Średnica patelni - jak rozumieć podawane przez producenta wymiary?

Ile, tak naprawdę, mierzy patelnia, którą zamierzam sobie kupić? Co faktycznie oznacza podany przy jej opisie wymiar? Spora część patelni posiada przecież brzeg szerszy niźli dno. Jak, w takim razie, ma się do tego wymiar patelni, np. 26, czy 28 cm, podawany przez producentów? Generalnie – jako cecha charakterystyczna patelni podawana jest średnica mierzona od brzegu do brzegu, czyli w najszerszym miejscu patelni. Z tego wynika, że patelnia opisana jako „Ø 26 cm” posiada ni mniej, ni więcej, jak 26 centymetrów średnicy pomiędzy rantem i rantem (brzegami). Wymiar ten nie ma nic wspólnego z faktyczną powierzchnią roboczą, czyli, ujmując rzecz pospolicie – dnem patelni.

 

Średnica patelni zawsze mierzona jest od jej brzegu do brzegu

 

Stopień nachylenia ścianek a średnica dna

Dno takiej 26-centymetrowej patelni może być, w przypadku lekko nachylonych ścianek, mniejsze o dwa-trzy centymetry od średnicy brzegu. Czyli – faktycznie ma się do dyspozycji 24 centymetry powierzchni służącej smażeniu.

Jeśli z kolei ścianki patelni są niemal płaskie, schodzą się pod sporym kątem, przestrzeń robocza jest jeszcze mniejsza – może sięgać, np. 20-u centymetrów (mamy tu straty około, nawet, 6 centymetrów w odniesieniu do wymiaru brzegu).

Czyli – praktyczne zastosowanie patelni zmniejsza się w stosunku do stopnia nachylenia jej ścianek.

 

Najmniejszy kłopot sprawiają głębokie patelnie z prostymi ściankami oraz te, które mają ścianki prawie prostopadłe do dna. W tym przypadku średnica dna jest niemal identyczna z górną średnicą patelni, względnie niewiele od niej mniejsza.

Czyli, gdy wybiera się dla siebie patelnię, trzeba wziąć pod uwagę, jako pierwszy z czynników, stopień nachylenia ścianek w stosunku do dna.

 

Dla ilu osób będziemy smażyć?

By być zadowolonym z zakupu patelni, należy też zdecydować, dla ilu osób będzie się na niej smażyło. Statystycznie rzecz wygląda następująco. Dla jednej osoby wystarczy patelnia o średnicy 16-24 cm. Patelnia o średnicy 24 cm nada się do smażenia i duszenia np. potraw mięsno-warzywnych. Jeśli z kolei patelnia będzie służyć wyłącznie smażeniu mięsa, jajek, itp., wystarczająca będzie średnica od 16 do 20 cm.

 

Źle dobrana, zbyt duża lub zbyt mała patelnia utrudni działanie w kuchni

 

Patelnie dla dwóch i czterech osób

Dla dwóch osób odpowiednia będzie patelnia o średnicy 24-28 cm.
Jeśli patelnia ma służyć wyłącznie smażeniu mięsa, ryb, jajek, itp., odpowiednia będzie średnica do 24 cm. Jeśli z kolei patelnia będzie używana do smażenia i duszenia, lepsza będzie patelnia 28-centymetrowa.

Dla czterech osób odpowiednia będzie patelnia o średnicy minimum 28 cm. Mniejsza nijak się nie sprawdzi, skaże gotującego na przyrządzanie obiadu na raty.

 

Sumując. Jeśli producent podaje wyłącznie jeden wymiar patelni, należy interpretować go jako średnicę mierzoną w najszerszym miejscu – od brzegu do brzegu. Dno patelni zmniejsza się w stosunku do jej średnicy od 10% do 30% - tu wszystko zależy od kąta nachylenia ścianek. Patelnię trzeba dobierać pod kątem ilości przygotowywanych porcji i osób, dla których będzie się na niej smażyć, czy dusić.

 


Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Demeyere, Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

O barszczu, co zeżarł dno

Złośliwie, ironicznie, ale przy okazji całkiem na serio – Kuchenny Inkwizytor zagina parol na stalowe anty-garnki, które kusząc ceną, są w stanie siać spustoszenie w organizmie

Chłodzenie, przechowywanie i mrożenie potraw w lodówce - krótki poradnik

Chcąc bezpiecznie chłodzić, przechowywać potrawy w lodówce, czy je mrozić, musisz wiedzieć, w czym je do lodówki wstawiać. Sprawa wcale nie jest tak prosta, jak by się wydawało.

Patelnie nieprzywierające, czyli jak zły teflon zrobił dużo dobrego

Gdyby nie ogromne rozczarowanie teflonem, który okazał się być rakotwórczy, nie byłoby dziś patelni nieprzywierających. Ot, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Jak reagować na komplementy - świat gentelmana, część 21

Jak reagować na komplementy - świat gentelmana, część 21

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 3

Przypominające rozchylone kielichy kwiatów słynne sprzęty Bugatti – waga Uma i wyciskarka do owoców – Vita, tworzą niepowtarzalny, kuchenny duet, który zmienia codzienność

Warzywniak Stauba - czyli żeliwne warzywa

Francuska marka Staub kusi miłośników uroczych form swoimi kultowymi żeliwnymi warzywami – Dynią, Pomidorem i brytfanną Vegetable. Dzięki nim gotowanie staje się sztuką.
}