Ząbkowane noże do steków - leksykon noży, część 9

Noże do steków można spotkać w, niemal, każdym zakątku świata. Kochają je Amerykanie, wielbią pożerający potężne porcje steków Anglicy, czy Brazylijczycy. Trudniej znaleźć je w polskiej kuchni, choć darzy się tu mięso wielką estymą. Ale – skoro tego typu noże przeznaczone są właśnie do steków, ciężko dyskutować z zastałą mentalnością i tłumaczyć, że ząbkowane ostrza pokroją nadzwyczaj wygodnie każdego typu grillowane, czy pieczone mięsa.

 

Ostre, ząbkowane noże do steków pozwolą sprawnie kroić duże porcje mięs

 

Ząbkowany nóż do steków łączy w sobie formę dwóch ostrzy – tradycyjnego, długiego z reguły na 12 cm noża stołowego oraz noża do porcjowania szynek, wędlin i pieczeni. Jego charakterystyczną cechą jest lekko łukowata, ostro zakończona klinga, której kołyskowa forma ułatwia krojenie. Kąt nachylenia klingi odpowiada, co ciekawe, kątowi, jaki przyjmuje porcjująca mięso dłoń. Ten typ ostrza został opracowany na bazie doświadczeń pokoleń „mięsożerców” i osiągnął zdumiewająco ergonomiczna formę. Dlatego też w domach i restauracjach całego świata noże do steków często zastępują tradycyjne noże stołowe. Są od nich bardziej funkcjonalne, jako że wyposażono je w ostre ząbki pozwalające sprawnie porcjować na talerzu mięsa, czy też ryby i warzywa.

Noże do steków można, w uproszczeniu, podzielić na dwie zasadnicze grupy. Tradycyjne ostrza wyposażone w ząbki na całej swojej długości - przykładem niech będą stylowe, oprawne w okładziny z drewna pakka, zamknięte w uroczym pudełku noże Old Farmer, znanego, szwedzkiego producenta – marki Gense.

 

Uroczy zestaw sztućców do steków, Old Farmer, marki Gense, to genialny prezent

 

Druga odmiana noży do steków ma ząbki tylko na przedniej części klingi – takie noże produkuje ręcznie niemiecka, rodzinna manufaktura Güde. W jej ofercie można spotkać też masywne noże z bardzo ostrymi ząbkami, którymi można pokroić potężne steki Porterhouse, serwowane nade wszystko w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Amerykanie robią często konkursy na najszybciej zjedzonego Porterhouse’a. Europejczycy przyglądają się ze zdumieniem tym karkołomnym zawodom, w których pełni werwy mięsożercy pochłaniają stek, z którego można by zrobić aż 7 obiadów!

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi częściami Leksykonu noży świata.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Gense

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak i na czym ostrzyć japońskie noże

Specjalne kamienie ceramiczne, półsyntetyczne bądź syntetyczne służą do ostrzenia japońskich noży. Niestety, japońskiej stali nie wolno ostrzyć na innego typu ostrzałkach.

Nieco o mieleniu pieprzu, czyli sztuce zdecydowanie zaniedbanej

O zaletach przyprawiania aromatycznym, świeżo zmielonym pieprzem i istocie młynków do przypraw pisze dyplomowany specjalista sklepu PrestiżowaKuchnia, Krystian Wawrzyczek

Grillowanie dla opornych - czyli poradnik, jak oswajać żeliwne patelnie grillowe

Grillowanie to jedna, wielka, niekończąca się smakowa frajda. Warto jej zasmakować, wyposażając kuchnię w patelnię grillową z prawdziwego zdarzenia.

Bloczek pokryty skórą, czyli doskonałe polerowanie noży

Świetnym zakończeniem procesu ostrzenia noży jest polerowanie ich na bloczku obitym naturalną skórą. Pozbawiasz wtedy klingę mikro-zadziorów i maleńkich rys.

Ile alergicy wiedzą o naczyniach dla alergików?

Czy polscy alergicy uczuleni na nikiel i metale ciężkie mają świadomość tego, co ich uczula? I czy szukają, jakiś innych, poza lekami, metod skutecznego zwalczenia alergii?

Czym różni się patelnia ceramiczna od nieprzywierającej patelni ceramicznej?

Patelnia ceramiczna różni się, zasadniczo, wszystkim, od nieprzywierających patelni ceramicznych. Którą wybrać, by łatwo i zdrowo smażyć, radzi nasz specjalista.
}