Gęsiareczka apetycznie zarumieniona czyli żeliwne oblicza brytfanny

Przewrotny nieco tytuł naszego artykułu może niektórych czytających zdezorientować połączeniem bosonogiej, rumianej pilnującej gęsi pastereczki… z brytfanną. Użyliśmy zdrobnienia „gęsiareczka” dla określenia brytfanki często zwanej, dla jej dużych rozmiarów i potężnej wagi – „gęsiarką”, czyli, idąc tropem etymologii słowa, naczyniem, w którym można upiec nawet całą gęś.

Kto miał choć raz do czynienia z brytfanną-gęsiarką, dobrze wie, że jest niekwestionowaną specjalistką od kreowania doskonałych aromatów i smaków. Brytfanka pozwala piec duże ilości mięsa w najbardziej optymalnym dla niego środowisku – piekarniku, w którym rozgrzane powietrze otacza potrawę z każdej strony, ścinając białko i soki. W ten sposób zyskuje się doskonałą, aromatyczną, soczystą wewnątrz, a chrupiącą na zewnątrz pieczeń.

 

Każdy wielbiciel pieczonych, aromatycznych mięs ulegnie urokowi żeliwnych brytfann Staub

 

Szykowane w brytfannie potrawy można podlewać powstałym z nich samych sosem lub piwem, winem, czy bulionem. W ten sposób zręcznie i pomysłowo modyfikuje się smak i kruchość mięsa. Dodatkowo – pieczenie w brytfance pozwala zyskać doskonale apatyczny efekt, jako że gorące powietrze przenika całą potrawę, nie rozchodząc się, jak to ma miejsce w przypadku patelni, po kuchni. Trzeba również powiedzieć, że pieczenie w brytfannie, gęsiarce, jest bardzo zdrowe, jako że krążąca w naczyniu para wodna nie „uprowadza” witamin i składników odżywczych.

Współczesne brytfanny szczycą się najróżnorodniejszą technologią wykonania i dbającymi o zdrowie materiałami. Niemniej, życzący sobie najbardziej optymalnego materiału, najwyrazistszych smaków sięgają, nade wszystko, po nieprzywierające żeliwo francuskiej marki Staub.

Gęsiarki, będące syntezą wysokiego garnka i patelni, mają wiele twarzy. Pierwszym z typów są brytfanny otwarte (łatwo taką stworzyć, zdejmując z naczynia pokrywkę). Ta forma pozwala na łatwe i szybkie podlewanie pieczeni, bez konieczności podnoszenia pokrywy. Tu ciepło piekarnika i żar gorącego naczynia stykają się ze sobą, dając w efekcie przypieczoną skórkę i soczysty spód pieczeni. Brytfanny otwarte pozwalają dusić i piec potrawę w sosie własnym.

 

Żeliwne brytfanny marki Staub zapraszają na przygodę w świecie pieczonych przysmaków

 

Inny typ brytfanny – zamkniętej – przybiera formę okrągłego, owalnego bądź podłużnego naczynia z pokrywką. W tego typu gęsiarkach potrawa przygotowywana jest w otoczeniu cyrkulującego w obiegu zamkniętym powietrza, które przyspiesza proces ścinania białka w mięsie. W efekcie zyskać można pysznie chrupiącą skórkę i smaczną, bardzo dobrze nawilżoną dzięki parze wodnej pieczeń. Tu mięso nie traci wartości odżywczych – para nie wydostaje się z naczynia.

Trzeba pamiętać, że wybór brytfanny jest o tyle skomplikowany, że winien być podporządkowany sposobowi odżywiania, kulinarnym upodobaniom i gustom. Warto więc kupować gęsiarki z rozmysłem, najlepiej opierając się na renomowanych, dbających o zdrowe gotowanie markach, np. francuskim producencie – marce Staub. Chodzi przecież o to, by brytfanna - ten nie tani przecież zakup - służyła przez lata i z zaangażowaniem dbała o zdrowie swojego właściciela.

 


Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

 

                

Artykuły powiązane

Inkwizytorski sposób na alergię

Kuchenny Inkwizytor odkrywa, szybciej i skuteczniej niż firmy farmaceutyczne, jak raz i na zawsze pozbyć się alergii. Słów kilka o polskim leczeniu alergii.

Kuchenne, orientalne noże Santoku - leksykon noży, część 1

Nóż Santoku to specyficzne połączenie ostrza klasycznego noża kucharza i niewielkiego tasaka. Dzięki swojej formie Santoku pozwala na bardzo wygodne siekanie warzyw.

Domowy chleb pieczony w żeliwie, czyli pycha, mniam!

Fenomen naczyń z żeliwa zaskakuje nieustannie pasjonatów gotowania. Ci, którzy kochają zmieniać się z gotujących w piekarzy, też docenią zalety francuskiego żeliwa.

Miedziane naczynia kontra te z blachy miedzianej lub pokryte miedzią

Utarło się w świecie kulinariów mówić, że nie ma nic ponad miedziane naczynia. Musisz jednak umieć odróżnić prawdziwe garnki z miedzi, te z blachy miedzianej i pokryte miedzią. Co je różni?

Nieco o mieleniu pieprzu, czyli sztuce zdecydowanie zaniedbanej

O zaletach przyprawiania aromatycznym, świeżo zmielonym pieprzem i istocie młynków do przypraw pisze dyplomowany specjalista sklepu PrestiżowaKuchnia, Krystian Wawrzyczek

Pobudzająca wyobraźnię linia naczyń Cherry marki Staub

Cherry to klasyczna linia żeliwnych naczyń Staub, której wiśniowo-czerwona barwa zaczarowała już miliony gotujących na całym świecie. Serce bije szybciej, gdy gotuje się we francuskim żeliwie.
}