Porównanie luksusowych, stalowych patelni Demeyere

Na rynku jest nieskończona wręcz ilość stalowych patelni. Po latach doświadczeń, testów, sprawdzania materiałów, studiów nad materią doszedłem do prostego wniosku, że - na razie - ponad belgijską markę Demeyere nie ma nic wyżej w dziedzinie naczyń ze stali szlachetnej.

Są doskonale zrobione, wsparte dekadami badań i patentów. Zawarto w nich autorskie rozwiązania inżynieryjne, a wszystko poparto praktyką w kuchniach słynnych mistrzów kulinariów. Jeśli szukasz stalowej patelni na całe życie, dobrze trafiłeś. Z czystym sumieniem mogę polecić wielowarstwowe patelnie marki Demeyere.

 

Dwie zasadnicze konstrukcje płytkich patelni Demeyere

Belgijski producent opracował dwie technologie tworzenia konstrukcji swoich stalowych patelni - 5-PlyMaterial® (czyli 5-warstwowe konstrukcje) oraz 7-PlyMaterial® (patelnie 7-warstwowe). Demeyere zakłada, że dno i ścianki pewnego typu patelni, zwłaszcza tych, na których smaży się najczęściej i najdynamiczniej, nie powinny mieć kapslowanego dna, a za to wielowarstwową konstrukcję ścianek i dna, tworzących zwartą bryłę.

 

Patelnie 7-warstwowe patelnie ProLine i MultiLine marki Demeyere

I tak 7-PlyMaterial® (zastosowany w liniach ProLine, czy Multiline) składa się ze stali szlachetnej, dwóch warstw aluminium otaczającego aluminiowy stop oraz tworzącego właściwe dno patelni, opatentowanego przez Demeyere, trójwarstwowego stopu TriplInduc®. To prawdziwa rewolucja w ultra szybkim nagrzewaniu patelni i nadzwyczaj długim zachowywaniu ciepła. 7-warstwowe patelnie Demeyere są przynajmniej dwukrotnie grubsze, niż tradycyjne patelnie innych producentów.

Patelnie ProLine są potężniejsze, cięższe niż seria MultiLine.

 

5-warstowe patelnie Industry marki Demeyere

Druga technologia - 5-Ply Material - pojawia się, między innymi, we wprowadzonych w 2015 roku patelniach Industry. Tu z kolei mamy do czynienia z pięcioma warstwami, na które składa się stal, dwie warstwy stopu aluminium dzielonego 5-milimetrową warstwą czystego aluminium i stal magnetyczna na zewnątrz.

 

 

Smażenie tłustych mięs, czy ryb bez tłuszczu na stalowych patelniach Demeyere

I, w czym Demeyere zaprzeczyło fizycznym właściwościom stali szlachetnej, na ich stalowych patelniach da się smażyć nawet bez dodatku tłuszczu. Po takim zabiegu mięso można bez kłopotu delikatnie przewrócić. W przypadku innej patelni ze stali szlachetnej trzeba by odrywać mięso siłą. Przy czym spora ilość przypieczonego mięsa zostałaby na patelni. Dużo już widziałem, ale to, co potrafią patelnie Demeyere, przekracza ludzkie pojęcie.

Podkreślę jednak wyraźnie - taki zabieg można stosować tylko w przypadku stalowych patelni Demeyere w sytuacji, gdy smażysz tłuste mięsa, czy ryby.

 

Genialna dystrybucja ciepła

Patelnie Demeyere uznawane są niedościgły wzór w grupie naczyń ze stali szlachetnej. Tu, po nagrzaniu patelni, kuchenka, czy płyta indukcyjna stają się niemal zbędne. Patelnia, korzystając ze zakumulowanego ciepła, rozprowadza je po naczyniu i smaży zasadniczo „samodzielnie”, na najmniejszej mocy palnika, czy płomienia.

 

30-lat gwarancji na naczynia ze stali

Demeyere jest tak pewne jakości swoich produktów, że oferuje na nie aż 30 lat gwarancji w przypadku użytku domowego. Kuchniom profesjonalnych restauracji i hoteli proponuje aż 10 lat gwarancji, co w przypadku stali jest zjawiskiem wręcz niespotykanym.

 

Patelnie dla świadomych

Trzeba jednak od razu napisać, że patelnie Demeyere nie są dla wszystkich. I to nie z racji sporej ceny, ale z powodu świadomości, której wymaga docenienie znakomitych technologii zastosowanych w belgijskich naczyniach. Smażenie na patelniach Demeyere w niczym nie przypomina przyrządzania potraw na stali, nawet tych cenionych i znanych marek.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

www.prestizowakuchnia.pl

Zdjęcia: Demeyere

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Porcelana Revol, która działa na indukcji. Słyszeliście o czymś takim?

Mimo że płyty indukcyjne są niezwykle popularne, niektóre typy naczyń nie potrafią do dziś z nimi współpracować. Poczytaj o marce Revol, która zmusiła porcelanę do działania na indukcji.

Dlaczego niektóre patelnie nieprzywierające nadają się, od razu, do wyrzucenia

Jeśli chcesz uczciwie powiedzieć swojemu Klientowi, którą patelnię ma wybrać, musisz, choćby nie wiem co, poznać sprzęt. A poznać go można w jeden sposób - używając, czyli smażąc na nim. I tyle.

Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Noże do pieczywa wyposażone są w charakterystyczne ząbki, tzw. piłę, dzięki którym pozwalają na wygodne krojenie chrupkiego chleba, puszystych bułek, czy rogali.

Na babski rozum - rozpuszczalna patelnia

To, co czasem wymyślają uczeni przez Internet ludzie, przekracza granice wyobraźni. Przerażony kuchennymi herezjami Inkwizytor za pióro łapie i o patelni rozpuszczalnej pisze.

Jak gościć wegetarian - świat gentelmana, część 8

Dżentelmen nigdy nie narazi wegetarianina na wizytę w serwującej mięsne posiłki restauracji. Jeśli sam nie jada mięsa, wcześniej informuje o tym zapraszających go na obiad.

Jak i na czym ostrzyć japońskie noże

Specjalne kamienie ceramiczne, półsyntetyczne bądź syntetyczne służą do ostrzenia japońskich noży. Niestety, japońskiej stali nie wolno ostrzyć na innego typu ostrzałkach.
}