W czym gotuje mądry rodzic?

Rodzina gotuje

Współcześni rodzice, co bardzo cieszy, mają coraz większą świadomość jakości i wagi gotowania w domu. Tylko niewielu ortodoksów drażni fakt, że ciągle mówi się o negatywnym wpływie tempa współczesnego świata na życie, zdrowie, poczucie komfortu i bezpieczeństwa człowieka. Przygnębiającym jest, że nakazy rzeczywistości warunkują i determinują w równie mocnym stopniu dorosłych, jak i dzieci, czy nastolatki. Już najmłodsi są narażeni na choroby wrzodowe, nerwice, nadpobudliwość, problemy emocjonalne. Straszne jest, jak bardzo drastycznie obniżył się poziom wieku osób zapadających na zawał mięśnia sercowego. Teraz problem ten nie dotyka już tylko osób w średnim, czy podeszłym wieku, ale i ludzi 20-30 letnich, a nawet, o zgrozo!, młodszych.

 

Świadomy rodzic gotuje zdrowo, wykorzystując w kuchni zaawansowane technologie

 

Dzieci poddawane są nieustannej presji

Chcąc nie chcąc, ulega się tempu świata, stawianym przez niego, a często zawyżanym wymaganiom. I często też przerzuca się je na własne dzieci. Niech z ręką na sercu zaprzeczy ten, kto jest wolny od powszechnej presji. Niczym niezwykłym jest przedszkolak uczący się po godzinach języków, ćwiczący balet, karate, chodzący do szkoły muzycznej. Chwała rodzicowi za to, że dba o rozwój dziecka i daje mu szansę na – teoretycznie – lepszą przyszłość. Ale też w dużym stopniu skraca się czas sielskiego, beztroskiego dzieciństwa, w którym przyszła kariera była kwestią dalekiej przyszłości. Teraz, niestety, nie dziwi maluch, który z powagą klaruje koledze, na jakie studia pójdzie, ile będzie zarabiał i co musi umieć, by znaleźć się w kręgu szanowanych specjalistów. Takie dziecko już od początku swojego świadomego istnienia żyje pod presją. Może nie tak potężną, jak zdający sobie sprawę z tzw. „realiów” rodzice, ale w przypadku współczesnych dzieci ta presja jest i tak milion razy większa niż u nas, którzy, lat temu 30 i więcej, też byliśmy dziećmi.

 

Dobre odżywanie dzieci to warunek nie podlegający dyskusji

Ale – miało być o gotowaniu. Problem stresu, który zaczyna się już w przedszkolu, organicznie wręcz wiąże się z koniecznością stworzenia i restrykcyjnego przestrzegania stałych nawyków. Chodzi o odpowiedni relaks, dobrze dobraną do trybu życia dietę, trudną umiejętność wyciszania się po zgiełku świata. I tutaj nadzwyczajna odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Skoro nie da rady zmienić rzeczywistości, tempa przemian, które nas warunkują, należy za wszelką cenę działać w obszarze, na który ma się wpływ. Moją działką jest gotowanie i żywienie oraz współczesne techniki i technologie kulinarne, które pomagają niwelować zgubny wpływ pospiesznej rzeczywistości, częstokroć zapobiegając przyszłym chorobom i schorzeniom cywilizacyjnym. Rodzice są już w dużym stopniu świadomi, że trzeba karmić dzieci i młodzież dobrej jakości produktami. Ale to nie wystarcza, bo nawet najlepszy produkt, przygotowany w złym, starym, zniszczonym naczyniu lub wbrew sztuce kulinarnej, będzie szkodził, a nie pomagał. Szkodzenie, co ciągle podkreślam, rozłoży się w latach, ale tym trudniejsze będzie likwidowanie jego skutków.

Dla świadomych wagi żywienia rodziców, nieco o technikach gotowania i doskonałych naczyniach.

 

Wspólne gotowanie w zdrowych naczyniach - Staub

 

Dobre patelnie pozwolą zdrowo smażyć

Podstawowa kwestia – współcześnie bardzo dużo i często smaży się, bo to najszybszy sposób przyrządzania różnorakich mięs. Tu zaproponowałbym dbającemu o dobro swoich dzieci rodzicowi doskonałe patelnie z powłokami nieprzywierającymi marek Demeyere, Staub – czy żeliwo z powłoką nieprzywierającą marki Staub. Sprzęt drogi, ale wart swojej ceny. Warto też zainwestować w naturalne żeliwo marki Skeppshult.

Wspomniane patelnie powstają z najwyższej jakości materiałów, w ściśle kontrolowanym procesie produkcji. W przypadku patelni nieprzywierających dochodzi do tego jeszcze szansa drastycznego zminimalizowania ilości tłuszczu potrzebnego do smażenia. Tu smaży się na, dosłownie, dwóch malutkich łyżkach oliwy, czy oleju ryżowego.

