Jak dbać o stalowe naczynia

Stal szlachetna, materiał, z którego powstają doskonałe naczynia wielu znanych, światowej klasy producentów, jest i bardzo przyjazna gotowaniu i w niewielkim tylko stopniu angażująca, jeśli chodzi o użytkowanie oraz pielęgnację.

By stal szlachetna długi czas cieszyła jakością, warto do jej konserwacji używać miękkich ściereczek z mikrofazy, czy innych, delikatnych materiałów. Mocno zabrudzone garnki, czy stalowe patelnie warto czyścić specjalnymi preparatami do stali – mleczkami bądź płynami, nie zawierającymi granulatów, które mogłyby zaszkodzić stalowym powierzchniom. Stali nie czyści się drucikami kuchennymi, czy drucianymi szczotkami.

Garnki ze stali szlachetnej, czy stalowe patelnie, których używa się na kuchniach gazowych, mają tendencję do szybkiego żółknięcia lub matowienia. Nie dotyczy to jedynie stali marki Demeyere, którą znajdą Państwo w naszym sklepie www.prestizowakuchnia.pl.

 

Naczynia marki Demeyere przez cały okres ich używania zostaną srebrzysto-białe

 

Jak usunąć ze stali zabrudzenia wywołane przez kuchnię gazową?

Z racji specyfiki gazu, który jest tłustym paliwem, na tradycyjnych, stalowych garnkach pojawiają się nieestetyczne plamy, które ciężko usunąć nawet preparatami do stali szlachetnej. Wtedy warto uciec się do wypróbowanej, domowej metody czyszczenia stali.

Do miski lub komory zlewozmywaka wlewa się kilka litrów przegotowanej wody. W wodzie rozpuszcza się nieco płynu do mycia naczyń lub tabletkę do zmywarki, czy też płyn do mycia stali. Do roztworu wkłada się naczynie ze stali i moczy od 3 od 5 minut. Praktyka pokazuje, że po takiej kąpieli bardzo łatwo można wyczyścić i wypolerować zabrudzone przez gaz garnki ze stali szlachetnej.

 

5-minutowa kąpiel

Trzeba pamiętać, że naczynia – stalowe woki, patelnie i garnki – moczy się nie dłużej niż 5 minut. Dłuższa kąpie przyniesie zupełnie przeciwny, niż zamierzony, efekt, jako że tłuszcz, zamiast odmoczyć się, zyska, złośliwie, na twardości i mocniej wniknie w stal. W rezultacie garnek będzie wyglądał gorzej, niż na początku.

 

Plamki na stalowych naczyniach

Często kupujący stalowe naczynia obawiają się pojawiających się na ściankach lub dnie garnka, brytfanny, patelni, czy woka plamek. Przyczyny takiego stanu mogą być dwie. Myty w zmywarce garnek został poddany działaniu nazbyt agresywnych detergentów. Mimo iż światowi producenci stworzyli naczynia, które można myć w zmywarkach, warto jednak myć je ręcznie.

 

Konserwacja stalowych naczyń kuchennych nie jest specjalnie skomplikowana

 

Sól dodawana do zimnej wody może brudzić naczynia

Druga przyczyna pojawiania się na stali plamek wynika z nieświadomości gotujących, którzy dodają sól kuchenną do zimnej wody. Sól zaczyna reagować ze składnikami stali – chromem i niklem – tworząc plamy na ściankach, czy dnie. Stąd trzeba pamiętać, że, gdy gotuje się w stalowym naczyniu, sól należy wsypywać do wrzącej wody.

Trzeba zaznaczyć, iż białe plamki nie szkodzą w żaden sposób gotowanym w garnkach, czy smażonych na patelniach potrawom. Chodzi tu tyko o względy estetyczne.

 

Woda z cytryną lub kwaskiem cytrynowym rozwiąże problem

Ku pocieszeniu należy powiedzieć, iż plamki można łatwo usunąć - wyczyścić za pomocą wody z dodatkiem soku z cytryny, octu lub kwasku cytrynowego – w proporcjach 1 miarka soku/ kwasku/ octu na 9 miarek ciepłej wody.

Stalowe naczynia – garnki, patelnie, woki, czy brytfanny – posłużą całym latami, gdy zastosuje się do kilku prostych, opisanych powyżej zasad.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Demeyere, Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.

Nadzwyczaj długowieczny dziadek do orzechów marki Drosselmeyer

Ten dziadek nigdy się nie zestarzeje, nie straci krzepy. Zawsze dzielnie stawia czoła wyzwaniom – nic nie jest dla niego „twardym orzechem do zgryzienia”. Rozłupie każdy!

Jak deska kuchenna pomaga zachować ostrość noża

Wielu krojących, którzy wyposażyli się w nawet dobre, czy bardzo dobre noże, ma kłopot z ich ostrością. Dziwią się, że nawet mocno naostrzone noże szybko tracą ostrość. Co jest tego przyczyną?

Kuchennie postępowi, czy zacofani mężczyźni?

Kuchenny Inkwizytor, na wzór socjologów, bada męską naturę. W kuchni, rzecz jasna. I odkrywa, że panujący tam faceci potrafią być i niezwykle odważni i równie niereformowalni.

Kto wybiera noże mistrza Takeshi Saji - laik, czy profesjonalista?

Noże mistrza Takeshi Saji wybierają, nade wszystko, osoby o specyficznym guście, czyli ludzie ceniący sobie ręczne rzemiosło i indywidualizm twórcy. Ci, którzy doceniają unikaty na skalę światową.

Wok, czyli naczynie zdolne, mądre i piekielnie przydatne

Woka, zasadniczo, niemal każdy zna. Ale, jak przyjdzie co do czego, okazuje się, że mało kto wie, jak go używać. Więc poużywajmy go sobie trochę. Na razie w teorii. Ale - od czegoś trzeba zacząć.
}