Wielka alergiczna ściema, czyli jak wykończyć alergika

Inkwizytor Waleczny Antyalergiczny, bo przez Klientów z alergią raz po raz dopadany i o radę proszony, na sympozjum ważne, a konferencyjne się udał, gdzie incognito bokiem na krzesełku przysiadł, a mądrości się nasłuchał. Polska alergiczna brać pigułkami się raczy i pasie, maściami naciera i pociera, zastrzyki bolesne w części ciała różne przyjmuje i wiele dobrego z tego nie ma. Bo i tak na alergię straszliwą cierpi, męcząc się z nią latami, pieniądze cenne, wysiłkiem nabyte sprzeniewierza i na niepotrzebne katorgi się wystawia.

Na lepsze, w inkwizytorskim mniemaniu, które powziął po wysłuchaniu konferencyjnych mądrości wielkich, wyszłoby, gdyby się szamanowi jakiemuś oświeconemu alergik w ręce oddał, sproszkowanego rogu z jednorożca napił, czy maść z żabich oczu i śliny królewny w wieży siedzącej popróbował. Efekt, jak głoszą minstrele, murowany, czyli antyalergiczny.

Ale nie na tym mądrości konferencyjne Inkwizytora zabijające się skończyły. Przyszło biedakowi przeżyć szok, na który żaden Inkwizytor Kuchenny nie jest przygotowany.

Gdy salę mądrością wypełnioną opuścił, udał się na rekonesans wystawy konferencję udoskonalającą. I zobaczył, na co mu serce z radością zaśpiewało, wielki a znajomy transparent z logo Silita, producenta niemieckiego, znanego, garnki dla alergików od wielu lat tworzącego. Silit ze swoimi garnkami w telewizji, czy kinie nawet bywa, reklamą swą alergików od alergii odwodząc, ale tu, rzecze to Inkwizytor z mocą, pasował, jak nigdzie indziej. Bo antyalergiczny jest tak, jak być powinien, więc na konferencji o alergii się sprawdzi idealnie.

A tu uszu inkwizytorskich dobiegła rozmowa mądra, a wnikliwa, której sednem było przez lekarza nad lekarze pytanie zadane, co też Silit ze swoimi garnkami na alergicznym sympozjum porabia? Po co komu garnki tam, gdzie o chorobach debatują? A nad głową Silitowej ekipy napis wyrazisty, mocny, bo dużą czcionką spisany powiewał – że garnki bez niklu alergikom życie ratują.

 

Alergicy często cierpią katusze z powodu niewiedzy lekarzy na temat dobrych naczyń

 

Inkwizytor Kuchenny od lekarzy chętnie z daleka się trzymający od razu nosem pismo zwęszył i wyczuł. Rzecz oczywistą spostrzegł i odkrył, którą się tu chętnie dzieli. Lekarsko-farmaceutyczna brać alergika na wędkę łapie i latami na niej trzyma, od leku prostego, a najbardziej podstawowego odciąga. Bo jak się alergik drugi z pierwszym wywie o garnkach, które mu alergię na nikiel odbiorą, albo w cierpieniu ulżą, to się od lekarza i apteki z niechęcią odwróci. I będzie chryja!

Niech się więc alergik męczy, niech fortunę w aptece wydaje, byleby na Silita nie trafił, co go (niech Bóg do tego nie dopuści!) od alergii wyzwoli, a koncernom zyski zminimalizuje.

Lekarza Silit pod stołem nie nagrodzi, pieniędzy mu za polecania garnków nie da, więc interesu lekarz w ratowaniu alergika dobrym garnkiem nie ma. Kiedyś, tak sobie przynajmniej Inkwizytor mgliście przypomina, lekarze składali przysięgę, gdzie o nieszkodzeniu mowa była w punkcie pierwszym. Ale świat się zmienia, ewolucja konieczną jest, czemu przeczyć nie wolno, więc nowa zasada teraz w mocy – łudzić ratunkiem alergika można, leki zapisywać, byle by się przez lata niklowy alergik w gabinecie pojawiał.

 

Jeśli życzą sobie Państwo przeczytać pozostałe teksty z teki Kuchennego Inkwizytora, zapraszamy TUTAJ.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych,
Kuchenny Inkwizytor lekarską ignorancją oburzony

Zdjęcia: Photodune.net

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Podstawy smażenia - jak dobrze i mądrze używać patelni

Smażyć każdy może, ale nie każdy smaży dobrze. Złe smażenie źle wpływa i na zdrowie i na kondycję patelni. Jak poradzić sobie z problemem smażenia, radzi specjalista.

Jak gotować w woku - czyli rzecz o najwyższych rozkoszach podniebienia

Wok to jedno z bardziej odkrywczych doświadczeń kuchennego świata. Niestety, rodacy ciągle się go boją, unikają, traktując jako dziwaczny wynalazek. A wok czyni smakowe cuda!

Codzienna i niecodzienna patelnia

Patelnie, o czym wielu pewnie nie wie, dzielą się na codzienne i niecodzienne. Skąd taki podział i co oznacza, wyjaśni nasz specjalista z zakresu żywienia.

Inżynieria krojenia - noże Twin 1731 marki Zwilling

Zwilling, słynny producent noży, kazał stworzyć z racji swoich 280 urodzin genialne noże oznaczone symbolem 1731, datą powstania marki, którą współcześnie zna i ceni cały świat.

Uwiedzeni na ostro - czyli o wielkiej namiętności do noży

Japońskich noży nie można nie pokochać. Kiedy ma się z nimi choć trochę do czynienia, wpada się w ich sidła i nie da się już niczym innym kroić. Japońskie arcydzieła są i nadzwyczaj ostre i piękne.

Ty i Twoja patelnia, czyli bardzo udany związek

Jest, na pewno, wielką sztuką znaleźć taką patelnię, która nie rozczaruje przez lata. Będzie rozpieszczać swojego właściciela i podsuwać mu pod nos smakowite kąski. Czytaj o gorącym związku.
}