W przypadku zakupu patelni z warstwą nieprzywierającą kluczowym problemem jest, by zwrócić uwagę, czy patelnia jest opisana jako nie zawierająca nadzwyczaj szkodliwych związków teflonu – np. PFOA – kwasu perfluorooktanowego.

 

Grillowanie, gotowanie na parze i w woku

Niemniej – warto uzupełnić jadłospis potrawami z grilla, przyrządzanymi na parze, czy duszonymi w woku. O ile Polacy z aprobatą przyjęli koncepcję patelni grillowej, ciągle jeszcze z nieufnością spoglądają na woka, który jest jednym z najdoskonalszych naczyń służących przyrządzaniu bardzo zdrowych, wieloskładnikowych potraw jednogarnkowych. Sprawdzą się tu wszelkie dostępne w Polsce warzywa, mieszanki chińskie itp. Nie trzeba jeździć w świat w poszukiwaniu egzotycznych składników, wszystko mamy pod ręką.

Dla bardziej zaawansowanych w sztuce kulinarnej rodziców polecałbym gotowanie na parze. To jednak wymaga czasu i świadomości, która tyczy się, nade wszystko mitu, że gotowane na parze potrawy są płone i „bez smaku”. Gotowanie na parze pozwala bardzo rozszerzyć kulinarne horyzonty i nauczyć się przyprawiania. Para, co zjawiskowe, doskonale wzmacnia smak przyrządzanych potraw, które są perfekcyjnie dietetyczne i tym samym bardzo zdrowe. Jeśli chodzi o kwestię naczyń do gotowania na parze – Staub, Silit i Demeyere stworzyły odpowiednie garnki z wkładami do pary.

 

Zdrowe gotowanie, z wykorzystaniem doskonałych naczyń, gwarantuje zdrowe życie

 

Naczynia dla dzieci z alergią

Jeśli z kolei dziecko cierpi na alergie, czy ma kłopoty z przewodem pokarmowym, doskonale pomogą mu wyposażone w antybakteryjną i antyalergiczną powłokę Silargan naczynia marki Silit. O nich pisałem już wielokrotnie. Kuchenny świat, na szczęście, zmienił się tak mocno in plus, że można teraz poważnie myśleć nie tylko o dobrym, dietetycznym i smacznym gotowaniu, ale także, co ważne – bardzo zdrowym, bo wykorzystującym dobrodziejstwa inżynierii kuchennej.

 

Może ten króciutki przegląd wiodących, światowych technologii podsunie wnikliwym, a dbającym o zdrowie swoich pociech, rodzicom nieco inspiracji. Nie upieram się, że trzeba korzystać akurat z naczyń opisanych przeze mnie i również przeze mnie przetestowanych marek – tworzących prawdziwe dzieła sztuki i inżynierii kulinarnej. Chodzi o świadomość jako taką, świadomość zmian, które można stopniowo wprowadzać w swojej kuchni, by po latach cieszyć się wyśmienitym zdrowiem.

 


Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
www.smakprostoty.pl

www.zeliwnenaczynia.pl

Zdjęcia: Demeyere, Silit 

Pin it button

Artykuły powiązane

N%c3%b3%c5%bc uniwersalny miyabi

Noże uniwersalne, ciekawe zjawisko - leksykon noży, część 5

Noże uniwersalne, wbrew swojej nazwie, nie są, bynajmniej, tzw. nożami do wszystkiego. Sprawdzą się jako ostrza do krojenia niewielkich warzyw, niedużych kawałków mięs.
No%c5%bce do pieczywa

Ząbkowane noże do pieczywa - leksykon noży, część 12

Noże do pieczywa wyposażone są w charakterystyczne ząbki, tzw. piłę, dzięki którym pozwalają na wygodne krojenie chrupkiego chleba, puszystych bułek, czy rogali.
Miniatura

Jak piec w żeliwnych garnkach?

Żeliwne naczynia Staub, owalne i okrągłe, doskonale sprawdzą się jako głębokie brytfanny. Trzeba tylko wiedzieć, jak je odpowiednio rozgrzać, by pieczenie, czy zapiekanie dało najlepszy efekt.
Specjalista

Specjalista niejedno ma imię, czyli o tym, który kuchnią dyryguje

Szczycimy się od lat tym, że nasze sklepy internetowe wyposaża i prowadzi specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych. Ten tekst mówi nieco o naszym szefie.
Dlaczego w %c5%9bwi%c4%99ta jemy wi%c4%99cej   chimmo   miniatura

Dlaczego jemy więcej niż trzeba (nie tylko w święta)?

Wielu z nas ciągle zdumiewa się świątecznym obżarstwem, któremu, chcąc nie chcąc, ulega. Okazuje się jednak, że - generalnie - jemy więcej, niż trzeba. Co jest tego przyczyną?
Miniatura   patelnia codzienna

Codzienna i niecodzienna patelnia

Patelnie, o czym wielu pewnie nie wie, dzielą się na codzienne i niecodzienne. Skąd taki podział i co oznacza, wyjaśni nasz specjalista z zakresu żywienia.
}