W trend bycia eko, życia bio i uprawiania pure life, sięgania po to, co najbardziej naturalne, doskonale wpasowuje się idea domowego pieczenia chleba. Ta czynność, zaczerpnięta z odwiecznej tradycji, ma w sobie wiele magii. Jest rytualna, wiąże człowieka z jego korzeniami i pozwala poczuć się najbardziej swojsko w nawet najbardziej eleganckim apartamencie wielkie, tętniącej życiem aglomeracji.
Chleb można piec w najróżniejszych formach, glinianych naczyniach, albo w moim ulubionym żeliwie. Francuska marka, której naczynia czci cały świat, czyli Staub, stworzyła okrągłe i owalne garnki tak funkcjonalne, że można w nich przygotowywać całkiem i dosłownie wszystko – każdego rodzaju zupy, pieczenie, zapiekanki, sosy, potrawy jednogarnkowe i co komu przyjdzie do głowy. W żeliwnych naczyniach można też upiec perfekcyjny, domowy chleb, ale i ciasta, jak, np., puszysty biszkopt.
Pieczywo jak z prawdziwego, chlebowego pieca
Wielu pyta, czy w żeliwie można piec tylko chleb na zakwasie. Nie tylko, równie dobrze uda się chleb na drożdżach. Kwestia różnego typu mąk (graham, pszennych, orkiszowych, żytnich, różnego typu mieszanek), czy dodatków (np. suszonych śliwek, ziaren słonecznika, brusznicy, gruboziarnistej soli, kminku, czarnuszki, czy ziół, itp.) plus żeliwny, genialnie nagrzewający się garnek daje możliwość sycenia się pieczywem, które tylko nieliczni mieli szansę spróbować w dzieciństwie. To pieczywo smakuje tak, jakby było tworzone w prawdziwym, chlebowym piecu, a to wszystko za sprawą francuskiego żeliwa intensyfikującego smaki i zapachy wszystkich przygotowywanych w nim chlebów (i wszelkich innych potraw).
Równomierne pieczenie w optymalnej temperaturze
Dodatkowo francuskie żeliwo marki Staub, wyposażone w powłoki nieprzywierające, dopiecze chleb tak równomiernie, że musiałaby się zdarzyć jakaś kosmiczna wręcz katastrofa, by chleb się nie udał, nie wyrósł, czy stał się kleisty.
Żeliwo samo z siebie zadba o temperaturę wyrastającego i pieczonego ciasta chlebowego. Ciepło nagrzanych równomiernie ścianek żeliwnych naczyń kierowane jest w głąb zaczynu, co powoduje, że na całej średnicy, czy długości żeliwnego garnka chleb wyrasta równomiernie.
Za sprawą jednego żeliwnego garnka (czy owalnej brytfanny) możemy upiec tak potężny chleb, który wystarczy na kilka dni dla sporej nawet rodziny. Poza tym – takie pieczywo starzeje się bardzo powoli i długo się nie kruszy.
Jak przygotować żeliwny garnek do pieczenia chleba?
Piekąc chleb w żeliwie należy wysmarować dno i ścianki naczynia niewielką ilością dobrego oleju. Warto unikać olejów z pestek dyni, czy słonecznikowego. Praktycznie prawie wszystkie oleje o wyższej lepkości nadają się do tego celu. Warto też wysypać tak nasmarowane naczynie gruboziarnistą mąką.
Na koniec jeszcze kwestia zakwasu – nie należy hodować go w żeliwnych garnkach, ale szklanej miseczce, czy słoiku. W samym żeliwie można ciasto wyrobić, albo zostawić do wyrośnięcia.
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: