Popularność grillowania we własnej kuchni przerosła już dawno modę na grillowanie w ogrodzie. I trudno się dziwić – w kuchni można grillować o każdej porze roku, przy każdej pogodzie (za oknem, oczywiście) i wiele zdrowiej, niż na grillach węglowych. I jeszcze jeden, na pewno istotny argument – grillowanie na patelni jest tańsze. Kupuje się ją raz i nie trzeba więcej wydatków na węgiel, podpałki, czasem zawodne grille, itp.
Spieszę pocieszyć miłośników grilla w ogrodzie – żeliwne patelnie Staub można, bez kłopotu, postawić na ruszcie nad paleniskiem, czy ogniskiem, by przenieść przyjemność grillowania pod chmurkę.
Grillowanie na żeliwnych patelniach nie ma sobie równych
Są nieskończone wręcz odsłony patelni grillowych, ale – z przekonaniem powiem, że nic nie pokona żeliwa. Żadna patelnia grillowa z powłoką nieprzywierającą, czy patelnia ze stali nie da tak doskonałych efektów smakowych, jak żeliwne patelnie grillowe. Mam tu jednak na myślą bardzo konkretną markę – francuskiego producenta Staub, który oferuje wyśmienite, posiadające dożywotnią gwarancję żeliwo. Testuję od wielu lat francuskie patelnie i widzę, że im starsze, tym lepsze. Dobrze używana i konserwowana patelnia grillowa posłuży, bez przesady, przez kilka dekad.
Bezkompromisowe podejście do jakości
Francuzi, za co ich bardzo cenię, nie poszli na żaden kompromis. Tworzą grillowe patelnie takie, jakie powinny być – mają wysokie lamelki, czyli żeberka, dzięki którym nadmiar tłuszczu wytopi się z każdego mięsa. Stworzone są z najwyższej jakości żeliwa, które powstaje w ręczno-mechaniczym procesie produkcji i bardzo wnikliwie kontrolowane. Patelnie grillowe Staub posiadają porcelanową, nieprzywierającą glazurę, która ułatwia grillowanie. Dodatkowo – są wyjątkowo dobrze wykonane z dbałością o szczegóły.
Co grillować na patelni z żeliwa?
Zanim powiem, jak grillować na patelni Staub, warto jeszcze podpowiedzieć, co można grillować: począwszy od najdelikatniejszych mięs – drobiu, cielęciny, jagnięciny, przez wołowinę, wieprzowinę, baraninę, na dziczyźnie kończąc. W polskich delikatesach można kupić już egzotyczne mięsa, typu stek z kangura, czy ogon krokodyla, które na grill też się doskonale nadadzą. Co poza tym? Wszelkiego typu ryby, owoce morza, warzywa, kukurydza, klasyczne owoce. Do tego szaszłyki, steki, hamburgery, cheeseburgery i tysięczne odmiany kiełbas i kiełbasek.
Jak grillować na żeliwie Staub?
I teraz to, co najważniejsze, czyli – jak grillować na żeliwnych patelniach Staub.
1. Patelnię należy rozgrzać naprawdę mocno – na gazie około 2 minut, na indukcji – max 40 sekund. Trzeba pamiętać, by rozgrzewać patelnię na 50-60% mocy palnika, bo żeliwo doskonale przewodzi ciepło i bardzo szybko się nagrzewa.
2. Po rozgrzaniu patelni zmniejszamy moc palnika o połowę i zaczynamy grillowanie.
3. W zależności od tego, co grillujemy, warto dodać na patelnię nieco tłuszczu. Jeśli grillujemy chude mięsa, wystarczy rozprowadzić na niej pędzelkiem do białek nieco oleju. W przypadku tłustych mięs nie trzeba tłuszczu, gdyż ten wytopi się w czasie grillowania.
4. Mięso warto układać pod kątem, w stosunku do żeberek, by powstawały na nim paski mocniej przypieczonej skórki.
5. Po odwróceniu układamy mięso w przeciwnym kierunku, by stworzyć ładną, przyrumienioną kratkę.
6. Czas grillowania zależy, oczywiście, od wielkości porcji, typu i grubości mięsa. Stąd nie da się podać jednoznacznej informacji na temat czasu. Grillować powinno się razem mięsa, czy warzywa o podobnej strukturze, wtedy nie będzie problemu, że coś będzie gotowe wcześniej, a coś później.
7. Przyprawy, sosy, czy glazury do mięs dodaje się w trakcie grillowania, gdy mięso zaczęło być wilgotne i zaczął się wytapiać tłuszcz.
Grillowanie marynowanych mięs
Jeśli planujemy grillować marynowane mięso, marynatę należy przygotować wiele wcześniej. Niektóre twarde lub łykowate gatunki mięs wymagają doby, by się zamarynować i zmiękczyć.
Grillowanie jest sztuką
W przypadku grillowania chodzi o to, by skórka była wypieczona, ale nie nazbyt wysuszona i spalona. Środek grillowanych przysmaków powinien być soczysty i delikatny. To potrafi zapewnić żeliwna patelnia grillowa, ale – by ją dobrze poznać – trzeba nieco cierpliwości i czasu.
Grillowanie jest sztuką, jak każda czynność związana ze świadomym przyrządzaniem jedzenia. Stąd warto ją zgłębiać, by móc zyskiwać coraz lepsze, pyszne efekty.
I na koniec – im dłużej będzie działać patelnia Staub, tym ciekawsze i bardziej odważne eksperymenty umożliwi, np. grillowanie mięs w cieście piwnym, czy pikantnym, gęstym cieście naleśnikowym.
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: