Stara miłość też rdzewieje - japońskie noże Zen-Bokashi marki Kanetsune

Stara miłość też rdzewieje. To prawda, która odnosi się do japońskich noży Zen-Bokashi marki Kanetsune. Dlaczego rdzewieje? Bo mistrzowskie noże Zen-Bokashi są rdzewne. Kowale okuli je żelazem, które przez lata używania pokryje się malowniczą patyną. Dla jednych to mankament. Inni twierdzą, że na tym polega urok ręcznie kutych arcydzieł sztuki kowalskiej.

 

Subtelność i piękno 11-warstwowej stali i żelaza – o ostrzach japońskich noży Zen-Bokashi

Wyjątkowe, 11-warstwowe noże kuchenne tworzone są wg zasad rzadkiej, wielowiekowej, japońskiej techniki zdobienia stali. Od niej, nota bene, pochodzi nazwa serii. Zen-Bokashi to technika pokrywania stali czarnym pigmentem, który kryje się pod cienko skuwanymi warstwami żelaza. One też zdobi pigment. Kiedy po latach żelazo utleni się, zobaczysz na ostrzu patynę, która pięknie uwidoczni damasceńskie wzory. Gwarantujemy, że Twój nóż Zen-Bokashi nigdy nie przestanie Cię urzekać.

 

 

Twardość stali i wyjątkowa ostrość noży Zen-Bokashi

Rdzeń tych piekielnie ostrych noży powstał ze stali Aogami #2, zwanej Blue Steel #2. Dzięki niej twardość ostrza wynosi 61,5 do 62 HRC. Choć istnieją wiele twardsze stale, to jednak Zen-Bokashi pokazuje, że cyfry czasem nie oddają rzeczywistości. Bez wątpienia masz w ręce nóż z górnej półki.

Ponadprzeciętna ostrość pozwoli Ci kroić nożem Zen-Bokashi 8-12 tygodni. Warunkiem są, oczywiście, odpowiednia technika krojenia i wysokiej jakości deski, np. marek Asahi, czy Hasegawa (lub deski z bardzo dobrze wysezonowego drewna). Nie objedzie się też bez kamieni ceramicznych lub syntetycznych uznanych producentów. Akcesoria, które pozwolą Ci długo zachować odpowiednią ostrość noża, znajdziesz w naszym sklepie PrestiżowaKuchnia. Dobrał je starannie do typu stali nasz ekspert.

 

Delikatność i trwałość trzonka japońskich noży Zen-Bokashi

Japońskie noże Zen-Bokashi Kanetsune oczarują Cię też niezwykle delikatnym, wyśmienicie wypolerowanym trzonkiem z sandałowca. Wyobraź sobie, że bierzesz w dłoń kawałek jedwabiu. To tak miłe uczucie! Tak samo poczujesz, gdy chwycisz rękojeść noża Zen-Bokashi. Wrażenie jest niezapomniane. Oczywiście, pozorna delikatność trzonka to złuda. Drewno sandałowca jest bardzo twarde i wytrwa w Twojej kuchni przez długie lata.

 

 

Miłość na całe lata, czyli o magicznym doświadczeniu krojenia nożami kuchennymi Zen-Bokashi

Kiedy nóż Zen-Bokashi trafi w Twoje ręce, powiesz jedno: „To właśnie miłość”! I wybaczysz ostrzu utoczone czasem krople krwi. Japoński nóż Zen-Bokashi będzie się z Tobą rozwijał i starzał się, co tu dużo kryć. Postawi Ci przeróżne kulinarne wyzwania. Nigdy nie pozwoli kuchennie skapcanieć i oklapnąć.

Japoński nóż Zen-Bokashi będzie rdzewiał (wybacz określenie) razem z Tobą, bo wytrwacie wspólnie przez długie lata. Nawet, jeśli strzyknie Cię w kolanie, czy łokciu, on to „zrozumie”. Bo i jego oblicze podda się upływowi czasu. Ale ostrość mistrzowskiego noża nigdy nie zawiedzie. Więc zanurz się w świecie Zen-Bokashi Kanetsune i odkryj swoją nową namiętność.

 

 

Krystian Wawrzyczek - ekspert z zakresu technik i technologii kulinarnych

Joanna Gawlikowska - współtestująca sprzęt kuchenny dla sklepu PrestiżowaKuchnia.pl

Zdjęcia: Grupa NasTroje

Szukaj nas tutaj:

 

                

Artykuły powiązane

Solą i pieprzem do smaku, czyli o maestrii polskiego przyprawiania

Polska kuchnia bywa rozczarowująca w swojej zachowawczości. Kuchenny Inkwizytor z niechęcią przemieszcza się po świecie „przyprawiania solą i pieprzem do smaku”.

Pół-nieme opowieści o krojeniu

Jak mówić o krojeniu japońskimi nożami? Jak przekazać swoją fascynację i radość wywołaną faktem, że sprawdzany przez nas nóż sunie po desce, jak mistrz jazdy figurowej po lodzie? To nie jest proste!

Polska uczepiona starych naczyń i nowych suplementów diety

Problem niechęci rozstania się ze starym sprzętem kuchennym jest polską patologią. Ktoś chętniej wyda przez lata tysiące złotych na suplementy diety, niż zacznie zdrowo gotować.

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 2

Każdy sprzęt z elektrycznej rodziny AGD Bugatti jest niezwykły. Każdy ma wiele do zaoferowania. Nasz artykuł przedstawia blender i znakomity ekspres do kawy

Jurajska deska kuchenna - spadek po pra-pra-pra-babci

Kuchenny Inkwizytor wziął tym razem pod lupę zamieszkałe przez pokolenia bakterii starożytne deski kuchenne. Oj, dzieje się, dzieje! Inkwizytor pastwi się nad polską deską.

Jak grillować świeżą rybę na żeliwnej patelni?

Świeżą, grillowana na żeliwnej patelni ryba to zjawisko smakowe samo w sobie. Kto nie sprawdził i nie spróbował tego niebiańskiego smaku, nie wie, co stracił.
}