Zdrowie ugotowane na parze - pomysł na rozsądną dietę

Teraz, gdy świat opanowała czasem nierozsądnie prowadzona moda na odchudzanie, gdy cudnych diet mnoży się coraz więcej, gdy ciężko zdecydować, co zrobić, by zrzucić irytujące kilka kilogramów (ciężko zdecydować, bo sugestii są tysiące), warto pójść po rozum do głowy i wybrać to, co zdrowe, dla organizmu bezpieczne i skutecznie odchudzające.

 

Gotowanie na parze prowadzi w rankingach

Gotowanie na parze to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie godzą się na swoją wagę i chcą zmusić ciało do rozsądnego chudnięcia. Gotowanie na parze jest niezwykle zdrowe, gdyż za jego sprawą potrawa zachowuje wszelkie wartości odżywcze, nie traci aromatu i barwy. Dzięki gotowaniu na parze zyskuje się niskokaloryczne potrawy, więc chudnie się niemal samoczynnie. Co istotne - tradycyjne gotowanie w wodzie lub wywarze można całkowicie zastąpić gotowaniem na parze bez szkody dla podniebienia, a z zyskiem dla organizmu.

 

Co wyróżnia gotowanie na parze

Współcześnie można kupić wiele naczyń służących do tego właśnie celu - m.in. preferowane przez nas żeliwne naczynia francuskiej marki Staub, czy stalowe naczynia Demeyere. Wyposażone są w specjalne, perforowane wkłady, na których kładzie się produkt. Wkłady w opisywanych naczyniach tworzone są ze stali szlachetnej.

Taki wkład pewnie osadzony jest na brzegu garnka, nie dotyka wody, której w samym naczyniu jest niewiele. Niezamoczony w wodzie produkt nie traci witamin i wartości odżywczych, gdyż nie ma kontaktu z wrzątkiem. Krążąca w naczyniu para, w której się tak naprawdę gotuje, osiąga wysokie temperatury, ale nie pozbawia potraw tego, co w nich najważniejsze. Gotowany w ten sposób produkt nie traci koloru, a jego walory smakowe i aromatyczne zostają, właśnie za sprawą pary, wzmocnione. Nie zmienia się też mocno jego konsystencja.

Dodatkowo atut - potrawa gotowana na parze nie ma kontaktu z tłuszczem, który wytapia się w procesie tradycyjnego gotowania lub smażenia.

 

 

Niskokaloryczne, a sycące dania

Gotując na parze, zyskujemy potrawę wyjątkowo niskokaloryczną, doskonale smakującą, pozwalającą czuć się sytym, choć nieprzejedzonym. Gotowanie na parze pozwala żywić się optymalnie - zachować idealną linię i przez wiele lat cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Sumując. Gotowanie na parze jest jedną z bardziej rozsądnych metod przyrządzania gorących potraw. Pozwala jeść zdrowo i chudnąć mądrze (mimo iż powoli), ale skutecznie i bez efektu jo-jo.

 

 

 Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Demeyere

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Ile alergicy wiedzą o naczyniach dla alergików?

Czy polscy alergicy uczuleni na nikiel i metale ciężkie mają świadomość tego, co ich uczula? I czy szukają, jakiś innych, poza lekami, metod skutecznego zwalczenia alergii?

Ząbkowane noże do steków - leksykon noży, część 9

Noże do steków wyróżniają charakterystyczne, drobne ząbki na ostrzu. Z racji faktu, ze świat zaludniają miłośnicy steków, mistrzowie kowalstwa stworzyli dedykowane im ostrza.

Czym różni się patelnia ceramiczna od nieprzywierającej patelni ceramicznej?

Patelnia ceramiczna różni się, zasadniczo, wszystkim, od nieprzywierających patelni ceramicznych. Którą wybrać, by łatwo i zdrowo smażyć, radzi nasz specjalista.

Black Friday od zaplecza

Przed akcją Black Friday zawsze panuje spore poruszenie. Z obu stron - sprzedawców i kupujących. Wyraźnie i nam udzielił się ten nie całkiem potrzebny stres, bo nie udawały się sprawy proste.

Nadzwyczaj długowieczny dziadek do orzechów marki Drosselmeyer

Ten dziadek nigdy się nie zestarzeje, nie straci krzepy. Zawsze dzielnie stawia czoła wyzwaniom – nic nie jest dla niego „twardym orzechem do zgryzienia”. Rozłupie każdy!

Lewe ręce do krojenia, czyli o nożach dla leworęcznych

Japońskie noże dla leworęcznych są, z zasady, wiele droższe, niż ich klasyczne odpowiedniki dla praworęcznych. Czy aby na pewno nóż dla osoby leworęcznej jest trudniej wykuć?
}