Skagerak - Chleb w teakową, skandynawską kratę

Wiodący w śniadaniowym hedonizmie upodobali sobie krojenie pieczywa na arcydziele skandynawskich mistrzów drewna teakowego – desce Pantry firmy Skagerak Denmark. Ta deska z ażurową maestrią tworzy nową jakość śniadania. Jest na tyle piękna w swojej drewnianej, kratkowanej prostocie, że szkoda ją trzymać w kuchni. Może służyć jako wytworna taca na pieczywo, leżąca dumnie w jadalni, na ustawionym na tarasie czy w ogrodzie stole.

 

Deska w ażurowym stylu – Pantry duńskiej marki Skagerak

 

Skagerak Denmark, miłośnicy drewna teakowego, wypełnili lukę na rynku śniadaniowych sprzętów. Stworzyli kultową, inną niż wszystkie, ażurową deskę do krojenia pieczywa. Niezależnie od tego, co będzie się na niej kroiło, każdy ruch noża sprawi niewymowną przyjemność. Nim zmysł smaku zostanie zaspokojony chrupiącym pszennym, czy żytnim pieczywem, oczy będą karmić się nieśmiertelnym wcieleniem luksusu o miodowo-brązowej barwie. Drewno teakowe, od tysiącleci służące za budulec, między innymi, statków, jest materiałem wdzięcznym do obróbki i niezwykle trwałym. Nie straszna mu woda, więc deskę można bez obaw umyć. Nie straszny mu też czas, bo – jak z dumą mówi Skagerak – cuda z teakowego drewna tworzone są dla całych pokoleń. Prawdę tę potwierdzają badania archeologiczne. Nierzadko dziś udaje się odkryć sprzęty z drewna teakowego, które przetrwały tysiąc lat. Duża, prawie 43 cm długości i 25 cm szerokości deska pomieści nawet wielkie pajdy pachnącego zbożem wiejskiego chleba z kminkiem i ziołami.

Dzięki konstrukcji deski - teakowej kracie - chlebowe okruchy wpadną między deszczułki, nie zaśmiecając blatu i podłogi. Pomysłowa deska pozwoli uniknąć żmudnego sprzątania rozsypanych wokół okruszyn świeżego pieczywa.

Skagerak Denmark ozdobiła deskę Pantry swoim wiele znaczącym dla wielbicieli luksusu logo. Tym samym firma sygnuje jej niepospolitą jakość, poprawiając każdemu miłośnikowi poranków nastrój chwil spędzonych na kontemplowaniu śniadaniowych meandrów smaku.

 

Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Skagerrak Denmark

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

Artykuły powiązane

Mistrzowskie inspiracje krajobrazem - japońskie noże Kurouchi Tosa marki Chroma

Japońska marka Chroma stworzyła niepowtarzalną linię noży Kurouchi Tosa. Przypominają noże, które w średniowiecznej Japonii były kute dla najznamienitszych rodzin.

Na babski rozum - żeby się półka nie zawaliła

Tym razem Kuchenny Inkwizytor odkrywa kolejną dręczącą polską kuchnię chorobę, która sprawia, że trzeba poszukiwać możliwie lekkich garnków i patelni.

Drobiazgi, które ratują życie… patelni

W każdej kuchni muszą znaleźć się odpowiednio dobrane drobiazgi - pomocnicy kuchenni, czyli kuchenne utensylia. Trzeba jednak dostosować ich materiał do typu Twojej patelni, czy garnka.

Czy musisz tłumaczyć się z zakupu dobrego, japońskiego noża?

Albo kroisz poważnie, doskonalisz talenty, kupujesz coraz lepsze noże kuchenne, albo „chechłasz” nożem po prababci, który wieki temu zapomniał, co znaczy ostrość. Po której stronie stoisz?

Kuchenny leksykon czekania

Czekanie jest wpisane w naturę przestrzeni luksusowego AGD. Ciągle trzeba na coś czekać – na czajnik Bugatti, przepiękny w formie garnek Staub, czy luksusowe noże.

Jak samodzielnie odróżnić kamień ceramiczny od syntetycznego?

Japońskie noże i te najwyższej klasy kute, europejskie, ostrzy się na specjalnych ostrzałkach - albo ceramicznych, albo syntetycznych. Jak je rozróżnić, podpowie nasz artykuł.
}