Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 2

Naczynia staub

Od lat mamy do czynienia z najlepszym designem świata, z projektantami, którzy osiągnęli rangę guru w swojej dziedzinie, z młodymi twórcami, którzy zachwycają swoim talentem i nowatorskim podejściem do form nawet najbardziej wymagające jury najróżniejszych konkursów dla projektantów sztuki użytkowej. I ciągle i ciągle nie potrafimy się nacieszyć tym, z czym mamy do czynienia w naszych dwóch sklepach – www.smakprostoty.pl oraz www.zeliwnenaczynia.pl. Nie da się nad tym przejść do porządku dziennego.

 

Kiedy człowiek otacza się pięknem, staje się lepszy

 

Obcowanie z dziełem ludzkiej wyobraźni, rąk, czy odkrywczości nauczyło nas też wiele większego szacunku dla człowieka jako takiego. Przez lata pasjonowała nas literatura, sztuka i muzyka, a teraz dołączyła do tego fascynacja przedmiotem, który nie tylko pełni funkcję służebną, ale nade wszystko lub bardzo, dekoracyjną. Zajmujemy się badaniem biografii designerów, którzy projektowali prezentowany w naszym sklepie sprzęt i widzimy, że są to ludzie naznaczeni pasją. Nie godzą się na to, co widzą, niezależnie od konsekwencji. Są często prekursorami form, które wejdą do historii. Ci wszyscy ludzie i ich nadzwyczajne kreacje są dla nas wiecznym źródłem inspiracji. Tworząc autorskie sklepy, które nie miały swojego pierwowzoru, porwaliśmy się na dzieło z założenia bardzo trudne, stawiające nam wieczne wyzwania, z którymi trzeba umieć sobie poradzić, choć nie miało się wcale pojęcia o ich istnieniu. Kiedy przychodzą chwile zniecierpliwienia, zniechęcenia, niewiary, poczucia, że coś robi się bardzo na wyrost, co jeszcze nie jest docenione, bądź nie daje efektów tu i teraz, wiemy, że nie jesteśmy na tej drodze jedyni. Wielu przeszło ją, czując i działając identycznie – a doszli tam, gdzie dochodzą nieliczni.

To samo poczucie daje nam możliwość obcowania ze światowymi, najbardziej prestiżowymi, czy unikatowymi firmami naszej branży, które trwają – pokonując największe historyczne koszmary i upadki ludzkości – od, nawet, blisko 300 lat! To odmienia świadomość, raz na zawsze zmienia życie, bo daje poczucie, że i nam może się udać stworzyć coś kompletnie wyjątkowego.

 

Obcowanie z designerskimi przedmiotami uczy doceniać życie

 

Mamy szczęście, dopiero teraz zrozumieliśmy jego istotę, że żyliśmy w strasznych czasach, świadomie analizując i postrzegając Polskę schyłku komunizmu. Pokolenie twórców sklepów www.smakprostoty.pl oraz www.zeliwnaczynia.pl pamięta doskonale puste sklepowe półki, najbrzydsze z brzydkich materiały, sprzęt byle jaki, odrażający w formie, a wyczekany w kilometrowych kolejkach. Pamiętamy garnki z czystego aluminium, patelnie, które Konsum Robotniczy rąbał (przepraszamy za wyrażenie, ale trudno proces produkcji owych nazwać inaczej) pospołu z karabinami maszynowymi i silnikami do traktorów.

Pamiętamy obłażące liszajami emalii stare, rodowe brytfanny, które, z braku możliwości kupienia jakiegokolwiek garnka, służyły dekadami całym pokoleniom. Pamiętamy straszliwe wazony i kieliszki z rżniętego kryształu, których toporne kształty kazano nam, co sobotę, z pietyzmem odkurzać. Kiedyś, jeszcze przed powstaniem naszych sklepów, kiedy Polska stała się częścią zamożnej Europy, czuliśmy się pokrzywdzeni faktem, że przyszło nam się urodzić i spędzić młodość w czasach bardzo biednych, nieestetycznych i odpychających. Kiedy powstał sklep www.smakprostoty.pl, cała przeżyta przez nas komunistyczna historia stała się nadzwyczaj cenna, bo pozwala ze zwielokrotnioną siłą doceniać piękno współczesnych nam rzeczy, które służą wyposażeniu domu, czy ogrodu.

 

Tych Państwa, którzy rozumiejąc ideę robienia najlepiej, jak się da tego, co się robi, zapraszamy do przeczytania pozostałych tekstów dotyczących naszej, wypełniającej idei życie.

 

Zespół sklepów www.smakprostoty.pl oraz www.zeliwnenaczynia.pl

Zdjęcia: Holmegaard, Staub

Pin it button

Artykuły powiązane

Provence holmegaard

Dekoracyjne misy Provence Holmegaard - rarytas dla konesera szkła

Doskonale piękne, tworzone przez mistrzów rzemiosła z dmuchanego szkła misy Provence, duńskiej huty Holmegaard są niekończącym się źródłem inspiracji dla aranżujących salon.
S%c5%82o%c5%84   miniatura

Szczęście z ciekawską trąbą - drewniany Słoń Kaya Bojesena

Słonik, drewniana figurka słynnego Kaya Bojesena, stał się maskotką nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy cenią sobie design kultowych zabawek znanego duńskiego złotnika.
Wazonik embrace stelton

Wszechświat objęć wazoników Steltona

Obejmij mnie - szepcze wazonik Embrace, duńskiej marki Stelton. Kusi, by przytulić się do ukochanej osoby, by znowu poczuć nadzwyczajną bliskość i radość bycia razem.
Koszyk na polana blomus

Design niejedno ma imię

Przedmioty codziennego użytku, tworzone przez słynnych designerów, przestają być li tylko przedmiotami. Stają się sprzętami obdarzonymi duszą i, co najważniejsze, imieniem.
Safari hipopotam miniatura

Tłuściutkie safari - czyli drewniany Hipopotam Kaya Bojesena

Z zabawkami jest jak z baśniami, niektóre przetrwają wieki, inne przepadną w annałach wieków. Drewniane figurki Bojesena przetrwały do dziś. Bawią dzieci i zdobią dorosłe salony całego świata.
Patera ondea blomus

Owocowa elegancja - patery mistrzów designu

Stalowy design marek Blomus i Bugatti przejawia się po raz kolejny w projektach wypełniających jadalnię i salon. Dekoracyjne misy i patery znowu kuszą swoimi kształtami.
}