procesu produkcji, sławy kowala, czy kuźni, w której powstał nóż.
  2. Zawsze pytaj o twardość stali wyrażaną w stopniach HRC w skali Rockwella. Ona jest jednym z powodów, dla których Twój przyszły nóż będzie dłużej lub krócej ostry.
  3. Dowiedz się, jak długo dany typ stali będzie trzymał ostrość, czyli kiedy będziesz musiał myśleć o kolejnym wydatku - zakupie odpowiednich ostrzałek.
  4. Zapytaj, jakie ostrzałki będą Ci potrzebne. Nie każdy japoński nóż da się naostrzyć na tym samym typie kamienia. Czy masz wybrać kamień ceramiczny, czy syntetyczny?
  5. Ustal ze sprzedawcą, jaka gradacja kamienia będzie Ci potrzebna. Nie ma najmniejszego sensu wydawać pieniędzy na gradację, np. 8000 punktów, jeśli stal noża jest zbyt miękka lub specyficzna.
  6. Dostosuj nóż do swoich preferencji kulinarnych i, co najważniejsze, talentów. Nie wybieraj zbyt zaawansowanego ostrza, jeśli jesteś początkującym w materii japońskich noży. Ten dylemat niech rozwiąże sprzedawca, który powinien zadać Ci szereg kierunkujących pytań i pomóc rozstrzygnąć kwestię.
  7. Koniecznie wypytaj o konserwację i przechowywanie noża. Sprzedawca musi udzielić Ci informacji, co możesz, a czego absolutnie nie wolno próbować w przypadku danego typu noża i stali, żeby nie przepadła gwarancja i byś nie zniszczył noża.

 

I na koniec ostrzeżenie - nie daj się zbyć ogólnikami, typu „dobry nóż, bo z Japonii”. To o niczym nie świadczy. Nie daj sobą manipulować, by nie kupić najdroższego z kolekcji noża, tylko dlatego, że sprzedawca będzie go zachwalał.

 

Jeśli chcesz wybrać dobrze, zadzwoń w kilka miejsc i dowiedz się możliwie wszystkiego, co jest ważne. A potem, po namyśle, podejmij decyzję. Zwróć uwagę na fakt, że i w trakcie użytkowania noża będziesz mógł potrzebować pomocy, stąd warto rozmawiać i kupować japońskie noże w specjalistycznych sklepach, u sprzedawców, którzy mają szeroką wiedzę, a nie koniecznie szeroką ofertę.

 

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: DepositPhotos

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

1.      

Artykuły powiązane

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 3

Przypominające rozchylone kielichy kwiatów słynne sprzęty Bugatti – waga Uma i wyciskarka do owoców – Vita, tworzą niepowtarzalny, kuchenny duet, który zmienia codzienność

Kaprysy twardziela, czyli czego nie tolerują żeliwne naczynia Staub

Wyśmienite, obdarzone dożywotnią gwarancją żeliwne naczynia marki Staub stawiają swojemu użytkownikowi nieco wymagań. Odwdzięczają się za to rewelacyjną jakością.

Jak to się nie da?! Pewnie, że się da! Krótka historia najlżejszych żeliwnych naczyń świata, Unilloy

Świat lubuje się w historiach o tym, że kiedyś czegoś się nie dało, a potem stało się to faktem. Co intrygujące, takich opowieści jest niemało i w kuchennym świecie. Przeczytaj o żeliwie Unilloy.

Nasza telewizja kulinarna, czyli chyba zwariowaliśmy

Słyniemy z tego, że, z reguły robimy coś, na co mało kto chciałby się porwać z własnej i nieprzymuszonej woli. Dziś opiszemy nasz najnowszy projekt - telewizję kulinarną.

Dedykowane dla Ciebie, czyli o rozpieszczaniu Klienta, który ma do wydania 2000 zł

Mistrzowie rzemiosła rozpieszczają miłośników japońskich noży, tworząc dla nich prawdziwe kuchenne majstersztyki, często dostępne w przystępnej cenie, która nie ujmuje im jakości

Skagerak - Chleb w teakową, skandynawską kratę

Miodowo-brązowa, ciepła, piękna barwa naturalnego drewna teakowego sprawia, że deska do pieczywa – Pantry – marki Skagerak, staje się prawdziwym dziełem sztuki kuchennej.
}