Deba, potężne noże do ryb - leksykon noży, część 3

Potężny, masywny, niesłychanie poręczny nóż Deba został obmyślony przed wiekami przez Japończyków jako specjalistyczne narzędzie do oprawiania owoców morza i ryb. Dominująca w kraju Kwitnącej Wiśni kulinarna miłość do wszelkiego gatunku ryb wymusiła powstanie ostrza, które, jak żadne inne, sprosta wymaganiom mistrzów kuchni przyrządzających dary mórz.

 

Klinga noża Deba bywa z reguły bardzo masywna i potężna

 

Masywne ostrze noża Deba

Nóż Deba jest niezwykle specyficzny i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Jego masywne, szerokie ostrze o długości od 15 do 21 cm charakteryzuje się szeroką klingą. Jej grzbiet może mierzyć do, nawet, centymetra szerokości! Równocześnie Deba, znakomity nóż do oprawiania ryb, ma bardzo wąską krawędź tnącą, która pozwala kroić cieniutkie plastry o grubości nawet do pół milimetra! To zjawiskowe, że taki potężny i ciężki nóż pozwala na pełne maestrii i nadzwyczajnej subtelności gesty. Noże do ryb, Deba, połączyły w sobie ciągle spotykane w Japonii antagonizmy, do których dołącza genialna precyzja ostrza niezwykle potężnej i masywnej klingi.

 

Deba to domena japońskich mistrzów 

Co ciekawe, oryginalne, najprawdziwsze z prawdziwych noże Deba wykuwane są tylko i wyłącznie przez japońskich mistrzów rzemiosła. Tylko oni radzą sobie, wykorzystując meandry przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy kowalskiej, z tak specyficznie formowaną klingą. I tak wystarczy przyjrzeć się nożom Deba najsłynniejszych światowych producentów – marek Miyabi, Chroma, Kichiji, czy dziełom mistrza Hideo Kitaoka, by od razu wiedzieć, że ma się do czynienia z kuchennym arcydziełem.

 

Ciężki, wygodny nóż Deba pozwala szybko i sprawnie oprawiać ryby

 

Deba to nie tylko nóż do ryb

Choć tradycyjnie ten kuchenny japoński nóż przeznaczony jest do oprawiania ryb i rozcinania tuszek, czy oddzielania kręgosłupa oraz ości, Deba spełni się też doskonale w roli noża do mięsa. Łatwo podzieli duże porcje mięs, nie szarpiąc ich struktury. Deba posłuży też w roli niewielkiego tasaka, który podzieli cienkie kości. Duży, masywny nóż nada się też idealnie do szatkowania i siekania owoców oraz warzyw.

Z drugiej zaś strony Deba nie obierze warzyw, czy owoców, nie sprawdzi się jako nóż do trybowania i luzowania mięsa od kości, gdyż klinga jest zbyt sztywna i potężna.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

Artykuły powiązane

Jak grillować na żeliwnej patelni marki Staub

Grillowanie na żeliwnej patelni Staub to czysta radość i przeżycie grzechu warte. Smaki i aromaty, jakie się zyskuje, nie mają nic wspólnego z klasycznym, ogrodowym grillowaniem.

Jak smażyć, by nie przegrzać patelni

Współczesne patelnie często są tak zaawansowane technologicznie, że ich cena bywa bardzo wysoka. Pytanie, jak ich używać, by służyły przez całe lata i by się nie przegrzewały.

Malusieńkie przyjęcie dla siebie samego

Wielką, a trudną umiejętnością jest umieć chwalić samego siebie. Nagradzać się za każde małe zwycięstwo można serwując sobie przysmaki w maleńkich, żeliwnych naczyniach Staub.

Noże do sushi – co warto o nich wiedzieć

Wielu miłośników sushi zastanawia się, jaki nóż dla siebie wybrać, ile pieniędzy na niego przeznaczyć. Nasz artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.

Polskie gotowanie w kolorze - moda nad wyraz dziwaczna

Prawdziwie dobre gotowanie powinno być kolorowe, bo barwy naczyń, patelni, woków wpływają znacząco na wyobraźnię i kreatywność mistrza domowej kuchni.

Żeliwo w szmaragdowym kolorze - linia naczyń Basil Green marki Staub

Bazylia to przyprawa podkreślająca aromat wielu, nie tylko tradycyjnych potraw. Analogicznie, linia żeliwnych naczyń Staub Basil Green wspaniale komponuje się z talentem kucharza.
}